سلطان یاقوت

ترخیص کوکوپیت (Coco Peat) از گمرک

ترخیص-کوکوپیت-از-گمرک

کوکوپیت (Coco Peat) نام یک محصول گیاهی است که از الیاف پوست و پوشش میوه نارگیل قهوه‌ای به دست آمده و به همین دلیل نامی مشابه نام انگلیسی نارگیل (Coconut) دارد. از کوکوپیت عمدتا به منظور بستر کشت برای پرورش گیاهان مختلف استفاده می‌شود و مزایای بی‌شماری دارد. امکان تولید این محصول در کشور ما وجود ندارد و به همین دلیل نیاز صنعت کشاورزی و باغبانی به آن، از طریق واردات تامین می‌گردد. به همین سبب، قصد داریم در این مقاله‌ی بازرگانی به موضوع ترخیص کوکوپیت از گمرک بپردازیم که جزو خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت به شمار رفته و از ارزش و اهمیت بالایی برای تاجران و بازرگانان کشورمان برخوردار است. کوکوپیت را می‌توان به صورت قالب‌های فشرده در مراکز فروش تجهیزات کشاورزی و گل و گیاه خریداری کرد. کوکوپیت فشرده بعد از قرار گرفتن در آب و جذب رطوبت، می‌تواند به کوکوپیت مرطوب تبدیل شود که بسته به سایز گلدان و نوع گیاه، می‌توان آن را به تنهایی یا مخلوط با دیگر بستر‌های کاشت استفاده نمود. با افزودن آب به هر 1 کیلوگرم از محصول کوکوپیت، می‌توان به 15 لیتر کوکوپیت مرطوب دست پیدا کرد. از مزایای به کار بردن کوکوپیت به عنوان خاک و بستر کشت محصولات گوناگون می‌توان به صرفه‌جویی در مصرف آب، تهویه مناسب خاک، عاری از بیماری‌های خاکزی و آفات، ماندگاری بالا، PH مناسب برای رشد گیاه، کاهش زمان جوانه زنی و رشد سریع ریشه و کمک به حفظ محیط زیست اشاره کرد. معایب این محصول نیز شامل کمبود عناصر غذایی موجود در آن و قیمت بالا می‌باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کوکوپیت و نحوه تجارت و ترخیص کوکوپیت از گمرک، ادامه مقاله را از دست ندهید.

کاربرد کوکوپیت در صنعت کشاورزی چیست؟

از کوکوپیت می‌توان به عنوان بستر کشت سیستم هیدروپونیک برای کاشت محصولاتی از قبیل توت فرنگی، فلفل دلمه‌ای، خیار و گوجه فرنگی بهره برد. کاربردهای دیگر کوکوپیت عبارتند از:

  • کشت‌های گلخانه‌ای بدون خاک مانند کشت گل‌های شاخه بریده
  • کشت محصولاتی مانند صیفی جات
  • بستر رشد در خزانه نشا
  • بستر رویش بذر، قلمه، انواع پیاز
  • بستر رشد و سازگاری برای گیاهان تولید شده به روش کشت بافت گیاهی

اجزاء و انواع کوکوپیت کدامند؟

کوکوپیت بطورکلی از 3 بخش با نام‌های پیت (Peat)، الیاف (Coir) و چیپس (Chips) تشکیل شده است. به ریزدانه‌های قهوه‌ای تیره با ابعاد بین 1 تا 5 میلی متر در ساختار کوکوپیت، پیت گفته می‌شود. همچنین در این محصول، الیاف‌های بسیار نازک با طول و بافت‌های مختلف وجود دارد و به ترکیب پیت و الیاف که به یکدیگر چسبیده باشند، چیپس گفته می‌شود.

همچنین کوکوپیت‌ها را براساس نوع بافت و درصد ترکیب اجزا آن، عموما به سه دسته‌ی زیر تقسیم می‌کنند:

  1. فاین (حالت پودری): حاوی 85% پیت و 15% الیاف با طول حداکثر 4 Cm
  2. مدیوم (اندازه متوسط): حاوی 80% پیت و 15% الیاف با طول حداکثر 15 Cm
  3. کوکوچپس (اندازه درشت) : حاوی 30% پیت، %30 تا 60% چپس و مابقی الیاف

تجارت کوکوپیت در ایران و جهان

کوکوپیت در کشورهای محدودی تولید می‌شود و در حال حاضر بیشترین حجم تولیدات این محصول به دو کشور هند و سریلانکا محدود شده است. کوکوپیت‌های تولید شده در کشور سریلانکا دارای مرغوبیت بالاتری نسبت به کوکوپیت‌های هند است و ویژگی‌هایی نظیر شوری پایین‌تر، سرعت حجم‌گیری و بازشدن بالاتری دارد. در کشور هند نیز به دلیل فراوانی درخت نارگیل، کوکوپیت کشاورزی تولید می‌شود. کوکوپیت در کشورهای آسیای شرقی بسیار برای کاشت بذر استفاده می‌شود.

بزرگ‌ترین کشورهای صادرکننده کوکوپیت در جهان، به ترتیب عبارتند از اندونزی، چین، سریلانکا، هند، مالزی، مکزیک و … . همچنین بیشترین میزان واردات این محصول در کشورهای ژاپن، چین، امارات متحده آمریکا، جمهوری کره، آلمان و … صورت می‌گیرد.

واردات کوکوپیت در ایران، عمدتا از مبداء کشورهای چین و هند رواج دارد. تاجران و بازرگانان فعال ایرانی، این محصول را برحسب نیاز داخلی خریداری کرده و به بازار مصرفی توزیع می‌کنند.

مجوزهای لازم جهت ترخیص کوکوپیت از گمرک

ترخیص کاری که قصد ترخیص کوکوپیت از گمرک را دارد، موظف است برای اعلام تاریخ اعتبار این محصول، مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی را دریافت نماید.

همچنین ترخیص کار باید جهت تخصیص ارز در این زمینه، از وزارت جهاد کاشورزی، مجوز ارزی اخذ کند.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص کوکوپیت

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص کوکوپیت برابر 14049030 است که دارای حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 21 می‌باشد و تعرفه ورودی آن برحسب واحد کیلوگرم اندازه‌گیری می‌شود.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص کوکوپیت از گمرک

ترخیص کوکوپیت از گمرک، جزو امور تخصصی است و شامل پیچ و خم‌های بسیار است و تنها با راهنمایی‌ و همیاری متخصص ترخیص کار با تجربه و معتبر انجام‌پذیر خواهد بود. شرکت سلطان یاقوت، با بهره‌مندی از کادر نیروهای ترخیص کار زبده و کاربلد، آماده خدمت‌رسانی به تاجران و بازرگانان کشورمان در زمینه امور گمرکی از جمله ترخیص کالا می‌باشد. در صورتی که قصد ترخیص کوکوپیت از گمرک را دارید، برای مشاوره رایگان و یا همکاری با شرکت سلطان یاقوت، کافیست با شماره‌های درج شده در انتهای مقاله تماس حاصل نمایید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034