سلطان یاقوت

پرداخت حضوری هزینه­ ها در حمل دریایی برعهده چه کسی است؟

هزینه-ها-در-حمل--دریایی-برعهده-چه-کسی-است؟

تمام فرآیندهای تجاری مانند صادرات و واردات کالا، شامل هزینه­ هایی است که هر دو سمت معامله یعنی خریدار و فروشنده باید به افراد مختلف بپردازند. جزئیات این مسئله با توجه به شیوه انجام مبادله و شرایط ذکر شده در قرارداد بین دو طرف متغیر است. اگر وظایف مربوط به پرداخت هزینه­ های متفاوت از همان ابتدا مشخص نشده و در قرارداد ذکر نشود، ممکن است باعث ایجاد هزینه­ های اضافی شود که هیچ کدام از طرفین مسئولیت پرداخت آن را برعهده نگرفته و مشکل­ ساز شود. قرار داد فروش باید مطابق قوانین اینکوترمز بسته شود؛ بنابراین برای آنکه بدانیم هزینه­ های مبادله از جمله هزینه حمل و نقل برعهده چه کسی است باید با مفهوم اینکوترمز آشنا باشیم. خریدار و فروشنده کالا با توجه به ترم­ های اینکوترمز از وظیفه خود در بخش پرداخت هزینه­ ها مطلع می­ شوند. در ادامه مقاله توضیحات بیشتری در خصوص مفهوم اینکوترمز و پرداخت هزینه­ های حمل دریایی آورده ­ایم.

 

اینکوترمز (Incoterms) چیست؟

اینکوترمز عبارت است از قوانین بازرگانی بین المللی که برای فروش کالاها به کار می­ رود و به حمل و نقل و مسائل مرتبط به حمل کالا می پردازد. اینکوترمز مسائلی همچون حمل کالاها، ترخیص کالا، واردات و صادرات کالاها، اینکه چه کسی مسئول پرداخت می‌باشد و اینکه ریسک جابجایی و انتقال کالا در مراحل مختلف حمل بر عهده چه کسی می‌باشد را روشن می­ سازد. در واقع اینکوترمز روش ­های متفاوتی دارد که طرفین معامله با انتخاب روش مناسب، از نحوه تقسیم وظایف در پرداخت هزینه میان خود مطلع می ­شوند.

بسته به نوع اینکوترمز، خریدار و فروشنده باید هزینه های زیر را پرداخت کنند:

  • هزینه های قبل از حمل کالا (local charges)
  •  هزینه های بعد از حمل کالا به خط کشتیرانی یا شرکت خط حمل و نقل، یا شرکت NVOCC

 

قواعد اینکوترمز شامل چه مواردی است؟

اینکوترمز یک مجموعه‌ی از پیش حاضرشده از اصطلاحات دنیای تجارت است که توسط اتاق بازرگانی بین‌المللی در رابطه با قوانین تجاری بین‌المللی منتشر می‌شود. قوانین آن در جهت تفسیر پرکاربردترین اصطلاحات تجاری کاربرد دارد و بیشتر توسط دولت­ ها، مقامات قضایی و فعالان تجاری سراسر جهان مورد استفاده قرار می­ گیرد. این قوانین با هدف کاهش یا حذف ابهاماتی که به واسطه استفاده از زبان‌های گوناگون در کشورهای مختلف پیش می‌آیند ایجاد شده ‌اند. به همین دلیل اغلب در قراردادهای فروش بین‌المللی از آنها استفاده می‌شود.

به طور کلی، قواعد اینکوترمز در حوزه موارد زیر می­ باشند:

  • تعیین حدود مسئولیت طرفین مبادله؛
  • تعیین هزینه‌های هر دو طرف قرارداد؛
  • بررسی ریسک‌های محتمل تجاری موجود بین خریدار و فروشنده؛
  • جلوگیری از بروز اختلافات ناشی از تفسیر نادرست اصطلاحات بکار رفته در قراردادهای تجاری.

پرداخت حضوری کرایه حمل در حمل و نقل دریایی

پس از تقسیم هزینه­ های مختلف میان خریدار و فروشنده که براساس قوانین اینکوترمز انجام می­ شود، مسئله مهم بعدی که به آن می­ پردازیم این است که متصدی حمل و نقل چه کسی را مسئول پرداخت حضوری کرایه حمل می ­داند؟

از آنجا که در بعضی مواقع ممکن است فروشنده، ارسال­ کننده و اظهارکننده صادراتی در مبدا و خریدار، وارد کننده و گیرنده کالا در مقصد افراد یکسانی نباشند، خط کشتیرانی و یا شرکت حمل و نقل امکان تشخیص و یا دسترسی به فروشنده و خریدار واقعی را ندارد. در این شرایط، پرداخت حضوری هزینه­ های کرایه حمل برعهده شخصی است که براساس تاییدیه رزرو (بوکینگ)، صورت حساب را از خط کشتیرانی دریافت می­ کند.

 

افراد واسطه میان طرفین معامله در حمل دریایی

همانطور که گفته شد، در حمل دریایی ممکن است خریدار و فروشنده، بخشی از وظایف خود را به اشخاص دیگری محول کنند. این افراد واسطه شامل موارد زیر می­ شوند:

طرف قرارداد حمل: عبارت است از شخصی که با خط حمل و نقل دریایی بر سر هزینه­ های کرایه حمل به توافق می­رسد. این شخص می­ تواند صاحب کالا و یا نماینده او باشد.

رزرو کننده: شخصی است که به نمایندگی از صاحب کالا، مسئولیت رزرو و نگهداری اسناد مربوط به صاحب کالا را برعهده دارد.

معمولا وظیفه هماهنگی کلیه موارد مربوط به حمل کالا، عملیات و اسناد مربوط به پروژه حمل با خط کشتیرانی یا شرکت حمل و نقل برعهده شخص رزروکننده (صاحب کالا یا نماینده قانونی او) است. همچنین طرف حساب خط کشتیرانی یا شرکت حمل و نقل برای دریافت کرایه حمل و یا موارد مربوط به بارنامه، شخص رزروکننده می­ باشد.

برای تسریع فرآیند تجاری، این امکان وجود دارد که صاحب کالا پرداخت تمام هزینه­ های محلی مبدا از جمله هزینه بارگیری بار داخل کانتینر،هزینه بازرسی، هزینه اظهار گمرکی، حق الزحمه کالا (عوارض باراندازی)، هزینه های اسناد، هزینه تاییدیه وزن کانتینر، هزینه حمل تا بندر بارگیری، هزینه THC در بندر بارگیری، هزینه های جانبی خط، هزینه صدور بارنامه و سایر هزینه­ های مربوط به حمل و نقل کالا را به شخص رزروکننده محول نماید.

مسئول انبار و بسته­ بندی: شخصی است که پس از بستن قرارداد انبار با صاحب کالا یا طرف رزروکننده وظیفه بسته­ بندی و یا انبار کالا را برعهده می­ گیرد.

جا­به­ جا کننده: کسی که محموله یا کانتینرها را بین انبار صاحب کالا، انبار بسته بندی و دپوی بندر و خط کشتیرانی جا به جا می کند.

بیشتر بخوانید :

 

 

 

 

5/5 - (1 امتیاز)