سلطان یاقوت

صادرات کالا به افغانستان (مشاوره رایگان صفرتاصد)

صفر تا صد صادرات کالا به افغانستان

صادرات کالا به افغانستان : افغانستان نام یکی از کشورهای همسایه ایران است که مرز زمینی مشترک زیادی با کشور ما داشته و مردم این دو کشور از نظر نوع شرایط اقلیمی و فرهنگی و سیاسی و اجتماعی تاحدودی به یک‌دیگر شباهت دارند. این کشور مطابق آمار از جمعیتی تقریبا نصف جمعیت ایران معادل سی و هشت و نیم میلیون نفر برخوردار است و عامه مردم به زبان رسمی کشور افغانستان یعنی فارسی دری و پشتو صحبت می‌کنند.

یکسان بودن زبان و فرهنگ کشورها از یک طرف و داشتن مرز زمینی مشترک و سهولت رفت و آمد از طرف دیگر سبب شده تا کشور افغانستان حدود 17 الی 20 درصد از کالاهای وارداتی خود را از مبداء کشور ایران تامین نماید. صادرات کالا به افغانستان، یکی از فرصت‌های تجاری پرسود و مهم برای تولیدکنندگان و تجار کشور ما محسوب می‌شود و از مزایای فراوانی برخوردار است.

افغانستان جزو کشورهایی است که عمده تجارت خارجی در کشور ما را به خود اختصاص داده و از روابط تجاری خوبی با بازرگانان ایرانی برخوردار است. حال می‌خواهیم به دلایلی که صادرات کالا به افغانستان و تجارت ایران با این کشور را تشدید کرده‌اند بپردازیم. همانطورکه در جریان هستید، افغانستان کشوری است که سال‌های متوالی درگیر جنگ و مشکلات بوده است و همچنان نیز این مشکلات ادامه دارد.

به همین دلیل جزو کشورهای توسعه نیافته محسوب می‌شود که وضعیت بخش صنعتی و تولیدات این کشور بسیار ابتدایی و عقب افتاده است. بنابراین بخش‌های مختلف این کشور برای تامین نیازهای خود به لوازم و تولیدات صنعتی، به واردات کالا از کشورهای خارجی وابسته هستند. از طرف دیگر، افغانستان برخلاف ایران، به آب‌های آزاد دسترسی نداشته و کشوری خشک و کم‌آب محسوب می‌شود.

به همین دلیل صنعت کشاورزی که از مهم‌ترین صنایع هر کشور به حساب می‌آید و تامین نیازهای بازار مصرفی به مواد غذایی و خوراکی را تامین می‌کند، پیشرفت چندانی نداشته و فقط به تولید چند نوع محصول خاص مشغول هستند. موضوعات ذکر شده، باعث کاهش مصرف‌گرایی در این کشور شده‌اند؛ اما به دلیل عدم وجود تنوع در اقتصاد این کشور، عمده محصولات مصرفی و نیازهای روزمره مردم از طریق واردات تامین می‌گردد. داشتن دین، زبان و فرهنگ مشترک، باعث برقراری ارتباط راحت‌تر تجار ایران و افغانستان با یک‌دیگر شده است. در ادامه مقاله به شرح اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و صادرات کالا از ایران به افغانستان خواهیم پرداخت.

 

لیست کالاهای صادراتی ایران به افغانستان

همانطورکه اشاره شد، کشور ما در تامین حدود 20% از نیازهای بازار مصرفی کشور افغانستان در زمینه‌های مختلف سهیم است و همین موضوع تولیدکنندگان و تاجران ایرانی را به سمت تجارت با افغانستان سوق می‌دهد. همانطورکه اشاره شد، افغانستان در بخش تولیدات صنعتی و همچنین محصولات کشاورزی از جمله خوراکی و مواد غذایی، نیاز به واردات عمده دارد. در ادامه لیستی از کالاهای صادراتی ایران به افغانستان در سال‌های اخیر تهیه‌ کرده و در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم.

