سلطان یاقوت

ترخیص وانیل از گمرک

ترخیص وانیل از گمرک

وانیل جزو ادویه‌های مصرفی ایرانیان است و به همین دلیل فعالان تجاری به واردات و عرضه آن به بازار مصرفی داخلی مشغول می‌باشند. به همین بهانه می‌خواهیم در ادامه مقاله امروز به موضوع ترخیص وانیل از گمرک بپردازیم که در حوزه خدمات قابل ارائه شرکت سلطان یاقوت جای می‌گیرد. دومین ادویه‌ای که در جهان پس از زعفران مورد توجه قرار گرفته و هزینه خرید آن بالاست، وانیل نام داشته و دلیل گران بودن این ادویه را می‌توان فرآیند پر زحمت پرورش گیاه و تولید وانیل عنوان کرد. گیاه وانیل بومی جنگل‌های مرطوب قاره آمریکا بوده و عمدتا در مناطق گرمسیری جهان یافت می‌شود. وانیل به دلیل برخورداری از عطر و طعم خاص و دلنشین، در صنایع مختلف کشور ما مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حال حاضر وانیل به 2 شکل پودر یا ادویه و عصاره وانیل در بازار موجود است. از پودر وانیل به عنوان طعم‌دهنده اصلی در صنعت شیرینی پزی، کیک و ساخت بستنی استفاده می‌شود. در بعضی موارد وانیل را با الکل اتیل و آب مخلوط می‌کنند که به صورت عصاره وانیل به بازار عرضه شده و دارای مقداری شکر، شربت ذرت یا پروپیلن گلیکول در ترکیب خود می‌باشد. از عصاره وانیل در صنایع تولید نوشیدنی و شربت به عنوان طعم‌دهنده و همچنین صنایع آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود. استفاده از وانیل در صنعت داروسازی و عطرسازی نیز رواج دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص وانیل از گمرک ایران، ادامه مقاله را به هیچ وجه از دست ندهید.

تجارت وانیل در ایران

وانیل در صنایع کشور ما مورد استفاده قرار می‌گیرد و استفاده از این ادویه بسیار طرفدار است. در نتیجه نیاز داخلی کشور ما به این ادویه محبوب عمدتا از طریق واردات تامین شده و تاجران و بازرگانان به فعالیت و سودآوری در این زمینه مشغول می‌باشند.

واردات وانیل در ایران عمدتا از مبداء دو کشور چین و امارات متحده عریب صورت می‌گیرد.

تولیدکنندگان ایرانی در زمینه وانیل، در تلاش هستند تا محصولات تولیدی خود را به بازار مصرفی کشورهای همسایه همچون عراق و افغانستان صادر نمایند.

قوانین مربوط به صادرات و واردات وانیل در ایران

  • ورود موکول به رعایت ماده 11 قانون حفظ نباتات مصوب 1346 به شرح زیر است:

‌ماده 11 – وارد کردن بذر – پیاز – قلمه – پیوند – ریشه – میوه – نهال و تخم نباتات و به طور کلی هر گونه نبات و قسمت‌های نباتی به کشور‌مستلزم تحصیل پروانه قبلی از وزارت کشاورزی است به اشخاصی که بدون پروانه اجناس مزبور را وارد کنند اخطار می‌شود که حداکثر در ظرف مدت ‌یک ماه به خارج از کشور برگردانند والا با حضور نماینده سازمان حفظ نباتات در گمرک معدوم خواهد شد.

  • ورود موکول به رعایت ماده 16 قانون مواد خوراکی، آشامیدنی و بهداشتی مصوب 1345 به شرح زیر است:

ماده 16 – از تاریخ تصویب این قانون ترخیص مواد غذایی یا بهداشتی یا آرایشی از گمرک به هر شکل و کیفیت به منظور بازرگانی یا تبلیغاتی با‌رعایت مقررات عمومی علاوه بر دارا بودن گواهی بهداشتی و قابلیت مصرف از کشور مبداء مستلزم تحصیل پروانه ورود از وزارت بهداری است و ‌واردکننده نیز مکلف است برای تحصیلی پروانه مزبور فرمول مواد و همچنین موادی که برای نگاهداری به آنها اضافه شده به وزارت بهداری تسلیم ‌نماید.

  • صدور موکول به رعایت ماده 18 آیین ‌نامه اجرایی قانون حفظ نباتات مصوب 1346 و ماده 5 قانون عهدنامه بین‌المللی حفظ نباتات مصوب 1389 می‌باشد:

ماده 18 – فرآورده های نباتی كه از ايران به كشورهای خارج صادر می‌شود بوسيله كارشناسان قرنطينه معاينه و در صورت سلامت كالا گواهی بهداشت نباتی صادر می‌شود.

مجوزهای لازم برای ترخیص وانیل از گمرک

برای ترخیص وانیل از گمرک، باید مراحل تشریفات گمرکی مربوطه طی شود. اداره گمرک تنها افراد دارای کارت بازرگانی معتبر را مجاز به انجام این فعالیت‌ها دانسته و به همین دلیل، صادرکنندگان و واردکنندگان باید از خدمات ترخیص کار استفاده نمایند. کارگزار گمرکی پس از گرفتن وکالت از فعالان تجاری، به عنوان نماینده قانونی ایشان موظف است مراحل ترخیص کالا از جمله اخذ مجوزات از سازمان‌های مربوطه را به انجام برساند. مرحله جمع آوری مجوزها، از مراحل مهم ترخیص کالا بوده و نقش کلیدی در زمان خروج کالا از گمرک ایفا می‌کند.

مجوزهایی که ترخیص کار موظف است برای ترخیص وانیل از گمرک از سازمان‌های مربوطه اخذ نماید، عبارتند از:

  • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
  • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی جهت اعلام تاریخ اعتبار
  • مجوز فنی از دفتر مقررات صادرات و واردات (مجوز سیستمی موافقتنامه تجارت ترجیحی با پاکستان)
  • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی برای تخصیص ارز

تعرفه گمرکی برای ترخیص وانیل

بطورکلی کد تعرفه گمرکی برای ترخیص وانیل ذیل ردیف 0905 قرار گرفته که تعرفه ورودی آن در گمرک برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص وانیل خرد نشده و نسابیده در بسته‌بندی آماده برای خرده‌فروشی به وزن پانصد گرم و کمتر برابر 09051010 است که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 27 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص خرد نشده و نسابیده در سایر بسته‌بندی‌ها برابر 09051090 است که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 27 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص وانیل خرد شده و سابیده در بسته‌بندی آماده برای خرده‌فروشی به وزن پانصد گرم و کمتر برابر 09052010 است که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 25 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص وانیل خرد شده و سابیده در سایر بسته‌بندی‌ها برابر 09052090 است که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 27 می‌باشد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص وانیل از گمرک

شرکت سلطان یاقوت، آماده خدمت‌رسانی به تاجران و بازرگانان عزیز کشورمان در زمینه امور گمرکی از جمله ترخیص کالا می‌باشد. شما علاقمندان می‌توانید صفر تا صد مراحل ترخیص کالای خود را با راهنمایی‌ها و همیاری متخصصان ترخیص کار این شرکت با موفقیت به انجام برسانید. جهت مشاوره کاملا رایگان و درخواست همکاری در زمینه ترخیص وانیل از گمرک، با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034