سلطان یاقوت

ترخیص نازوگاستریک (سوند معده) از گمرک

ترخیص نازوگاستریک (سوند معده) از گمرک

در علم پزشکی برای تشخیص و درمان بیماری‌ها از وسایل و تجهیزات مختلفی استفاده می‌شود و اغلب موارد درمان بیمار بدون این وسایل امکان‌پذیر نخواهد بود. یکی از این وسایل سوند معده یا لوله بینی-معده است که با نام اختصاری NG نیز شناخته می‌شود. این لوله برای افرادی استفاده می‌شود که قابلیت بلع ارادی خود به طور جزئی و یا کامل از دست داده‌اند. از نازوگاستریک برای موارد دیگر نیز استفاده می‌شود که در ادامه به شرح کاربردهای این وسیله خواهیم پرداخت. بخشی از نیاز صنعت پزشکی کشور ما به سوند معده از طریق واردات از کشورهای خارجی تامین می‌گردد و از این رو قصد داریم در ادامه مقاله به موضوع ترخیص سوند معده از گمرک بپردازیم که در دایره خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت جای می‌گیرد. نازوگاستریک لوله‌ای پلاستیکی، نرم، نازک و انعطاف پذیر است که طول بلندی دارد. این لوله را از راه بینی به گلو و از آن‌جا به معده عبور می‌دهند و دو کاربرد عمده دارد. اولین و مهم‌ترین کاربرد سوند معده، رسیاندن مواد غذایی یا دارو به معده افرادی است که مشکل بلع دارند. دومین کاربرد نازوگاستریک، خارج کردن مایعات، هوا، غذای مسموم یا خون حاصل از خونریزی از معده می‌باشد. قرار دادن لوله بینی-معده در بینی بیماران فرآیندی ناراحت کننده است ولی دردناک نیست. در مواردی که از سوند معده جهت تغذیه بیمار استفاده می‌شود، می‌توان این لوله را فیدینگ تیوپ یا لوله تغذیه‌ای نیز نامید. بهترین و باکیفیت ترین نوع نازوگاستریک از جنس PVC است و در اندازه‌های مختلف بنابر نیاز بیمار در دسترس است. همچنین بر روی لوله سوند معده، در فواصل مشخص نشانه گذاری شده است تا پزشک از میزان پیش‌روی لوله در مجرای گوارش بیمار، آگاهی داشته باشد. خط نشانه سولفات باریم هم در سراسر بافت لوله ادامه دارد و با توجه به خاصیت رادیواپک بررسی وضعیت قرارگیری لوله از طریق رادیوگرافی (X-Ray)  وجود دارد. لوله بینی_معده براساس سن و سایز بیمار در اندازه های مختلف موجود است و از طریق رنگ کانکتور آن تقسیم‌بندی شده و قابل تشخیص می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص نازوگاستریک از گمرک، در ادامه مقاله همراه ما باشید.

واردات نازوگاستریک (سوند معده) در ایران

سوند معده یا نازوگاستریک یکی از وسایل مهم در صنعت پزشکی است و از کاربردهای فراوان برخوردار است. صنعت پزشکی ارتباط مستقیم با حفظ سلامتی و بهداشت افراد جامعه داشته و به همین دلیل از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

در کشور ما، تولیدات تجهیزات و وسایل مربوط به صنعت پزشکی به اندازه نیاز این صنعت صورت نمی‌گیرد و به همین دلیل شاهد رواج واردات این محصولات از مبداء کشورهای خارجی به بازار مصرفی کشورمان هستیم.

واردات سوند معده یا نازوگاستریک در ایران عمدتا از مبداء کشورهای چین، امارات متحده عربی، اسپانیا و … صورت می‌گیرد و سالانه مقادیری ارز بدین ترتیب از کشورمان خارج می‌گردد.

قوانین مربوط به واردات نازوگاستریک (سوند معده) در کشور

تاجران و بازرگانانی که قصد فعالیت در زمینه واردات نازوگاستریک (سوند معده) در ایران را دارند، باید در چهارچوب قوانین و مقررات تعیین شده از سمت اداره گمرک در این زمینه عمل کنند:

  • ورود موکول به موافقت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌باشد.
  • ردیف تعرفه‌های مربوط به اقلام دارویی، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی مشمول کاهش حقوق گمرکی از 4% به 1% (موضوع مفاد جزء 2 بند ه تبصره 7 قانون بودجه کل کشور، موکول به اعلام نظر سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سامانه گمرک ایران (در زمان ترخیص کالا) می‌باشد.

مجوزهای لازم برای ترخیص نازوگاستریک (سوند معده) از گمرک

ترخیص کار رسمی اداره گمرک که به نمایندگی از تاجران و بازرگانان، قصد ترخیص نازوگاستریک (سوند معده) از گمرک را دارد موظف است برای اخذ مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه اقدام نماید:

  • مجوز فنی از دفتر صنایع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی جهت بررسی تخفیف بیش از 3%
  • مجوز ارزی از دفتر صنایع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی جهت تخصیص ارز
  • مجوز فنی از کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت برای ترخیص کالاهای مستعمل
  • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
  • مجوز ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
  • مجوز فنی از سازمان دامپزشکی برای مصارف دامی یا کشاورزی
  • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی برای تخصیص ارز جهت مصارف دامی یا کشاورزی

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص نازوگاستریک (سوند معده)

کد 8 رقمی تعرفه گمرکی برای ترخیص نازوگاستریک از گمرک برابر 90183913 است که شامل حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 22 می گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص نازوگاستریک از گمرک

در صورتی‌که قصد ترخیص سوند معده از گمرک را دارید، لازم است بدانید که قبل از هرگونه اقدامی باید مجوزات و مدارک مورد نیاز اداره گمرک را جهت ترخیص کالای مربوطه اخذ و جمع‌آوری نمایید. علاوه بر آن برای اینکه پروسه ترخیص کالای شما از گمرک بهینه و سودآور باشد، باید از فرآیند ترخیص کالا آگاهی کامل داشته و بر دستورالعمل‌های اداره گمرک مسلط باشید. پیشنهاد ما به شما تاجران گرامی این است که کار را به کاردان سپرده و از مشورت و همیاری ترخیص‌کار رسمی اداره گمرک بهره‌مند شوید. شرکت سلطان یاقوت با به‌کارگیری نیروهای ترخیص کار باتجربه و کاربلد آماده همکاری با شما درخصوص رسیدن به اهداف تجاریتان می‌باشد.