کالاهای صادراتی ایران به افغانستان عبارتند از:

 • فرش
 • سنگ‌های ساختمانی، گچ و دیگر تجهیزات و مصالح ساختمانی
 • انواع خوراکی‌ها از قبیل آرد، برنج، چای، رب گوجه فرنگی، تن ماهی و …
 • شوینده‌ها
 • کابل و سیم
 • انواع نان و شیرینی‌جات
 • غلات و حبوبات
 • سنگ‌های قیمتی و گرانبها مثل فیروزه
 • مواد نفتی و سوخت‌های فسیلی
 • سنگ‌های معدنی چون میکا و سیمان و گچ
 • محصولات پلاستیکی و مشتقات آن‌ها
 • محصولات کشاورزی از قبیل سبزیجات، صیفی‌جات و میوه‌ها
 • لوازم خانگی
 • ظروف شیشه‌ای
 • وسایل تصویربرداری و دوربین و تجهیزات آن‌ها
 • تجهیزات مورد نیاز در بخش‌های مختلف صنعت پزشکی
 • انواع روغن‌های حیوانی و گیاهی
 • ماشین آلات و تجهیزات بخش‌های مختلف صنایع
 • فولاد
 • و … .

 

پرسودترین کالا برای صادرات به افغانستان چه کالاهایی هستند؟

مردم افغانستان با برندها و نام‌های تجاری کشور ما آشنا هستند و به همین دلیل تقاضا برای کالاهای ایرانی در بازار مصرفی این کشور حس می‌شود و مردم خرید این کالاها را ترجیح می‌دهند.

صادرات مواد غذایی، ماشین آلات و سوخت به کشور افغانستان از پرسودترین زمینه‌های فعالیت در کشور ما محسوب می‌شود. آمار تولیدات و صادرات ایران در این 3 حوزه نام برده شده بالا بوده و جزو کشورهای قدرتمند منطقه به حساب می‌آید.

مزایای تجارت با کشور افغانستان

حجم بالای واردات در کشور افغانستان، تاجران و بازرگانان کشورهای غربی را نیز به تزریق کالاهای تولیدی خود به این کشور سوق داده است. اما محصولات تولیدی این کشورها نسبت به کشورهای خاورمیانه از تکنولوژی پیشرفته‌تری برخوردار است و در نتیجه قیمت بالاتری نیز دارد. از طرفی در صورت رواج فروش این محصولات در افغانستان، کشورهای غربی باید تکنسین‌هایی جهت ارائه خدمات پس از فروش و ترجمه ارسال کنند که همه این‌ خدمات، باعث افزایش هزینه‌های کشور افغانستان می‌گردد. در نتیجه تجار افغانی، از میان کشورهای منطقه، کشور ایران را که از کیفیت محصولات بالاتری برخوردار است برگزیده و همین امر سبب بالا رفتن میزان تجارت میان ایران و افغانستان شده است.

از مزایای صادرات کالا به افغانستان و تجارت با تجار این کشور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. سهولت حمل و نقل به دلیل وجود راه‌های ارتباط زمینی میان دو کشور؛
 2. برخورداری از شرایط اقلیمی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، مذهبی مشابه و زبان مشترک که سبب ایجاد ارتباط بهتر میان تجار دو کشور می‌گردد؛
 3. داشتن زبان مشترک و در نتیجه آشنایی کامل مردم افغانستان با برندها و دستورالعمل‌های مصرف کالاهای ایرانی؛
 4. نبود ساختارهای سیاسی ثابت و به‌خصوص در کشور افغانستان که سبب عدم وجود قوانین محدودکننده در زمینه تجارت با کشورهای دیگر شده است.

 

شرکت بازرگانی صادرات به کشور افغانستان

شرکت سلطان یاقوت، جزو شرکت‌های فعال تجاری در ایران است و با داشتن سابقه مفید در ارائه خدمات بازرگانی، به یکی از معتبرترین و خوش‌نام‌ترین شرکت‌ها در این زمینه مبدل شده است. از خدمات نیروهای باتجربه و ماهر این شرکت می‌توان به حمل و نقل، حواله ارزی (آزاد و بانکی)، اخذ مجوزها، ثبت سفارش از سازمان صنعت و معدن و مشاوره رایگان در زمینه تشریفات گمرکی و امور مرتبط با ترخیص کالا از گمرکات سراسر کشور اشاره کرد. اگر شما نیز قصد صادرات کالا به افغانستان را دارید، پیشنهاد ما به شما، همکاری با ترخیص کار رسمی اداره گمرک همچون کارشناسان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت است. در این صورت، شما می‌توانید صفر تا صد امور گمرکی خود را با خیال آسوده به ایشان سپرده و از بروز مشکلات رایج در این زمینه از قبیل پرداخت هزینه‌های اضافی و اتلاف وقت جلوگیری نمائید. تاجران و بازرگانان محترم می‌توانند از طریق شماره‌های زیر با نیروهای متخصص این شرکت ارتباط برقرار نمایند.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

 

 

1/5 - (1 امتیاز)