سلطان یاقوت

ترخیص ارزن از گمرک

ترخیص ارزن از گمرک

ارزن یکی از انواع غلات است که گرچه مصرف آن به اندازه سایر غلات رایج نیست؛ ولی در سراسر جهان به عنوان منبع غذایی مناسب برای انسان و دام‌ها کشت می‌شود. در حال حاضر کشورهای در حال توسعه جهان مشغول به پرورش و تجارت در زمینه ارزن می‌باشند. واردات و صادرات ارزن در شکل‌های مختلف در کشور ما نیز رواج دارد و از این رو قصد داریم در مقاله امروز به موضوع ترخیص ارزن از گمرک بپردازیم که در دایره خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت جای می‌گیرد. دوره رشد ارزن کوتاه بوده و قادر به ادامه حیات در شرایط سخت از جمله محیط‌های خشک و بایر می‌باشند. همین امر سبب شده تا بسیاری از کشورها، ارزن را تحت عنوان محصول زراعی ایده آل پرورش دهند. بزرگ‌ترین کشورهای تولیدکننده ارزن در جهان عبارتند از هند، کشورهای آفریقایی و چین. مصرف ارزن برای سلامتی انسان بسیار مفید است و منبع خوبی از مواد مغذی، ویتامین‌ها، مواد معدنی و ترکیبات آلی می‌باشد. همانطورکه اشاره شد، این غلات منبع غذایی مناسبی برای طیور، پرندگان و دام‌ها می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص بذر ارزن از گمرک، در ادامه مقاله همراه ما باشید.

تجارت ارزن در ایران

ارزن جزو محصولاتی است که واردات و صادرات آن در کشور ما رواج دارد. هرساله مقادیر بالایی از ارز کشور صرف واردات ارزن شده و بدین ترتیب نیازهای بازار مصرفی به این محصول تامین می‌گردد. بزرگ‌ترین کشورهای صادرکننده ارزن به کشور ما عبارتند از آذربایجان، چین، امارات متحده عربی، روسیه، ترکیه، اوکراین و … .

صادرات ارزن از ایران نیز به کشورهای عراق، ترکیه، امارات، بحرین و … رواج دارد.

قوانین مربوط به صادرات و واردات ارزن در ایران

تاجران و بازرگانان کشورمان که قصد فعالیت در زمینه صادرات و واردات ارزن را دارند باید در چهارچوب تعیین شده از سمت اداره گمرک در این زمینه عمل کنند.

 • ورود موکول به رعایت مفاد ماده 11 قانون حفظ نباتات مصوب 1346 می‌باشد.

ماده 11 – وارد کردن بذر – پیاز – قلمه – پیوند – ریشه – میوه – نهال و تخم نباتات و به طور کلی هر گونه نبات و قسمت‌های نباتی به کشور‌مستلزم تحصیل پروانه قبلی از وزارت کشاورزی است به اشخاصی که بدون پروانه اجناس مزبور را وارد کنند اخطار می‌شود که حداکثر در ظرف مدت ‌یک ماه به خارج از کشور برگردانند والا با حضور نماینده سازمان حفظ نباتات در گمرک معدوم خواهد شد.

 • حقوق ورودی بذر غلات 1 درصد ارزش می‌باشد.
 • ورود و صدور محصولات مشمول این فصل موکول به رعایت ماده (7) قانون دامپزشکی مصوب 1350 است.

ماده 7- ورود و صدور هر نوع دام زنده، تخم مرغ نطفه دار، اسپرم دام، فرآورده‌هاى خام دامى، داروها و واکـسن‌ها و سرم‌ها و مواد بیولوژیکى و مواد ضدعفونى و سموم دام‌پزشکى و مواد غذایى متراکم و مکمل‌هاى غذاى دام و داروهایى که براى ساختن مواد نام‌برده مورد نیاز است باید با موافقت وزارت کشاورزى صورت گیرد.

 • ورود و صدور بذر و نهال در مقیاس تجاری منوط به اخذ گواهی از موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال و با رعایت مقررات قرنطینه می‌باشد.
 • ورود و صدور موجودات زنده تغییر شکل یافته ژنتیکی و محصولات تراریخته ملزم به رعایت مفاد قانون ملی ایمنی زیستی با کسب مجوز قبلی از وزارت جهاد کشاورزی می‌باشد.
 • صدور موکول به رعایت ماده 18 آیین نامه اجرایی قانون حفظ نباتات مصوب 1346 و ماده 5 قانون عهدنامه بین المللی حفظ نباتات مصوب 1389 می باشد.

ماده 18 – فرآورده های نباتی كه از ايران به كشورهای خارج صادر می‌شود بوسيله كارشناسان قرنطينه معاينه و در صورت سلامت كالا گواهی بهداشت نباتی صادر می‌شود.

مجوزهای لازم برای ترخیص ارزن از گمرک

ترخیص کار رسمی اداره گمرک که قصد ترخیص ارزن از گمرک را دارد باید نسبت به اخذ مجوزهای زیر از سازمان‌های مبروطه اقدام نماید:

 • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
 • مجوز فنی از سازمان دامپزشکی برای مصارف دامی یا کشاورزی
 • مجوز فنی از سازمان حفظ نباتات برای ترخیص بذر
 • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی برای اعلام تاریخ اعتبار
 • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی برای تخصیص ارز
 • نیاز به شناسه کالا

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص ارزن

بطورکلی تعرفه گمرکی برای ترخیص ارزن ذیل ردیف 100820 جای می‌گیرد و تعرفه ورودی زیرمجموعه‌های آن در گمرک برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می گردد. در ادامه به شرح جزئیات آن خواهیم پرداخت.

کد 8 رقمی تعرفه گمرکی برای ترخیص بذر ارزن برابر 10082100 است که شامل حقوق ورودی 2% و اولویت کالایی 22 می‌گردد.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص سایر گونه‌های ارزن از قبیل دانه ارزن و ارزن دامی برابر 10082900 است که شامل حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 22 می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص ارزن از گمرک

شرکت سلطان یاقوت با سال‌ها فعالیت در زمینه امور بازرگانی از جمله ترخیص کالا، آماده ارائه خدمات به فعالان تجاری کشورمان می‌باشد. برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ترخیص کار باتجربه و توانای این شرکت در زمینه ترخیص ارزن از گمرک، با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :