سلطان یاقوت

ترخیص سوسیس و کالباس از گمرک

ترخیص سوسیس و کالباس از گمرک

در جهان امروز، علاقه مندی ها به سمت مصرف فست فود و غذاهای آماده در سراسر کشورهای جهان بالا رفته است. سوسیس و کالباس از جمله محصولاتی هستند که به دلیل داشتن پروتئین کافی و قیمت مناسب، جایگزین مصرف گوشت شده‌اند. صنعت غذایی در کشور ما در چند سال اخیر بر روی تولید فرآورده‌های گوشتی از این قبیل متمرکز شده و در نتیجه توانسته عملکرد خوبی در تولید و عرضه داخلی و خارجی آن‌ها داشته باشد. ترخیص مواد غذایی از گمرک، نیازمند ارائه مجوز تایید از سازمان بهداشت و سایر مجوزاتی است که در ادامه مقاله برای شما عزیزان شرح داده ایم. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ساختار سوسیس و کالباس و همچنین جایگاه این محصولات در دنیای تجارت جهانی، ادامه مقاله را از دست ندهید.

تقاوت بین سوسیس و کالباس چیست؟

سوسیس و کالباس از مهم‌ترین فرآورده‌های گوشتی به شمار می‌روند که از مخلوط پایدار گوشت حیوانات حلال با یک سری مواد دیگر تشکیل شده و پس از قرار گرفتن در پوشش‌های خاص، طی چند فرآیند از جمله فرآیند حرارتی آماده شده و برای مصرف عموم عرضه می گردند. گوشت، عمده‌ترین منبع پروتئین در سوسیس و کالباس است.

تقسیم‌بندی مواد حاصل به دو نوع سوسیس و کالباس، صرفا در کشور ما اعتبار داشته و از تفاوت خاصی برخوردار نمی‌باشند. در ساخت هر دو می‌توان از دستگاه‌های یکسان استفاده کرد و بارزترین تفاوت آن‌ها، اختلاف در قطر و اندازه و میزان آب آن‌ها می‌باشد. به فرآورده‌های گوشتی با قطر و اندازه بزرگ، کالباس و به قطر کوچک‌تر آن، سوسیس می‌گویند که میزان آب در سوسیس بیشتر از کالباس است.

سوسیس و کالباس از چه موادی تشکیل شده اند؟

تا به اینجا دانستیم که مهم‌ترین ماده اولیه برای ساخت انواع سوسیس و کالباس، گوشت حیواناتی نظیر گوشت خوک، گاو، گوساله، بره، گوسفند، مرغ و بوقلمون و در موارد نادر ماهی است که به صورت چرخ کرده به کار می‌روند. حال می‌خواهیم سایر مواد اولیه که پس از ترکیب با گوشت، سبب ساخت سوسیس و کالباس می‌شوند را نام ببریم. این مواد ترکیبی عبارتند از:

 • نمک: طعم‌دهنده، نگهدارنده و پیوند‌دهنده ذرات گوشت؛
 • ادویه‌هایی مانند فلفل، سیر، دانه خردل، زنجبیل، رازیانه و … : افزودن طعم خاص و بی‌نظیر؛
 • نیتریت‌ها، نیترات‌ها و فسفات‌ها: ضدباکتری، نگهدارنده، آنتی اکسیدان، اتصال دهنده گوشت و آب، حفظ رنگ صورتی و طعم؛
 • شیر خشک؛
 • آردها و نشاسته؛
 • پروتئین سویا؛
 • خرده‌های نان؛
 • پودر سیب زمینی و برنج؛
 • روغن مایع؛
 • آنتی اکسیدان‌ها؛
 • آب؛
 • شکرها (دکستروز)؛
 • ویتامین c.

 

صادرات سوسیس و کالباس در ایران

امروزه، فرآورده‌های گوشتی جایگاه مهمی در تغذیه مردم جامعه دارند که سبب سرمایه‌گذاری بخش صنعت مواد غذایی بر روی تولید فرآورده‌های گوشتی شده‌اند. در کشور ما انواع فرآورده‌های گوشتی با حجم زیاد و کیفیت مطلوب تولید و عرضه می‌گردند. فرآورده‌های گوشتی تولید داخل، به دلیل نکات مثبتی که در فرآیند تولید آن‌ها دیده می‌شوند از جمله استفاده از گوشت و مواد اولیه مرغوب و بهره‌مندی از تکنولوژی و دانش تولید بالا، نسبت به نمونه‌های خارجی برتری دارند. کیفیت و سلامت فرآورده‌های گوشتی که در کشور ما تولید می‌شوند، توجه مصرف کنندگان در کشورهای خارجی را به خود جلب کرده اند و همین امر صادرات این محصولات را از کشور ما ممکن می‌سازد. در حال حاضر کلیه واحدهایی که دارای پروانه بهره‌برداری از اداره نظارت بر مواد غذایی هستند، مجازند تا محصولات تولیدی خود را پس از گذراندن مراحل قانونی و انجام آزمایشات لازم در صورت دریافت پروانه ساخت از اداره فوق که لازم است براساس استاندارهای مربوطه باشد، به بازار مصرف عرضه نمایند.

امروزه صنعت تولید فرآورده‌های گوشتی در ایران از پیشرفت خوبی برخوردار بوده و می‌تواند گامی بزرگ در جهت افزایش صادرات غیرنفتی و توسعه اقتصادی کشور باشد؛ در نتیجه لازم است به کیفیت و مرغوبیت آن بیش از پیش توجه شود. عمده صادرات سوسیس و کالباس از کشور ما به کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای همسایه صورت گرفته که در این بین کشور عراق بیش‌ترین سهم را دارد. دیگر کشورهای مصرف‌کننده این فرآورده‌های گوشتی از ایران عبارتند از: افغانستان، امارات، تاجیکستان، عمان و مالزی.

مجوزهای لازم جهت ترخیص سوسیس و کالباس از گمرک

برای ترخیص انواع سوسیس و کالباس از گمرک، دریافت و ارائه مجوزهای زیر ضروری می‌باشد:

 • مجوز فنی از سازمان حفظ محیط زیست؛
 • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛
 • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی – اعلام تاریخ اعتبار؛
 • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی – تخصیص ارز؛
 • نیاز به شناسه کالا.

 

تعرفه گمرکی جهت ترخیص سوسیس و کالباس

کد تعرفه جهت ترخیص سوسیس و کالباس از گمرک برابر 16010000 است که دارای حقوق ورودی 32% و اولویت کالایی 4 (ممنوع الواردات) می‌باشد. شرح این تعرفه بصورت زیر است:

سوسیس و محصولات مشابه، از گوشت، احشاء یا از خون؛ فرآورده‌های غذایی بر اساس این محصولات.

 

خدمات شرکت سلطان یاقوت در خصوص ترخیص سوسیس و کالباس از گمرک

شما تاجران و بازرگانان عزیز می‌توانید برای داشتن تجربه سودآور در امر صادرات فرآورده‌های گوشتی و ترخیص آن در کوتاه‌ترین زمان و با صرف کم‌ترین هزینه ممکن، از خدمات شرکت سلطان یاقوت در این زمینه بهره‌مند شوید. کارشناسان ترخیص کار باتجربه و ماهر شرکت سلطان یاقوت، آماده ارائه مشاوره رایگان و سایر همکاری‌های تجاری در این زمینه به شما علاقمندان می‌باشد. برای ارتباط با متخصصان حق‌العمل کار این شرکت کافیست تلفن‌های زیر را شماره‌گیری نمایید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

5/5 - (1 امتیاز)