سلطان یاقوت

ترخیص چیکن میت از گمرک

ترخیص چیکن میت از گمرک

مصرف غذاهای رژیمی از جمله چیکن میت، در سراسر جهان از جمله کشور ما رواج دارد. تجار ایرانی، هر ساله به واردات غذاهای رژیمی از جمله چیکن میت از کشورهای خارجی و تزریق آن‌ها به بازار مصرفی داخلی مشغول می‌باشند. فعالیت در این زمینه از سود مناسبی برای ایشان برخوردار است. از این رو قصد داریم در مقاله امروز به شرح فرآیند ترخیص چیکن میت از گمرک بپردازیم که یکی از خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت به شمار می‌رود. غذاهای رژیمی عبارتند از مواد غذایی با کمترین میزان کالری و بیشترین میزان ارزش غذایی. در این میان، گوشت مرغ منبع غنی از پروتئین است و در عین حال، نسبت به گوشت‌های قرمز، سالم‌تر و کم‌ کالری‌تر محسوب می‌شود. گوشت مرغ نسبت به سایر ماکیان، از فراوانی بیشتری برخوردار بوده و از سال‌های گذشته تاکنون به روش‌های مختلف از جمله کبابی، بخارپز، گریل شده، آبپز و … طبخ شده و به عنوان غذای رژیمی در کنار سبزیجات و مواد غذایی کم کالری دیگر، مصرف می‌شود. واردات چیکن میت در ایران، عمدتا از مبداء کشورهای تایلند، کره جنوبی، ترکیه، قطر و … صورت گرفته و مقادیری ارز بدین ترتیب از کشور خارج می‌گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه ترخیص غذاهای رژیمی از گمرک، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

قوانین حاکم بر تجارت چیکن میت در ایران

از آن‌جا که چیکن میت، در گروه مواد غذایی جای می‌گیرد، اداره گمرک برای واردات و ترخیص این محصول از گمرک، قوانین بخصوصی وضع کرده است. منبع اطلاعات زیر، مقدمه فصل 16 کتاب مقررات صادرات و واردات ایران در سال 1401 است. تاجران و بازرگانان برای فعالیت در این زمینه، موظف هستند تا طبق قوانین زیر عمل نمایند:

  • ورود فرآورده‌های مشمول این فصل از خون و حیوانات حرام گوشت و حلال گوشت غیر ذبح اسلامی ممنوع است.
  • ورود موکول به رعایت ماده 7 قانون دامپزشکی مصوب 1350 به شرح زیر است:

ماده 7- ورود و صدور هر نوع دام زنده، تخم مرغ نطفه دار، اسپرم دام، فرآورده‌هاى خام دامـى، داروهـا و واکـسن‌ها و سرم‌ها و مواد بیولوژیکى و مواد ضدعفونى و سموم دامپزشکى و مواد غذایى متراکم و مکمل‌هاى غذاى دام و داروهـایى که براى ساختن مواد نامبرده مورد نیاز است باید با موافقت وزارت کشاورزى صورت گیرد.

  • ورود موکول به رعایت ماده 16 قانون نظارت بر مواد خوراکی، آشامیدنی، بهداشتی و آرایشی مصوب 1346 به شرح زیر است:

ماده 16 – از تاریخ تصویب این قانون ترخیص مواد غذایی یا بهداشتی یا آرایشی از گمرک به هر شکل و کیفیت به منظور بازرگانی یا تبلیغاتی با‌رعایت مقررات عمومی علاوه بر دارا بودن گواهی بهداشتی و قابلیت مصرف از کشور مبداء مستلزم تحصیل پروانه ورود از وزارت بهداری است و‌واردکننده نیز مکلف است برای تحصیلی پروانه مزبور فرمول مواد و همچنین موادی که برای نگاه‌داری به آنها اضافه شده به وزارت بهداری تسلیم‌ نماید.

  • ورود غذاهای رژیمی (چیکن میت)، موکول به تشخیص وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌باشد.

مجوزهای لازم برای ترخیص چیکن میت از گمرک

تاجرانی که قصد واردات و ترخیص چیکن میت از گمرک را دارند، باید از مدارک و مجوزهای مربوطه اداره گمرک آگاهی داشته باشند. اولین قدم برای اقدام به ترخیص کالا، داشتن کارت بازرگانی معتبر یا پروانه بازرگانی است که تنها حق العمل کاران رسمی اداره گمرک از آن بهره‌مند هستند. اداره گمرک جهوری اسلامی ایران، آزمون‌هایی را تحت عنوان آزمون حق العمل کاری گمرک، برگزار می‌نماید و به قبول‌شدگان در این آزمون، کارت بازرگانی اهدا می‌کند. این کارت نشان‌دهنده صلاحیت فرد برای فعالیت در حوزه‌های تجاری از جمله ترخیص کالا می‌باشد.

ترخیص کار رسمی اداره گمرک که قصد ترخیص چیکن میت از گمرک را دارد، موظف است برای اخذ مجوزات زیر از سازمان‌های مربوطه در داخل کشور اقدام نماید:

  • مجوز ارزی از دفتر صنایع غذا و دارو جهت تخصیص ارز
  • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزس پزشکی

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص چیکن میت

کد 8 رقمی تعرفه که برای ترخیص چیکن میت از گمرک اختصاص یافته است، برابر 16021010 است که از حقوق ورودی 20% و اولویت کالایی 27 برخوردار می‌باشد و تعرفه ورودی آن برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص چیکن میت از گمرک

امروزه به دلیل گستردگی و سخت‌گیری‌های بیشتر در قوانین گمرکی، بازرگانی بین‌المللی به امری سخت و تخصصی تبدیل شده است و همکاری با افرادی که تجربه و توانایی در زمینه امور بازرگانی دارند برای هر تاجری الزامی است. زیرا در غیر این صورت امکان بروز مشکل و تاخیر در تجارت شما را چندین برابر می‌شود. شرکت سلطان یاقوت با ارائه خدماتی نظیر: ثبت سفارش، حواله ارز، خرید کالا، کسب مجوز های قانونی، ترانزیت و ترانشیپ، حمل و نقل کالا، ترخیص کالا از تمامی گمرک ها و… آماده ارائه خدمات به شما تاجران عزیز می‌باشد تا امور بازرگانی شما را به نحو احسن در حداقل زمان انجام دهد. این شرکت متعهد است تا با انجام صحیح وظایف خود از بروز هرگونه مشکل و زیان برای شما جلوگیری کند. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر و یا همکاری با شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص چیکن میت از گمرک، می توانید با شماره ‌های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

 

5/5 - (1 امتیاز)