سلطان یاقوت

ترخیص دامپتراک از گمرک

ترخیص دامپتراک از گمرک

دامپتراک، به کامیون‌های عظیم‌الجثه‌ای اطلاق می‌شود که برای حمل محصولات مختلف از 90 تن تا وزن 300 تن به بالا طراحی شده‌اند. البته مقدار وزن قابل حمل توسط هر دامپتراک متفاوت است و به کاربرد آن بستگی دارد. این ماشین آلات در کشور ما جزو کالاهای وارداتی محسوب می‌شوند و به همین دلیل قصد داریم در این مقاله‌ی بازرگانی به موضوع ترخیص دامپتراک از گمرک بپردازیم که در دایره خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت قرار می‌گیرد و از اهمیت بالایی برای فعالان تجاری برخوردار است. کاربرد ماشین دامپتراک بیشتر به معادن و برای حمل محصولات سنگین و حجیم همچون ضایعات و موادی مانند ماسه، شن، سنگ‌ها و … محدود می‌شود. از این تجهیزات در صنایع سنگین (از جمله صنایع تولید آهن، صنایع جنگ افزاری، صنایع عمرانی و …) نیز به طور گسترده استفاده می‌شود. دامپتراک سازه‌ای با ساختار خاص و ویژه است که برای استفاده در خارج جاده‌ها طراحی شده است. هر دامپتراک از اجزاء خاصی تشکیل می‌شود که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت. در صورتی‌که قصد کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تجارت و ترخیص دامپتراک از گمرک را دارید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

بررسی ساختار و قطعات دامپتراک‌ها

دامپتراک همچون سایر ماشین‌های سنگین، از چندین قطعه مهم و کاربردی تشکیل شده است که هر کدام شامل ساختار و وظیفه خاص خود بوده و در صورت معیوب شدن، عملکرد کلی ماشین را با مشکل مواجه می‌کنند.

از آن‌جا که دامپتراک برای مصارف خارج از جاده‌های صاف و هموار طراحی شده است، احتمال وجود سنگ‌های تیز و پنچر شدن لاستیک در آن بالا می‌رود. به همین دلیل لاستیک‌های دامپتراک را به طور ویژه تولید می‌کنند. این قطعات بسیار ضخیم و اکثرا بادی هستند. دلیل استفاده از لاستیک‌های بادی به جای لاستیک توپر، این است که وزن ماشین سبک‌تر شده و در نتیجه سبب کاهش اصطحلاک آن با سطح جاده می‌شود و سرعت حرکت ماشین را بیشتر می‌کند. در ماشین‌های دامپتراکی که بیشتر بر روی ظرفیت حمل بالا تمرکز شده و مولفه سرعت در آن مطرح نیست؛ از لاستیک‌های توپر نیز استفاده می‌شود که احتمال پنچر شدن در آن‌ها بسیار پایین است.

موتور دامپتراک نیز جهت تامین نیروی مورد نیاز این ماشین آلات، بسیار قوی طراحی شده است و بطورکلی در 2 مدل موجود است که شامل موتورهای دیزلی و موتورهای الکتریکی می‌شوند. درصد اتلاف انرژی در موتورهای دیزلی، 70% تخمین زده شده است در صورتی‌که این مقدار در موتورهای الکتریکی به 30% کاهش یافته است. با این حال استفاده از موتورهای دیزلی به دلیل ذخیره‌ی آسان‌تر انرژی، اشغال فضای کمتر و قیمت مناسب‌تر، بیشتر رواج دارد.

واردات دامپتراک در ایران

مطابق قانون وزارت صمت، واردات کالاهایی که امکان تولید آن‌ها در داخل کشور وجود دارد؛ مگر در شرایط ضروری، ممنوع است. در گذشته که امکان تولید دامپتراک و ماشین‌ آلات مشابه در کشور به دلیل عدم امکان تهیه تجهیزات و مواد اولیه، وجود نداشت، واردکنندگان اقدام به خرید این ماشین‌ آلات از کشورهای خارجی نموده و سالانه ارز زیادی به این زمینه اختصاص می‌یافت. واردات دامپتراک عمدتا از مبداء کشورهای امارات متحده عربی، چین، آلمان و … صورت می‌گیرد.

اما در حال حاضر شرکت‌ها و کارخانجاتی در کشور ما به طراحی و تولید دامپتراک و ماشین آلات مشابه مشغول شده و توانسته‌اند بخشی از نیاز داخلی به این تجهیزات ساختمان‌سازی را تامین نمایند. امید است که با پیشرفت و افزایش تولیدات این شرکت‌ها، دیگر نیازی به واردات دامپتراک به کشور ما وجود نداشته باشد و نیاز بازار مصرفی از طریق تولیدات داخلی تامین گردد.

مجوزهای لازم جهت ترخیص دامپتراک از گمرک

ترخیص کار رسمی اداره گمرک، به نمایندگی از تاجران و بازرگانان اقدام به اخذ مجوزات از سازمان‌های مربوطه می‌نماید. این مرحله از مهم‌ترین مراحل ترخیص کالا به شمار رفته و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

ترخیص کاری که قصد ترخیص دامپتراک از گمرک را دارد، باید جهت اخذ مجوزات زیر اقدام نماید:

  • مجوز فنی از دفتر صنایع ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی، ساختمانی و معدنی
  • مجوز فنی از معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت
  • مجوز ارزی از دفتر صنایع ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی، ساختمانی و معدنی جهت تخصیص ارز
  • مجوز ارزی از معاونت معادن و فرآوری مواد جهت تخصیص ارز
  • نیاز به نمایندگی رسمی
  • نیاز به شناسه کالا

تعرفه گمرکی جهت ترخیص دامپتراک

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص دامپتراک با ظرفیت حمل 35 تن به بالا برابر 87041090 است که دارای حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 25 می‌باشد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص دامپتراک از گمرک

واردکنندگان و صادرکنندگان عزیز برای انجام امور گمرکی از جمله ترخیص کالا، نیاز به یک راهنما و همیار دارند که بر قوانین و دستورالعمل‌های حاکم بر ترخیص کالاهای تجاری تسلط کامل داشته باشد و بتواند به‌خوبی از پس آن‌ها برآید. متخصصان ترخیص کار معتبر و کاربلد شرکت سلطان یاقوت، آماده خدمت‌رسانی به فعالان تجاری می‌باشند. برای کسب مشاوره رایگان و درخواست همکاری با ایشان در زمینه ترخیص دامپتراک از گمرک، کافیست با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034