سلطان یاقوت

ترخیص پرگار از گمرک

ترخیص پرگار از گمرک

پرگار جزو مهم ترین و کاربردی‌ترین ابزارهای نقشه‌کشی و علوم ریاضی است. انواع پرگار در کشور ما جزو کالاهای وارداتی محسوب می‌شوند و از این رو قصد داریم در ادامه مقاله به موضوع ترخیص پرگار از گمرک بپردازیم که جزو خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت به شمار می‌رود. مهم‌ترین کاربرد پرگار، رسم دایره یا منحنی بر روی سطوح مختلف از قبیل کاغذ، چوب، فلز، پلاستیک و … می‌باشد. جنس این ابزار معمولا از فلز یا پلاستیک است و به شکل خاصی طراحی شده است. قسمت بدنه پرگار شامل دو بخش است که به کمک یک لولا به هم متصل شده‌اند. در انتهای یکی از پایه‌ها، یک قسمت سوزنی و در انتهای پایه دیگر، ابزار رسم که غالبا مداد یا نوک مداد است قرار می‌گیرد. کاربر با تنظیم فاصله میان این دو پایه از قسمت لولا و به وسیله پیچ تنظیم که در این قسمت واقع شده است، می‌تواند شعاع دایره مورد نظر برای رسم را تنظیم نماید. طرز کار این وسیله بدین صورت است که ابتدا باید پایه سوزن دار را در نقطه ثابت و مرکز دایره مورد نظر قرار داد، سپس شعاع مورد نظر را با تنظیم فاصله میان دو پایه تنظیم نموده و با چرخاندن پرگار حول محور خود، دایره دلخواه رسم می‌گردد. یکی از کاربردهای دیگر این مدل پرگارها، محاسبه نسبت دایره‌ها در فقشه ها جهت تعیین فواصل است. یکی از دیگر مدل‌های کاربردی پرگارها، پرگار دو سر سوزن است که تنها برای اندازه‌گیری، انتقال یا علامت‌گذاری فواصل استفاده می‌شود. ساختار این نوع پرگار نیز مثل پرگارهای ساده است، با این تفاوت که در انتهای هر دو پایه آن، قسمت سوزنی تعبیه شده است. از کاربردهای پرگار دو سر سوزن می‌توان به انتقال دقیق ابعاد در نقشه‌کشی و خط‌کشی روی سطوح ماشین‌کاری شده با ابعاد برگرفته شده از یک خط‌کش در کارگاه‌های ماشین ابزار اشاره کرد. استفاده از پرگارها در گذشته رواج بیشتری داشت؛ اما در حال حاضر به دلیل توسعه نرم افزارهای طراحی کامپیوتری از قبیل اتو کد، کورل دراو و …، مقدار استفاده از پرگار کاهش یافته است. با این حال همچنان در مدارس و دانشگاه‌ها جهت تدریس دروسی مثل نقاشی، طراحی، هندسه و … استفاده از پرگار اجباری است. برای کسب اطلاع بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص پرگار از گمرک، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

 

واردات پرگار در ایران

انواع لوازم تحریر و ابزارهای محاسبات ریاضی در کشور ما جزو کالاهای وارداتی محسوب می‌شوند و سالانه مقادیری ارز بدین ترتیب از کشور خارج می‌گردد. در بازار مصرفی کشور ما استفاده از پرگارها با برندهای خارجی رواج دارد و تاجران و بازرگانان سود خوبی از واردات و عرضه این محصولات به دست می‌آورند.

واردات پرگار در ایران عمدتا از مبداء کشورهای چین، امارات متحده عربی و سایر کشورها صورت می‌گیرد. در کشور ما به دلیل وجود تحریم‌های گسترده، محدودیت‌هایی در زمینه مبادلات تجاری با اکثر کشورها وجود دارد. به همین دلیل است که تجار ایرانی، واردات کالاهای مورد نیاز خود را از کشورهای چین و امارات متحده عربی ترجیح می‌دهند. عدم توجه این دو کشور به تحریم‌های اعمال شده علیه ایران، سبب شده تا در حال حاضر بزرگ‌ترین شرکای تجاری کشورمان محسوب شوند.

مجوزهای لازم برای ترخیص پرگار از گمرک

ترخیص کار رسمی اداره گمرک که قصد ترخیص پرگار را دارد باید برای اخذ مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه اقدام نماید:

 • مجوز ارزی از دفتر صنایع تجهیزات برقی و الکترونیکی جهت تخصیص ارز
 • مجوز فنی از کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت
 • نیاز به شناسه کالا

 

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص پرگار

کد 8 رقمی تعرفه گمرکی برای ترخیص پرگار ذیل ردیف 901720 با شرح تعرفه «سایر آلات رسامی، خط‌ کشی یا محاسبه ریاضی» جای می‌گیرد. این ردیف تعرفه مشمول حقوق ورودی 10% و اولویت کالایی 26 می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص پرگار از گمرک

بطورکلی ترخیص کالا از گمرک، فرآیند پیچیده و تخصصی است که پیش نیاز آن، دانش و تجربه ترخیص کاری است. کارگزار رسمی اداره گمرک، از این مهارت برخوردار بوده و بهترین یار و راهنمای واردکنندگان و صادرکنندگان برای انجام درست مراحل ترخیص کالا و سایر امور گمرکی می‌باشد. متخصصان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت، قادر به ارائه خدمات در زمینه ثبت سفارش، تنظیم اظهارنامه، اخذ مجوزات قانونی، حمل و نقل کالا، ترانزیت و ترانشیپ، حواله ارز و ترخیص کالا از تمام گمرکات کشور می‌باشند. در صورتی که قصد ترخیص پرگار از گمرک را دارید، می‌توانید با شمار‌های درج شده در زیر تماس گرفته و جهت مشاوره رایگان و یا همکاری با شرکت سلطان یاقوت، درخواست نمایید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

برخی خدمات شرکت سلطان یاقوت عبارتند از:

ترخیص انواع پرگار

 • پرگار ساده با پیچ قفل از گمرک
 • پرگار فنری از گمرک
 • پرگار رسم دایره روی سطح جانبی استوانه‌ها از گمرک
 • پرگار ورنیه دار از گمرک
 •  انتقال اندازه خارج از گمرک
 •  انتقال اندازه داخل از گمرک
 •  مدرج از گمرک
 • فلزی از گمرک
 •  پلاستیکی از گمرک
 •  دو سر سوزن از گمرک

 

5/5 - (1 امتیاز)