سلطان یاقوت

ترخیص تابوت از گمرک

ترخیص تابوت از گمرک

تابوت عبارت است از نوعی صندوق خاص از جنس چوب، سنگ، فلز، سفال و … که در اشکال و اندازه‌های متنوع در میان اقوام گوناگون برای حمل، نگه‌داری و یا دفن مردگان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در آیین مسیحیت، دفن مردگان با تابوت در خاک مرسوم است؛ اما در دین اسلام و یهودیت، دفن مردگان در خاک ضرورت دارد و از تابوت تنها برای حمل‌ و نقل و نگه‌داری آن ‌ها استفاده می‌کنند. از آن‌جا که اقلیت کشور ایران تابع دین اسلام هستند، استفاده از تابوت برای حمل مردگان در کشور ما رایج است. تابوت‌هایی که در قبرستان‌های کشورمان برای حمل و نقل وفات یافتگان استفاده می‌شود، هم از طریق تولیدات داخلی و هم از طریق واردات از کشورهای خارجی تامین می‌شود. از این رو قصد داریم در ادامه مقاله به موضوع ترخیص تابوت از گمرک بپردازیم که در دایره خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت جای می‌گیرد. ابتدایی‌ترین موارد استفاده از تابوت، به کشور مصر باستان و مصریان برمی‌گردد. تابوت‌های چوبی پس از دفن بطور کامل تجزیه شده و به همین دلیل کاربردی‌تر است. تمام قسمت‌های این محصول از جمله دستگیره و آسترهای آن نیز از قابلیت تجزیه زیستی برخوردار هستند و هیچ‌گونه مواد مضری که باعث آسیب به طبیعت بشود از خود به جای نمی‌گذارند. تابوت‌های چوبی معمولا از چوب درختان بلوط، ماهون، نارون، گردو، گیلاس، افرا، کاج و صنوبر ساخته می‌شوند. برای صرفه‌جویی در استفاده از منابع طبیعی، عمدتا روکش چوب درختان ذکر شده بر روی تخته از جنس نئوپان یا فیبر با چگالی متوسط (MDF) لمینیت می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تجارت و ترخیص تابوت از گمرک ایران، ادامه مقاله را از دست ندهید.

تجارت تابوت در ایران

تابوت‌ها را عمدتا از جنس چوب درختان مختلف ساخته و به دست مشتریان می‌رسانند. تجارت محصولات چوبی از جمله تابوت در کشور ما رواج دارد و سالانه ارز زیادی برای تجارت در این زمینه از کشور خارج و به آن وارد می‌شود. کشور ما از نظر وجود چوب درختان با جنس‌های متفاوت غنی محسوب می‌شود زیرا جنگل‌های سرسبز در نواحی شمالی کشورمان به وفور یافت می‌شوند. در سال‌های اخیر برای جلوگیری از قطع درختان این نواحی، قوانین سفت و سختی از سوی سازمان حفاظت از محیط زیست در ایران وضع شده است و به همین دلیل تولیدکنندگان داخلی برای تامین چوب مورد نیاز خود، دست به واردات می‌زنند.

واردات تابوت در ایران از مبداء کشورهای چین، دانمارک، آلمان، ترکیه، امارات متحده عربی، اندونزی و هند صورت می‌گیرد. از طرفی دیگر برخی واحدهای فعال داخلی در ایران که در زمینه ساخت تابوت چوبی فعالیت می‌کنند، توانسته‌اند بخشی از این تولیدات را به بازار مصرفی کشورهای همسایه از جمله عراق، افغانستان، ترکمنستان و … عرضه نمایند.

قوانین حاکم بر صادرات و واردات تابوت در ایران

  • ورود موکول به رعایت ماده 11 قانون حفظ نباتات مصوب 1346 به شرح زیر است:

ماده 11 – وارد کردن بذر – پیاز – قلمه – پیوند – ریشه – میوه – نهال و تخم نباتات و به طور کلی هر گونه نبات و قسمت‌های نباتی به کشور‌مستلزم تحصیل پروانه قبلی از وزارت کشاورزی است به اشخاصی که بدون پروانه اجناس مزبور را وارد کنند اخطار می‌شود که حداکثر در ظرف مدت ‌یک ماه به خارج از کشور برگردانند والا با حضور نماینده سازمان حفظ نباتات در گمرک معدوم خواهد شد.

  • صدور موکول به رعایت ماده 18 آیین‌نامه اجرایی قانون حفظ نباتات مصوب 1346 و ماده 5 قانون عهدنامه بین المللی حفظ نباتات مصوب 1389 به شرح زیر است:

ماده 18 – فرآورده های نباتی كه از ايران به كشورهای خارج صادر می‌شود بوسيله كارشناسان قرنطينه معاينه و در صورت سلامت كالا گواهی بهداشت نباتی صادر می‌شود.

مجوزهای مورد نیاز برای ترخیص تابوت از گمرک

ترخیص کار معتبر و ماهر شخصی است که با مشکلات احتمالی هنگام ترخیص کالا به خوبی آشنا بوده و اجازه پیش‌آمد آن‌ها را ندهد. یکی از مواردی که ممکن است باعث تاخیر در زمان ترخیص کالا شود، نداشتن مجوزهای قانونی است. اداره گمرک قوانین و مقرراتی برای هر کالا به طور خاص وضع کرده است که ترخیص کار باید در چهارچوب آن حرکت کند. این مجوزات از سازمان‌های خاصی صادر می‌شوند که باید جمع‌آوری شده و تحویل اداره گمرک گردند. گمرک تا زمانی که این مدارک را به صورت سیستمی دریافت نکند، اجازه خروج کالا را نخواهد داد.

ترخیص کاری که قصد ترخیص تابوت از گمرک را دارد باید نسبت به اخذ مجوزهای زیر اقدام نماید:

  • مجوز فنی و ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
  • مجوز فنی از سازمان دامپزشکی برای مصارف دامی
  • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی برای مصارف دامی جهت تخصیص ارز
  • مجوز ارزی از دفتر صنایع منسوجات و پوشاک جهت تخصیص ارز
  • مجوز فنی از دفتر مقررات صادرات و واردات (مجوز سیستمی موافقتنامه تجارت ترجیحی با پاکستان)
  • نیاز به شناسه کالا

تعرفه گمرکی برای ترخیص تابوت

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص تابوت برابر 44212000 است که دارای حقوق ورودی 10% و اولویت کالایی 27 می‌باشد و حقوق ورودی آن برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌شود.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص تابوت از گمرک

شرکت سلطان یاقوت از ابتدای آغاز فعالیت خود به عنوان شرکت بازرگانی تا به امروز، با ارائه خدمات خود به بهترین شکل ممکن توانسته است به عنوان یکی از معتمد ترین و کارآمد ترین شرکت‌ها در این زمینه بدرخشد. این شرکت خدمات متنوعی از جمله ثبت سفارشات، خرید کالا، اخذ مجوز های قانونی، حمل و نقل کالا، ترانزیت و ترانشیپ، حواله ارز، ترخیص کالا از کلیه گمرکات و غیره را در جهت بهبود روند تجارت شما وارد کنندگان و صادر کنندگان عزیز ارائه می‌دهد. در صورت تمایل به کسب مشاوره رایگان و یا همکاری با شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص تابوت از گمرک با تلفن‌های زیر تماس حاصل نمایید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

 

 

5/5 - (1 امتیاز)