سلطان یاقوت

ترخیص دیسک گردان از گمرک

ترخیص دیسک گردان از گمرک

هر کامپیوتر یا رایانه از یک‌سری لوازم و قطعات تشکیل شده که هر کدام مسئولیت خاص خود را برعهده داشته و برای هدفی معین تعبیه شده‌اند. دیسک گردان یکی از قطعات اصلی در رایانه‌ها و سیستم‌ها است و از آن به عنوان محل قرارگیری دیسک یا لوح یاد می‌شود. این قطعه در کشور ما عمدتا وارداتی محسوب شده و تاجران و بازرگانان به واردات آن مشغول می‌باشند. فعالیت در این زمینه از سودآوری مناسبی برای ایشان برخوردار است و به همین دلیل پرداختن به موضوع ترخیص این کالا از گمرک، دارای ارزش و اهمیت بالا برای ایشان خواهد بود. از این رو در مقاله پیش روی شما عزیزان به شرح فرآیند ترخیص دیسک گردان از گمرک خواهیم پرداخت که جزو خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت به شمار می‌رود. همانطورکه می‌دانید، دیسک یا لوح، عبارت است از یک صفحه مغناطیسی گرد که اطلاعات مهم مانند فیلم، عکس، موسیقی، فایل، برنامه‌های رایانه و … بر روی آن ذخیره شده‌اند. این اطلاعات به واسطه دیسک و بخش دیسک گردان رایانه، بر روی کامپیوتر قابل مشاهده خواهند بود. در اصل وظیفه اصلی دیسک گردان‌ها، خواندن اطلاعات دیسک و انتقال آن‌ها به رایانه است. در ساختار دیسک گردان‌ها، دو موتور به کار رفته است که وظیفه یکی چرخاندن دیسک به دور محور خود و دیگری قرار دادن دیسک روی محل خواندن و انتقال داده با حرکت هد است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دیسک گردان‌ها و نحوه تجارت و ترخیص دیسک گردانها از گمرک، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

انواع دیسک گردان‌ها کدامند؟

بطورکلی دیسک گردان‌ها را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد:

  • دیسک گردان لوح فشرده (RAM-DVD – Drive ROM-CD): این دیسک‌ها گنجایش زیادی داشته و فقط خواندنی هستند.
  • دیسک گردان دیسک سخت (Drive Disk Hard): این دیسک‌ها بر خلاف دیسک‌های نرم قابل انتقال نبوده و نمی‌توان آن ها را از رایانه خارج کرد.
  • دیسک گردان دیسک نرم (Drive Disk Floppy): این دیسک‌ها را می‌توان وارد رایانه کرد و پس از خواندن یا نوشتن اطلاعات آن ها را بیرون آورد.

واردات دیسک گردان در ایران

دیسک گردان‌ها یکی از قطعات جانبی کامپیوترها هستند و نقش مهمی در انتقال داده‌ها و اطلاعات ذخیره شده بر روی دیسک به رایانه دارند. بخش عمده نیاز کشور ما به این قطعات از طریق واردات از کشورهای خارجی تولیدکننده تامین می‌گردد. سالانه مقادیری ارز بدین ترتیب از ایران خارج شده و در چرخه اقتصادی دیگر کشورها به گردش درمی‌آید.

واردات دیسک گردان عمدتا از کشورهای چین، امارات متحده عربی، هند، مالزی، آلمان و … صورت می‌گیرد. به دلیل تحریم‌های اعمال شده علیه کشورمان در سال‌های اخیر، کشورهای اروپایی و آمریکایی از مبادلات تجاری با کشورمان امتناع ورزیده و به همین دلیل دو کشور چین و امارات به اولویت واردکنندگان ایرانی تبدیل شده‌اند.

مجوزهای لازم برای ترخیص دیسک گردان از گمرک

اشخاصی که با امور تجاری و بازرگانی آشنایی دارند، به خوبی از این مسئله آگاه هستند که تمام محموله‌های صادراتی و وارداتی کشور از زیر ذره بین اداره گمرک عبور می‌کنند. این اداره در حقیقت مسئول کنترل و بررسی فرآیندهای تجاری و قانونی بودن آن‌هاست. فرد منتخب اداره گمرک برای فعالیت در زمینه ترخیص کالا، کارگزار گمرکی نام دارد که پس از قبولی در آزمون حق العمل کاری، به وی کارت بازرگانی اعطا می‌شود. ترخیص کار با داشتن این مجوز و همچنین گرفتن وکالت از فعالان تجاری مجاز می‌شود تا تشریفات گمرکی را به نمایندگی از آن‌ها به انجام برساند. از مهم‌ترین مراحل ترخیص کالا، می‌توان به جمع آوری مجوزات اشاره کرد که برای هر کالا به طور خاص تعریف شده‌اند. این مرحله دارای پیچیدگی‌های خاصی است که جز با یاری گرفتن از مهارت و تجربه ترخیص کاران معتبر و قابل اطمینان همچون ترخیص کاران شرکت سلطان یاقوت، امکان‌پذیر نخواهد بود.

ترخیص کار رسمی اداره گمرک که قصد ترخیص دیسک گردان از گمرک را دارد باید برای اخذ مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه اقدام نماید:

  • مجوز ارزی از دفتر صنایع تجهیزات برقی و الکترونیکی جهت تخصیص ارز
  • مجوز فنی از کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت برای ترخیص کالاهای مستعمل

تعرفه گمرکی جهت ترخیص دیسک گردان

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص دیسک گردان (دک‌های ضبط) برابر 85193000 است که از حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 25 برخوردار می‌باشد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص دیسک گردان از گمرک

شرکت سلطان یاقوت، با داشتن سابقه فعالیت مفید و درخشان در زمینه امور بازرگانی بخصوص ترخیص کالا، توانسته است رضایت تاجران و بازرگانان زیادی را جلب نماید. در این شرکت، کادری از نیروهای ترخیص کار کاربلد و باتجربه به کار گرفته شده‌اند که از تمام مهارت و تجربه خود در جهت ارائه خدمات عالی به تاجران عزیز کشورمان بهره می‌برند. از جمله خدمات شرکت سلطان یاقوت می توان به ثبت سفارش کالا، ترخیص کالا، تنظیم اظهار نامه، ترانزیت، ترانشیپ کالا، اخذ مجوزات مورد نیاز برای ترخیص از گمرک و … اشاره کرد. اگر قصد ترخیص دیسک گردان از گمرک را دارید، می‌توانید برای انجام مشاوره رایگان و یا همکاری با کارشناسان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت، تلفن‌های زیر را شماره‌گیری نمایید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034