سلطان یاقوت

ترخیص فن کویل از گمرک

ترخیص فن کویل از گمرک

یکی از سیستم‌های تهویه مطبوع که در ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری، صنعتی، هتل‌ها، بیمارستان‌ها و بطورکلی فضاهای بسته و سقف‌دار مورد استفاده قرار می‌گیرد، فن کویل نام دارد. در کشور ما تجارت در زمینه صادارت و واردات فن کویل‌ها رواج دارد و به همین دلیل در ادامه مقاله به موضوع ترخیص فن کویل از گمرک خواهیم پرداخت که جزو خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت قرار گرفته و برای فعالان تجاری بسیار حائز اهمیت می‌باشد. این دستگاه همانطورکه از نامش پیداست از یک فن و یک مبدل حرارتی (کویل) تشکیل شده است و امکان تولید سرما، گرما و همچنین تعدیل و تنظیم هوای محیط را دارد. از مزایای فن کویل می توان به توزیع دمای مناسب، تفکیک مستقل بخش ها، چهار فصل بودن، عدم نیاز به کانل کشی و کنترل ساده آنها اشاره کرد. با مجهز کردن واحدهای مختلف به فن کویل، می‌توان درجه حرارت هر بخش یا اتاق را بصورت جداگانه و به دلخواه تنظیم نمود. همچنین با استفاده از سیستم کویل از انتقال آلودگی بین اتاق ها جلوگیری به عمل خواهد آمد. مهم‌ترین اجزاء تشکیل دهنده فن کویل‌ها که در انواع مختلف آن وجود دارند، شامل مبدل حرارتی، الکتروفن، فیلتر و سینی تخلیه می‌شوند. در ادامه به شرح اطلاعات تکمیلی در خصوص فن کوئل‌ها و همچنین نحوه تجارت و ترخیص فن کویل از گمرک ایران خواهیم پرداخت.

انواع فن کویل کدامند؟

انواع فن کویل با در نظر گرفتن فاکتورهای مختلف، در چند دسته‌بندی کلی قرار می‌گیرند.

  1. انواع فن کویل از نظر مکان نصب و قرارگیری : فن کویل سقفی، فن کویل زمینی، فن کویل دیواری
  2. انواع فن کویل براساس نوع لوله: فن کویل دو لوله (گرم یا سرد) و فن کویل چهار لوله (هر دو واحد گرمایش و خنک کننده به صورت همزمان)
  3. انواع فن کویل براساس نوع نصب: فن کویل توکار و فن کویل روکار

فن کویل‌های سقفی خود به دو دسته فن کویل کانالی (فن کویل کانالی یک طرفه و فن کویل کانالی چهارطرفه) و فن کویل کاستی تقسیم می‌شود که هر دو درون سقف کاذب جای گرفته و فضای کمتری اشغال می‌کنند.

واردات فن کویل در ایران

فن کویل جزو دستگاه‌های پرکاربرد است که در کشور ما نیز مورد استفاده گسترده قرار گرفته است. واردات فن کویل در ایران عمدتا از مبداء کشورهای چین، امارات متحده عربی، ایتالیا و … صورت می‌گیرد. علت اینکه تاجران و بازرگانان ایرانی، کشورهای چین و امارات را به کشورهای اروپایی و آمریکایی برای واردات این تجهیزات ترجیح می‌دهند، محدودیت‌های مبادلاتی بر اثر تحریم‌هاست که بر سر راه تجارت ایران با اکثر کشورها تداخل ایجاد کرده است.

واردات یکی از ستون‌های تجارت کشورها محسوب می‌شود و می‌تواند به دنبال دلایل مختلف رخ دهد. این دلایل عبارتند از: عدم وجود تولیدات داخلی، کم بودن میزان تولیدات داخلی نسبت به تقاضای بازار مصرفی، نیاز به ایجاد تنوع با وارد کردن محصولات خارجی در بازار مصرفی و … .

متاسفانه پس از تحریم‌های اعمال شده علیه ایران، خطوط تولیدی کارخانه‌ها برای تامین تجهیزات و مواد اولیه مورد نیاز خود با مشکل مواجه شدند و همین خلاء در بازار، تامین کنندگان را به سمت واردات دستگاه‌های فن کوئل از کشورهای خارجی سوق داد.

از سال 1397 به بعد واردات برخی از انواع فن کوئل‌ها به جهت حمایت از تولیدات داخلی، ممنوع اعلام شد.

مجوزهای مورد نیاز به منظور ترخیص فن کویل از گمرک ایران

ترخیص فن کویل از گمرک، دارای پیچ و خم‌های بسیاری است که تاجران و بازرگانان بدون داشتن تسلط کافی بر این فرآیند، قادر به انجام آن نخواهند بود و به مشکلاتی همچون تاخیر در زمان خروج کالا از گمرک و پرداخت هزینه‌های اضافی بر خواهند خورد. به همین دلیل، اداره گمرک تنها به ترخیص کار دارای کارت بازرگانی معتبر اجازه اقدام برای ترخیص کالا را داده و این شخص باید از فعالان تجاری، وکالت نامه قانونی داشته باشد تا به عنوان نماینده آن‌ها حضور پیدا کند. اخذ و جمع‌آوری مجوزها از سازمان‌های مربوطه، از مراحل تشریفات گمرکی برای ترخیص کالا است و نقش تعیین کننده‌ای ایفا می‌کند.

ترخیص کاری که قصد ترخیص فن کویل از گمرک را دارد، موظف است جهت اخذ مجوزهای زیر اقدام نماید:

  • مجوز فنی از دفتر مقررات صادارت و واردات (مجوز سیستمی موافقتنامه تجارت ترجیحی با پاکستان)
  • مجوز فنی از دفتر صنایع لوازم خانگی و اداری برای واردات قطعات یدکی جهت ارائه خدمات پس از فروش شرکت‌های تولیدی وسایل حمل و نقل
  • مجوز ارزی از دفتر صنایع لوازم خانگی و اداری جهت تخصیص ارز
  • مجوز فنی از کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت برای ترخیص کالاهای مستعمل یا دسته دوم

کد تعرفه گمرکی مناسب به منظور ترخیص فن کویل

شماره تعرفه گمرکی که برای ترخیص فن کویل از گمرک در نظر گرفته شده است، عبارت است از 84159070 که دارای حقوق ورودی 15% و اولویت کالایی 4 می‌باشد و شرح لاتین آن برابر Coil fans است.

برخی از انواع فن کوئل‌ها نیز با کدهای تعرفه‌ای 84182900 و 84184090 ترخیص می‌شوند.

ترخیص فن کویل از گمرک با استفاده از خدمات شرکت سلطان یاقوت

در صورتی که به دنبال ترخیص کار معتبر و کاربلد جهت انجام مراحل ترخیص فن کویل از گمرک هستید، پیشنهاد ما به شما استفاده از خدمات متخصصان ترخیص کار باتجربه و کاربلد شرکت سلطان یاقوت است. برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین همکاری با این شرکت، با شماره تلفن‌های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034