سلطان یاقوت

ترخیص شمع موتور سیکلت از گمرک

ترخیص شمع موتور سیکلت از گمرک

یکی از خدمات شرکت سلطان یاقوت که توسط کارشناسان ترخیص کار ماهر و باتجربه صورت می‌گیرد، ترخیص شمع موتور سیکلت از گمرک است که از جمله فعالیت‌های تجاری رایج در ایران محسوب می شود. در کشور ما موتور سیکلت‌ها با مدل‌های گوناکون مورد استفاده افراد زیادی برای حمل و نقل قرار گرفته و نقش مهمی در جهت کاهش ترافیک و رسیدن سریع به مقصد دارند. یک موتور سیکلت، شامل قطعات و اجزاء زیادی است که به کارگیری هم‌زمان آن‌ها در نهایت منجر به حرکت این وسیله نقلیه می شود. این قطعات نقش‌های مهمی برعهده دارند و عدم وجود یا معیوب شدن یک بخش کوچک از آن‌ها نیز می‌تواند سبب بروز اختلال در حرکت موتور سیکلت شود. یکی از این اجزاء کوچک اما دارای نقش چشم گیر در موتور سیکلت‌های احتراق داخلی، شمع است که در قسمت موتور این وسیله نقلیه قرار گرفته و وظیفه بسیار مهمی برعهده دارد. اصلی ترین وظیفه شمع، ایجاد یک جرقه اولیه برای انفجار سوخت داخل موتور و در نهایت فراهم کردن انرژی مورد نیاز جهت به حرکت درآمدن پیستون‌ها است. در کشور ما جهت تامین نیاز صنایع داخلی، سالانه حجم زیادی از قطعات و لوازم یدکی موتور سیکلت از جمله شمع از کشورهای خارجی خریداری می‌شوند. در ادامه مقاله شما را با موضوعاتی همچون شمع موتور سیکلت، تجارت آن در ایران و اطلاعات لازم جهت ترخیص شمع موتور سیکلت از گمرک، آشنا خواهیم کرد.

کاربرد شمع موتور سیکلت و اجزاء تشکیل دهنده آن

همانطورکه می‌دانید، موتور سیکلت‌ها نیز مانند سایر وسایل نقلیه موتوری، جهت روشن شدن و حرکت به سوخت نیاز دارند. این سوخت مصرفی درون سیلندرهای موتور آن به احتراق درآمده و انرژی گرمایی موتور سیکلت از همین طریق تامین می‌شود. عملیات احتراق سوخت در قسمت موتور صورت گرفته و انجام این فرآیند مشروط به وجود 3 عامل سوخت، حرارت و اکسیژن می‌باشد. همانطورکه شعله گاز با جرقه اولیه فندک شروع به کار می‌کند، سیستم احتراق داخلی موتور سیکلت نیز به شمع برای ایجاد جرقه اولیه درون سیلندر نیاز دارد. این جرقه، حرارت مورد نیاز برای عملیات احتراق سوخت را فراهم میکند. شمع در واقع یک قطعه کوچک از موتور سیکلت است که درون محفظه احتراق و در قسمت بالایی سیلندر (روی سر سیلندر) قرار گرفته و انرژی الکتریکی مورد نیاز خود را از باتری خودرو تامین می‌کند. هر سیلندر به یک یا دو شمع برای بهبود عملکرد خود نیاز دارد که اگر از شمع‌های متناسب با عملکرد موتور سیکلت در آن استفاده نشود، عواقبی همچون احتراق ناقص درون موتور و استهلاک دیگر قطعات این وسیله نقلیه را در پی دارد. به طورکلی هر شمع موتور سیکلت از 7 بخش اساسی تشکیل می‌شود که عبارتند از: عایق سرامیکی یا چینی، بدنه، پایه اتصال، الکترود منفی، الکترود مثبت، گپ (فاصله بین 2 الکترود مثبت و منفی) و ترمینال شمع.

واردات شمع موتور سیکلت در ایران

صنعت موتور سیکلت سازی در ایران از چندین سال قبل شروع به فعالیت کرده است اما متاسفانه تا به امروز نتوانسته‌ایم در این صنعت به خودکفایی برسیم. موتور سیکلت‌های موجود در کشور ما غالبا وارداتی و مونتاژ شده هستند. میزان تقاضا برای انواع موتور سیکلت‌های خارجی در کشور ما بالا بوده و به همین دلیل واردات این وسایل نقلیه سالانه با حجم بالایی از کشورهای ژاپن، چین، کره جنوبی، هند و … صورت می‌گیرد.

همانطورکه در قسمت قبل اشاره شد، قطعات و لوازم یدکی موتور سیکلت‌ها همچون شمع‌ها باید متناسب با نوع موتور سیکلت باشند؛ در نتیجه صنایع کشور ما برای تامین این قطعات، به واردات روی آورده‌اند. همانطورکه می‌دانید، سال‌های اخیر تحریم‌های تجاری فراوانی بر کشور ما اعمال شده است و به همین  دلیل مبداءهای وارداتی برای تاجران و بازرگانان داخلی محدود به 2 کشور چین و امارات متحده عربی شده‌اند. واردات لوازم و قطعات یدکی موتور سیکلت از جمله شمع، در کشور ما بصورت عمده از مبداءهای چین، امارات متحده عربی، فرانسه، ترکیه و آلمان صورت می‌گیرد.

مجوزهای مورد نیاز برای ترخیص شمع موتور سیکلت از گمرک

ترخیص کار یا کارگزار رسمی اداره گمرک، شخصی است که با داشتن کارت بازرگانی معتبر، از تاجران و بازرگانان کشورمان وکالت قانونی گرفته و به نمایندگی از آن‌ها به انجام مراحل ترخیص کالا می‌پردازد. یکی از مهم‌ترین و سرنوشت‌سازترین مراحل ترخیص کالا، دریافت مجوزهایی است که اداره گمرک برای هر کالا به طور خاص مشخص کرده است.

مجوزهایی که اخذ و ارائه آن‌ها جهت صدور مجوز ترخیص شمع موتور سیکلت از گمرک ضرورت دارد، شامل موارد زیر می‌شوند:

  • مجوز فنی از دفتر صنایع تجهیزات برقی و الکترونیکی – بدون انتقال ارز با شرط محل تامین ارز

شامل: از محل بند 9 ماده 38 آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات – واردات قطعات یدکی برای ارائه خدمات پس از فروش شرکت‌های تولیدی وسایل حمل و نقل؛

  • مجوز فنی از کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت برای کالاهای مستعمل؛
  • مجوز ارزی از دفتر صنایع تجهیزات برقی و الکترونیکی جهت تخصیص ارز؛
  • نیاز به شناسه کالا.

 

تعرفه گمرکی برای ترخیص شمع موتور سیکلت از گمرک

کد تعرفه جهت ترخیص شمع موتور سیکلت از گمرک برابر 85111000 است که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 23 می‌باشد و شرح تعرفه آن برابر است با: شمع‌های جرقه‌زن.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص شمع موتور سیکلت از گمرک

اگر شما نیز به عنوان تاجر یا بازرگان در کشورمان مایل به واردات و ترخیص شمع موتور سیکلت از گمرک هستید، باید از خدمات ترخیص کار معتبر و مورد اعتماد همچون متخصصان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت بهره‌مند شوید. جهت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های زیر تمای بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

 

5/5 - (1 امتیاز)