سلطان یاقوت

ترخیص تخم کدو آجیلی از گمرک

ترخیص تخم کدو آجیلی از گمرک

تخم کدو که بلاشک در آجیل شب عید هر خانواده‌ای وجود دارد، به دلیل خواص و مزایای بی‌شمار خود بسیار محبوب شده است. در کشور ما، میزان تقاضا برای این محصول بالا بوده و همین امر سبب واردات تخم کدو به کشورمان شده است. از این رو می‌خواهیم در ادامه مقاله امروز به موضوع ترخیص تخم کدو از گمرک بپردازیم که یکی از خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت به شمار می‌رود. تخم کدو دارای پوسته‌ای نه‌چندان محکم به رنگ زرد و مغز سبز رنگ است و از طبع سرد و خشک برخوردار می‌باشد. وجود مقادیر بالای فیبر، پروتئین، اسیدهای چرب اشباع نشده و همچنین ویتامین‌های A، K، و امگا3 باعث ایجاد خاصیت ضدالتهابی در تخم کدو و همچنین خواص دیگری از قبیل افزایش رشد مو، کاهش خطر ابتلا به سرطان، سلامت قلب، کنترل قند خون و … شده است. برای کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص نحوه تجارت و ترخیص تخم کدو از گمرک، ادامه مقاله را دنبال کنید.

واردات تخم کدو آجیلی در ایران

در کشور ما، تولیدات دانه‌های روغنی برای مصارف آجیلی از جمله تخم کدو رواج دارد و این محصولات برای تامین نیاز داخلی، به بازار مصرفی عرضه می‌گردند. اما گاهی این تولیدات پاسخگوی نیاز مردم و صنایع نبوده و به همین دلیل تامین‌کنندگان مجبور می‌شوند تا باقی نیاز کشور را از طریق واردات از کشورهای خارجی تولیدکننده تامین نمایند.

واردات تخم کدو آجیلی، مطابق آمار اداره گمرک، عمدتا از مبداء کشورهای چین، ترکیه، ایتالیا و … صورت می‌گیرد.

قوانین مربوط به صادرات و واردات تخم کدو آجیلی در ایران

  • ورود و ترخیص موکول به رعایت ماده 16 قانون مواد خوردنی و آشامیدنی مصوب 1346 می‌باشد.

‌ماده 16 – از تاریخ تصویب این قانون ترخیص مواد غذایی یا بهداشتی یا آرایشی از گمرک به هر شکل و کیفیت به منظور بازرگانی یا تبلیغاتی با‌ رعایت مقررات عمومی علاوه بر دارا بودن گواهی بهداشتی و قابلیت مصرف از کشور مبداء مستلزم تحصیل پروانه ورود از وزارت بهداری است و ‌واردکننده نیز مکلف است برای تحصیلی پروانه مزبور فرمول مواد و همچنین موادی که برای نگاهداری به آنها اضافه شده به وزارت بهداری تسلیم ‌نماید.

  • ورود موکول به رعایت ماده 11 قانون حفظ نباتات مصوب 1346 است.

‌ماده 11 – وارد کردن بذر – پیاز – قلمه – پیوند – ریشه – میوه – نهال و تخم نباتات و به طور کلی هر گونه نبات و قسمت‌های نباتی به کشور‌مستلزم تحصیل پروانه قبلی از وزارت کشاورزی است به اشخاصی که بدون پروانه اجناس مزبور را وارد کنند اخطار می‌شود که حداکثر در ظرف مدت ‌یک ماه به خارج از کشور برگردانند والا با حضور نماینده سازمان حفظ نباتات در گمرک معدوم خواهد شد.

  • حقوق ورودی دانه‌های روغنی در صورت خرید دانه‌های روغنی داخلی به قیمت تضمینی با تایید وزارت جهاد کشاورزی از داخل، معادل 50% حقوق ورودی می‌باشد.

 

  • صدور موکول به رعایت ماده 18 آیین‌نامه اجرایی قانون حفظ نباتات مصوب 1346 و ماده 5 قانون عهدنامه بین‌المللی حفظ نباتات مصوب 1389 به شرح زیر می‌باشد:

ماده 18 – فرآورده های نباتی كه از ايران به كشورهای خارج صادر می‌شود بوسيله كارشناسان قرنطينه معاينه و در صورت سلامت كالا گواهی بهداشت نباتی صادر می‌شود.

  • سود بازرگانی روغن و دانه‌های روغنی در سال 1401 صفر تعیین می‌گردد. فهرست تعرفه‌ای این بند، توسط وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی تهیه و به گمرک ایران ابلاغ می‌شود. اجرای این بند از زمان اعلام ستاد تنظیم بازار خواهد بود.

مجوزات لازم برای ترخیص تخم کدو آجیلی از گمرک

برای ترخیص کالاها و محموله‌های تجاری از گمرک، مراحل مشخصی وجود دارد که طی نمودن آن‌ها به تخصص و تسلط بر قوانین و مقررات اداره گمرک، نیاز دارد. اداره گمرک با برگزاری آزمون حق‌العمل کاری، افراد شایسته برای فعالیت به عنوان ترخیص کار رسمی اداره گمرک را برگزیده و به ایشان گواهی‌نامه‌ای به عنوان کارت بازرگانی اعطا می‌کند. ترخیص کار با داشتن این مجوز و وکالت نامه از سمت فعالان تجاری، مجاز است تا به عنوان نماینده قانونی ایشان به انجام امور گمرکی و مراحل ترخیص کالا بپردازید. از چالش‌های مهم ترخیص کالا، می‌توان به مرحله جمع آوری مجوزها از سازمان‌های خاص داخلی اشاره کرد که نقشی سرنوشت‌ساز در تعیین زمان خروج کالا از گمرک ایفا می‌کند.

ترخیص کار رسمی اداره گمرک که قصد ترخیص تخم کدو آجیلی از گمرک را دارد موظف است نسبت به اخذ مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه اقدام نماید:

  • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
  • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی برای اعلام تاریخ اعتبار
  • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی برای تخصیص ارز

تعرفه گمرکی جهت ترخیص تخم کدو

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص تخم کدو آجیلی برابر 12129910 است که از حقوق ورودی 32% و اولویت کالایی 25 است و تعرفه ورودی آن در گمرک برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص تخم کدو آجیلی از گمرک

شرکت سلطان یاقوت، آماده خدمت‌رسانی به تاجران و بازرگانان عزیز کشورمان در زمینه امور گمرکی از جمله ترخیص کالا می‌باشد. شما علاقمندان می‌توانید صفر تا صد مراحل ترخیص کالای خود را با راهنمایی‌ها و همیاری متخصصان ترخیص کار این شرکت با موفقیت به انجام برسانید. جهت مشاوره کاملا رایگان و درخواست همکاری در زمینه ترخیص تخم کدو آجیلی از گمرک، با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید :

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

5/5 - (1 امتیاز)