سلطان یاقوت

ترخیص دستگاه سی تی اسکن (CT Scan) از گمرک

ترخیص دستگاه سی تی اسکن (CT Scan) از گمرک

در علم پزشکی از دستگاه‌ها و تجهیزات مختلف برای بررسی اندام‌های داخلی بدن انسان استفاده می‌شود. یکی از روش‌های تصویربرداری پیشرفته که از تجهیزات پیشرفته X-RAY برای تصویربرداری بهره برده و توانایی ارائه تصاویری از زوایای مختلف بدن را دارد، سی تی اسکن یا توموگرافی کامپیوتری نامیده می‌شود. واردات دستگاه سی تی اسکن در کشور ما رواج دارد و به همین خاطر قصد داریم در ادامه مقاله به موضوع ترخیص دستگاه سی تی اسکن از گمرک بپردازیم که یکی از خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت به شمار می‌رود. در روش تصویربرداری سی تی اسکن، از اشعه ایکس و یک رایانه جهت تولید تصاویر واضح و دقیق از بخش‌های داخلی بدن انسان استفاده می‌شود. وظیفه رایانه، پردازش اطلاعات دریافتی جهت نمایش دادن مقطعی از بافت نرم بدن و سایر اندام‌ها می‌باشد. با کمک این دستگاه می‌توان بافت‌های مختلف مثل استخوان‌، ریه، بافت‌های نرم، رگ‌های خونی، ستون فقرات، مغز، گلو و … را با وضوح بالا مشاهده کرد. در سی تی اسکن، پرتو اشعه ایکس به صورت دایره ای در اطراف بدن حرکت می کند. این عمل باعث می شود نماهای مختلفی از یک ارگان یا ساختار و جزئیات بیشتری از آن ها ایجاد شود. از روش تصویربرداری سی تی اسکن برای تشخیص بیماری، تعیین شیوه درمان و بررسی وضعیت و شرایط بیمار استفاده می‌شود. مواردی که به کمک سی تی اسکن می‌توان تشخیص داد عبارتند از: انواع گوناگون سرطان‌ها و تومورهای خوش‌خیم، بیماری‌های قلبی، شکستگی استخوان‌ها، لخته خون، خونریزی داخلی، اختلالات روده مثل انسداد و …، بیماری یا آسیب‌های مغزی و طناب نخاعی و … . برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص دستگاه سی تی اسکن از گمرک، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

قوانین واردات دستگاه سی تی اسکن در ایران

تاجران و بازرگانانی که قصد فعالیت در زمینه واردات دستگاه سی تی اسکن در ایران را دارند، باید در چهارچوب قوانین و مقررات تعیین شده از سمت اداره گمرک در این زمینه عمل کنند:

 • ورود موکول به موافقت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌باشد.
 • ردیف تعرفه‌های مربوط به اقلام دارویی، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی مشمول کاهش حقوق گمرکی از 4% به 1% (موضوع مفاد جزء 2 بند ه تبصره 7 قانون بودجه کل کشور، موکول به اعلام نظر سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سامانه گمرک ایران (در زمان ترخیص کالا) می‌باشد.
 • ورود و ترخیص منوط به تایید سازمان انرژی اتمی ایران است.

واردات دستگاه سی تی اسکن در کشور

صنعت پزشکی و زیرمجموعه‌های آن جزو مهم‌ترین صنایع در جهان هستند و هر کشوری در راستای تامین تجهیزات و وسایل مورد نیاز این صنعت می‌کوشد. در کشور ما تولیدات مربوط به تجهیزات و لوازم صنعت پزشکی به اندازه نیاز این صنعت صورت نمی‌گیرد و تامین‌کنندگان مجبور به واردات این محصولات از کشورهای خارجی می‌گردند. تاجران و بازرگانان برای جبران کمبودهای بازار مصرفی در این زمینه، هر ساله مقادیر بالایی ارز جهت خرید تجهیزات و دستگاه‌های صنعت پزشکی از کشور خارج می‌کنند. فعالیت در این زمینه از سود مناسبی برای ایشان برخوردار است.

واردات دستگاه سی تی اسکن در ایران عمدتا از مبداء کشورهای امارات متحده عربی، چین و … صورت می‌گیرد.

مجوزهای لازم برای ترخیص دستگاه سی تی اسکن از گمرک

ترخیص کار رسمی اداره گمرک که قصد ترخیص دستگاه سی تی اسکن از گمرک را دارد موظف است برای اخذ مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه اقدام نماید:

 • مجوز فنی از سازمان انرژی اتمی
 • مجوز فنی از دفتر صنایع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی جهت بررسی تخفیف بیش از 3%
 • مجوز ارزی از دفتر صنایع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی جهت تخصیص ارز
 • مجوز فنی از کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت برای ترخیص کالاهای مستعمل
 • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
 • مجوز ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
 • مجوز فنی از سازمان دامپزشکی برای مصارف دامی یا کشاورزی
 • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی برای تخصیص ارز جهت مصارف دامی یا کشاورزی

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص دستگاه سی تی اسکن

کد 8 رقمی تعرفه گمرکی جهت ترخیص دستگاه سی تی اسکن از گمرک برابر 90221460 است که شامل حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 22 می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص دستگاه سی تی اسکن از گمرک

تجربه و مهارت دو مزیت مهم برای تشخیص میزان اعتبار و اطمینان‌پذیری یک ترخیص کار به شمار می‌رود. شرکت سلطان یاقوت، بیش از دو دهه سابقه مفید در امور گمرکی از جمله ترخیص کالا داشته و با بهره‌گیری از نیروهای متخصص ترخیص کار ماهر و کاربلد سعی در کسب رضایت فعالان تجاری کشورمان دارد. شما عزیزان می‌توانید تمام امور گمرکی خود از جمله ثبت سفارش، تنظیم اظهارنامه، اخذ مجوزات مجوزات قانونی، حمل و نقل کالا، ترانزیت و ترانشیپ، حواله ارز، ترخیص کالا و … را با خاطری آسوده به ما بسپارید. جهت بهره‌مندی از مشاوره رایگان و یا همکاری با ترخیص کاران شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص دستگاه سی تی اسکن از گمرک، می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

تلفن تماس:02128111034 – 09121995406