سلطان یاقوت

ترخیص دندان مصنوعی (Artificial teeth) از گمرک

ترخیص-دندان-مصنوعی-از-گمرک

ترخیص دندان مصنوعی از گمرک، از فرآیندهای تجاری رایج و معمول در کشور ماست که امری تخصصی محسوب شده و در حوزه خدمات شرکت سلطان یاقوت قرار می گیرد. دندان‌ها عضو بسیار مهمی در بدن انسان هستند که علاوه بر جنبه زیبایی و جوان‌سازی چهره، برای سهولت صحبت کردن و همچنین خرد و آسیاب کردن مواد غذایی کاربرد دارند. عواملی مثل بالا رفتن سن، تصادف، بیماری‌ها، اعتیاد و … می‌توانند سبب از دست رفتن یا فرسوده شدن چند یا کل دندان‌ها در یک شخص شوند. برای حل این مشکل، انسان دندان مصنوعی را اختراع کرد که نوعی پروتز از جنس پلاستیک فشرده، سرامیک و یا انواع فلزات بوده و به جای دندان‌های طبیعی قرار می‌گیرد. دندان مصنوعی به طور کلی به 2 دسته‌ی ثابت و متحرک تقسیم‌بندی می‌شود. دندان مصنوعی ثابت خود شامل دو حالت مختلف یعنی دندان مصنوعی کامل و دندان مصنوعی نیمه (پاراسل) می‌باشد. به دندان مصنوعی که در دهان به کمک پیچ‌های خاصی ثابت می‌شود، ایمپلنت دندانی گفته می‌شود. دندان‌های مصنوعی نیز درست مانند دندان‌های طبیعی باید توسط فرآورده‌های بهداشت دندانی مرتبا تمیز شده و مورد مراقبت قرار گیرند. دندان‌های مصنوعی در کشور ما جزو کالاهای وارداتی بوده و به همین دلیل موضوع مقاله ما از اهمیت بالایی برای فعالان تجاری کشورمان برخوردار است.

انواع دندان مصنوعی متحرک کدامند؟

  1. دندان مصنوعی متحرک کامل

در برخی موارد، شخص نیاز به تعویض یا جایگذاری تمام دندان‌ها در فک بالا یا پایین است. در این حالت، پزشک ست کامل دندان مصنوعی پروتزی را برای هر فک به طور جداگانه طراحی کرده و می‌سازد.

  1. دندان مصنوعی متحرک نیمه یا پاراسل

زمانی که فرد چند دندان را درون دهان خود از دست داده باشد و دارای دندان‌های سالم در کنار آن‌ها باشد، می‌توان جای خالی دندان‌های از دست رفته را با دندان مصنوعی جزئی پر کرد. این دندان‌ها برای هر فک به طور جداگانه طراحی می‌شوند. پروتز پارسیل را با کمک قلاب فلزی یا پلاستیکی به دندان‌های دیگر تکیه می‌دهند.

فرآیند ساخت دندان مصنوعی

فرآیند ساخت دندان مصنوعی مدتی زمان‌بر است و نیاز به چند جلسه مراجعه به دندانپزشک دارد. دندانپزشک دستورات لازم را جهت ساخت دندان مناسب برای هر فرد، به دندانساز داده و دندانساز طبق این اطلاعات، شروع به ساخت محصول مورد نظر می‌کند.

به طور کلی مراحل ساخت دندان مصنوعی به صورت زیر است:

  • مجموعه‌ی قالب‌گیری از فک و دهان و اندازه‌گیری‌های مربوط به فک‌ها و ارتباط و فاصله بین آن‌ها.
  • ساخت مدل، الگوی پلاستیکی و یا مومی که دقیقا شکل دندان مصنوعی است که قرار است برایتان ساخته شود. این مدل را چند مرتبه امتحان می کنید و پس از اطمینان از خوب بودن آن، رنگ و شکل آن نیز مشخص می شود. بر اساس این داده‌ها، پروتز نهایی برایتان ساخته می‌شود.
  • ساخت دندان مصنوعی
  • تنظیم پروتز در صورت نیاز

واردات دندان مصنوعی در ایران

دندان مصنوعی کالایی است که به جهت قرار گرفتن مداوم در معرض رطوبت و مواد غذایی مختلف باید دارای کیفیت ساخت بسیار بالایی باشد تا کاربری که از آن استفاده می‌کند، سختی زیادی متحمل نشود و بتواند به راحتی غذا بخورد و حرف بزند. کشورهای زیادی در جهان از دانش و مواد اولیه مناسب برای تولید این قبیل محصولات برخوردار بوده و محصولات دندانپزشکی تولیدی خود را به سایر کشورهای جهان عرضه می‌نمایند.

میانگین سن جمعیت ایران روز به روز رو به افزایش بوده و به سمت پیری می‌رود و به همین دلیل تقاضا برای دندان‌های مصنوعی نیز رو به افزایش است. در کشور ما تولیدات دندان‌های مصنوعی صورت می‌گیرد؛ اما میزان این تولیدات بسیار کمتر از تقاضای بازار مصرفی بوده و به همین امر، نظر تاجران و بازرگانان زیادی را برای واردات این محصولات از کشورهای خارجی و فروش در بازار داخلی جلب می‌نماید. سالانه، دندان‌های مصنوعی از کشورهای ژاپن، اسپانیا، اسلوونی، آلمان، ایتالیا، سوئیس و لیختن اشتاین وارد ایران شده و ارز زیادی بدین طریق از کشور خارج می‌شود.

مجوزها لازم جهت ترخیص دندان مصنوعی از گمرک

ترخیص کاری که قصد ترخیص دندان مصنوعی از گمرک برای مصارف انسانی را دارد، موظف است برای اخذ مجوز فنی و مجوز ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اقدام نماید.

همچنین ترخیص کار جهت تخصیص ارز در این زمینه، باید مجوز ارزی از دفتر صنایع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی را دریافت نماید.

ترخیص کالاهای مستعمل و دسته دوم از گمرک، مشروط به اخذ مجوز فنی از کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت است.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص دندان مصنوعی

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص دندان مصنوعی برابر 90212100 است که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 24 می‌باشد و تعرفه ورودی آن برحسب واحد کیلوگرم اندازه‌گیری می‌شود.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص دندان مصنوعی از گمرک

ترخیص دندان مصنوعی از گمرک، فرآیند پیچیده و تخصصی است که به مهارت بالای ترخیص کار نیاز دارد. ترخیص کار معتبر و قابل اطمینان مانند متخصصان ترخیص کار باتجربه و کاربلد شرکت سلطان یاقوت، با تسلط کامل بر قوانین و دستورالعمل‌های اداره گمرک در خصوص ترخیص هر کالای تجاری به طور خاص، همراه و راهنمای شما تاجران و بازرگانان عزیز خواهند بود. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر و همکاری با شرکت سلطان یاقوت، کافیست با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034