سلطان یاقوت

ترخیص پوست خشکبار از گمرک

ترخیص پوست خشکبار از گمرک

آیا می‌دانستید حتی پوست خشکبار از جمله پسته، بادام، فندق و گردو نیز هدف صادرات و واردات میان کشورهای جهان قرار می‌گیرند و کشور ما نیز جزو کشورهای فعال در این زمینه است؟ صادرات پوست خشکبار یکی از فعالیت‌های تجاری پرسود و رایج در ایران است و به همین منظور قصد داریم در ادامه مقاله به موضوع ترخیص پوست خشکبار از گمرک بپردازیم که جزو خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت می‌باشد. کارخانه‌هایی که خشکبار را بسته‌بندی و فرآوری می‌نمایند، پوست آن‌ها را تحت عنوان ضایعات جمع‌آوری نموده و به متقاضیان می‌فروشند. این افراد ضایعات خشکبار را آماده‌سازی نموده و به صنایع مصرفی داخلی و یا خارجی عرضه می‌کنند. عدم نیاز به دانش و تجربه در این زمینه، سبب شده تا افراد زیادی به فعالیت در آن مشغول شوند. آماده‌سازی پوست خشکبار برای فروش آن‌ها به دو شکل صورت می‌گیرد. در حالت اول تمامی این ضایعات را درون گونی‌هایی با وزن مشخص ریخته و در حالت دوم، ضایعات را با کمک دستگاه آسیاب به شکل پودر درآوره و سپس بسته‌بندی می‌نمایند. از کاربردهای پوست خشکبار در صنایع داخلی و خارجی می‌توان به تهه غذای دام و طیور، صنایع رنگ‌رزی، تولید کود آلی و ورمی کمپوست، تنورهای نانوایی، ساخت لمینت و کفپوش، تولید کربن فعال از پوست استخوانی پسته و … اشاره کرد. در ادامه مقاله اطلاعاتی مفید برای آگاهی شما علاقمندان از نحوه تجارت و ترخیص پوست خشکبار از گمرک ایران آورده‌ایم.

تجارت ایران در زمینه پوست خشکبار

برخی کشورهای همجوار ایران از جمله ترکیه، هند، چین و … با مشکل کمبود سوخت مواجه هستند و از ضایعات فرآوری محصولات کشاورزی از جمله پوست خشکبار برای تامین سوخت مورد نیاز برخی از بخش‌های روستایی استفاده می‌کنند. این محصولات به عنوان جایگزین گاز طبیعی به کار رفته و برای این کشورها دارای ارزش بالایی است.

کشور ما در زمینه تولید خشکبار از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و صنایع بسته‌بندی و فرآوری مغز این محصولات هر ساله حجم زیادی از ضایعات را تولید می‌کنند. این ضایعات خشکبار در داخل کشور ما و در بخش‌های مربوطه مورد استفاده قرار گرفته و مازاد آن هدف صادرات به کشورهای نام برده قرار می‌گیرد. در صورت تامین زیرساخت‌های مناسب و هم چنین وجود صنایع تبدیلی، می‌توان سود بالایی از فروش پوست خشکبار کسب نمود.

قوانین مربوط به صادرات و واردات پوست خشکبار در ایران

  • ورود موکول به رعایت ماده 11 قانون حفظ نباتات مصوب 1346 به شرح زیر است:

‌ماده 11 – وارد کردن بذر – پیاز – قلمه – پیوند – ریشه – میوه – نهال و تخم نباتات و به طور کلی هر گونه نبات و قسمت‌های نباتی به کشور‌ مستلزم تحصیل پروانه قبلی از وزارت کشاورزی است به اشخاصی که بدون پروانه اجناس مزبور را وارد کنند اخطار می‌شود که حداکثر در ظرف مدت ‌یک ماه به خارج از کشور برگردانند والا با حضور نماینده سازمان حفظ نباتات در گمرک معدوم خواهد شد.

  • صدور موکول به رعایت ماده 18 آیین ‌نامه اجرایی قانون حفظ نباتات مصوب 1346 و ماده 5 قانون عهدنامه بین‌المللی حفظ نباتات مصوب 1389 می‌باشد:

ماده 18 – فرآورده های نباتی كه از ايران به كشورهای خارج صادر می‌شود بوسيله كارشناسان قرنطينه معاينه و در صورت سلامت كالا گواهی بهداشت نباتی صادر می‌شود.

مجوزهای مورد نیاز برای ترخیص پوست خشکبار از گمرک

ترخیص کار زبده و دانا شخصی است که با مشکلات احتمالی هنگام ترخیص کالا به خوبی آشنا بوده و اجازه پیش‌آمد آن‌ها را ندهد. یکی از مواردی که ممکن است باعث تاخیر در زمان ترخیص کالا شود، نداشتن مجوزهای قانونی است. اداره گمرک دستورالعمل‌های ویژه‌ای برای هر کالا به طور خاص وضع کرده است که ترخیص کار باید در چهارچوب آن حرکت کند. این مجوزات از سازمان‌های خاصی صادر می‌شوند که باید جمع‌آوری شده و تحویل اداره گمرک گردند. گمرک تا زمانی که این مدارک را به صورت سیستمی دریافت نکند، اجازه خروج کالا را نخواهد داد.

ترخیص کار رسمی اداره گمرک که قصد ترخیص پوست خشکبار از قبیل پوست گردو، بادام، پسته، فندق و مواردی از این قبیل را از گمرک دارد، باید برای اخذ مجوزات زیر از وزارت جهاد کشاورزی اقدام نماید:

  1. مجوز فنی جهت اعلام تاریخ اعتبار محصول
  2. مجوز ارزی جهت تخصیص ارز

کد تعرفه مناسب جهت ترخیص پوست خشکبار از گمرک

کد 8 رقمی تعرفه گمرکی اختصاصی جهت ترخیص پوست گردو، بادام، پسته، فندق برابر 14049050 است که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 25 می‌باشد و تعرفه ورودی آن در گمرک برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

ترخیص پوست خشکبار از گمرک با شرکت سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت از آغاز فعالیت خود به عنوان شرکت بازرگانی تا به امروز، با ارائه خدمات بی‌نظیر به فعالان تجاری توانسته است به عنوان یکی از معتبرترین و کارآمدترین شرکت‌ها در این زمینه بدرخشد. این شرکت خدمات متنوعی از جمله ثبت سفارشات، خرید کالا، اخذ مجوز های قانونی، حمل و نقل کالا، ترانزیت و ترانشیپ، حواله ارز، ترخیص کالا از کلیه گمرکات و غیره را در جهت بهبود روند تجارت شما وارد کنندگان و صادر کنندگان عزیز ارائه می‌دهد. در صورت تمایل به کسب مشاوره رایگان و یا همکاری با شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص پوست خشکبار از گمرک با تلفن‌های زیر تماس حاصل نمایید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

5/5 - (1 امتیاز)