سلطان یاقوت

ترخیص گز از گمرک

ترخیص گز از گمرک

یکی از سنتی‌ترین و خوش‌ طعم‌ترین شیرینی‌های ایرانی، گز نام دارد که جزو محصولات مهم صادراتی کشورمان به کشورهای همسایه محسوب می‌شود. به همین دلیل قصد داریم تا در مقاله پیش‌رو به موضوع ترخیص گز از گمرک بپردازیم که در دایره خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت جای می‌گیرد. گز ایرانی، عمدتا در شهر اصفهان تولید شده و به عنوان سوغاتی اصلی این شهر نیز برای گردشگران داخلی و خارجی محسوب می‌شود. علاوه بر این شهر، تولیدات گز در شهرهای اصفهان، چهارمحال و بختیاری، همدان، کرمان، فارس و یزد و … نیز رواج دارد. در ترکیب گز از مواد اولیه با ارزش غذایی بالا از جمله شکر، سفیده تخم مرغ، مغز بادام و پسته و هل و گلاب و عصارهٔ گزانگبین استفاده می‌شود. رنگ گز معمولی سفید و رنگ گز زعفرانی متمایل به زرد است. این شیرینی، دارای تردی متوسط (نه خیلی نرم و نه خیلی سفت) بوده و چسبندگی اندکی دارد که در دهان آب می‌شود. از انواع گزهای رایج در کشورمان می‌توان به گز لقمه‌ای، گز آردی، گز برشی، گز سکه‌ای، گز انگشت پیچ، گز روکش شکلات، سوهان گزی و … اشاره کرد. در ادامه این مقاله به شرح اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص گز از گمرک ایران پرداخته‌ایم.

تجارت گز در ایران

گز یکی از شیرینی‌های سنتی ایرانی است که منحصرا در کشور ما تولید شده و به کشورهای متقاضی در سراسر دنیا صادر می‌شود. گز ایرانی، از پتانسیل صادراتی ویژه‌ای برخوردار است و سالانه حدود 250 تا 400 تن از این محصول به کشورهای همسایه و کشورهای اروپایی صادر می‌شود. بزرگ‌ترین کارخانه‌های تولیدکننده گز در ایران در شهر اصفهان قرار دارند و افراد زیادی به فعالیت در زمینه تولید و صادرات این محصول مشغول می‌باشند. گزهای صادراتی دارای بسته‌بندی شیک و استاندارد و نهایت کیفیت هستند تا نام و آوازه ایران را در سایر کشورها سربلند نمایند.

تاریخچه گز در ایران به اواسط دوره قاجار باز می‌گردد و از همان زمان نیز صادرات آن رواج داشته است. سالانه مقادیر زیادی ارز به سبب رواج این تجارت، به کشور ما وارد می‌شود. بیشترین صادرات گز ایران به مقصد کشورهای عراق، امارات متحده عربی، افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، آذربایجان و … می‌باشد.

قوانین مربوط به تجارت گز در ایران

تاجران و بازرگانانی که قصد فعالیت در زمینه گز را دارند، باید قوانین و مقررات تعیین شده از سمت اداره گمرک در این زمینه را در نظر گرفته و مطابق این دستورالعمل‌ها حرکت کنند.

  • ورود موکول به رعایت ماده 16 قانون مواد خوردنی و آشامیدنی و آرایشی مصوب سال 1346 به شرح زیر می‌باشد:

‌ماده 16 – از تاریخ تصویب این قانون ترخیص مواد غذایی یا بهداشتی یا آرایشی از گمرک به هر شکل و کیفیت به منظور بازرگانی یا تبلیغاتی با‌رعایت مقررات عمومی علاوه بر دارا بودن گواهی بهداشتی و قابلیت مصرف از کشور مبداء مستلزم تحصیل پروانه ورود از وزارت بهداری است و ‌واردکننده نیز مکلف است برای تحصیلی پروانه مزبور فرمول مواد و همچنین موادی که برای نگاهداری به آنها اضافه شده به وزارت بهداری تسلیم ‌نماید.

مجوزات لازم برای ترخیص گز از گمرک

ترخیص گز از گمرک، یکی از فعالیت‌های تجاری تخصصی و پیچیده است و به مهارت بالای ترخیص کار رسمی اداره گمرک نیاز دارد. فعالان تجاری کشور ما، برای آن که کالاهای تجاری خود را از مرز ایران وارد یا خارج کنند، باید از زیر ذره بین اداره گمرک عبور کرده و قانونی بودن تجارت خود را اثبات نمایند. در همین راستا، اداره گمرک قوانین و مقرراتی تعیین کرده است که انجام عملیات ترخیص کالا در این چهارچوب، ضرورت دارد. ترخیص کار شخصی است که به نمایندگی از فعالان تجاری، به این دستورالعمل‌ها عمل کرده و با تسلط بالای خود بر امور گمرکی، از بروز مشکلات مرسوم نظیر تاخیر در خروج کالا از گمرک و پرداخت هزینه‌های مازاد جلوگیری می‌کند. یکی از مراحل مهم و تعیین کننده ترخیص کالا، مرحله اخذ مجوزهای لازم از سازمان‌های مربوطه است که لیست این مجوزها با توجه به تعرفه گمرکی کالای مورد نظر قابل مشاهده است.

ترخیص کار رسمی اداره گمرک که قصد ترخیص گز از گمرک را دارد، موظف است برای اخذ مجوز ارزی از دفتر صنایع غذا و دارو جهت تخصیص ارز اقدام نماید.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص گز

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص گز برابر 17049020 است که از حقوق ورودی 55% و اولویت کالایی 4 برخوردار است و تعرفه ورودی آن در گمرک برحسب واحد کیلوگرم محاسبه میگردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص گز از گمرک

همانطور که می‌دانید ترخیص کار و حق‌العمل ‌کار با توجه به مسئولیت مهمی که بر دوش دارد باید فردی معتمد و کاربلد باشد تا شما تجار عزیز را در امور بازرگانی دچار مشکل نکند. شرکت سلطان یاقوت با سال‌ها فعالیت مسمتر و مفید خود در عرصه بازرگانی توانسته است اعتماد و رضایت بازرگانان زیادی را به خود جلب نماید. این شرکت با ارائه خدمات خود نظیر ثبت سفارش، ترخیص کالا، حمل و نقل کالا، ترانزیت و ترانشیپ و … در اسرع وقت و با کمترین هزینه آماده خدمت رسانی به تاجران و بازرگانان محترم کشورمان می‌باشد. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر و یا همکاری با شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص گز از گمرک می‌توانید با تلفن‌های زیر تماس حاصل فرمائید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034