سلطان یاقوت

ترخیص ماسک صنعتی یا رسپیراتور از گمرک

ترخیص ماسک صنعتی یا رسپیراتور از گمرک

ترخیص ماسک صنعتی یا رسپیراتور از گمرک، در دایره خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت قرار گرفته و از اهمیت بالایی برای فعالان تجاری در کشورمان برخوردار است. یکی از اعضای بدن انسان که از ارزش بسیار بالایی برخوردار است و حیات انسان بدون وجود این سیستم پایان می‌یابد، سیستم تنفسی و ریه‌ها هستند. مواردی همچون کاهش اکسیژن موجود در هوای تنفسی، وجود دود، گرد و غبار، گاز و بخارات شیمیایی، فیوم‌ها، میست و یا استفاده از اسپری‌های مضر، همگی برای سیستم تنفسی انسان مخرب و خطرناک محسوب می‌شوند. امروزه با گسترش و پیشرفت صنایع و همچنین تخریب روزافزون محیط زیست، حجم آلاینده‌های بیشتری به هوای تنفسی آزاد می‌گردد. مقدار این آلاینده‌های صنعتی در محیط‌های آلوده صنعتی بسیار بیشتر است و سبب بروز آسیب‌های جدی به سیستم تنفسی کارگران و بطورکلی افراد حاضر در اینگونه محیط‌ها می‌شود. برخی از این آلاینده‌ها دارای اندازه‌ای کوچکتر از 100 میکرون بوده و در نتیجه به راحتی وارد بافت بدن انسان می‌شوند. کاربردی‌ترین و اقتصادی‌ترین راه برای جلوگیری از تاثیرگذاری این عوامل مخرب بر دستگاه تنفسی در انسان، استفاده از ماسک‌های مخصوصی است که به ماسک صنعتی یا رسپیراتور معروف هستند. این وسیله روی بینی، دهان و یا تمام صورت را پوشانده و مانع ورود ذرات زیان‌آور و هوای آلوده به بدن می‌شود. ماسک صنعتی انواع مختلفی دارد که هر کدام از قطعات و اجزاء خاصی تشکیل شده و کاربرد خاص خود را در صنایع گوناگون دارند. مهم‌ترین بخش در رسپیراتورها، بخش فیلتر آن است؛ زیرا با کمک فیلتر بخصوص فیلترهای نانوالیاف، دستگاه قادر به پاک‌سازی هوای ورودی به شش‌ها خواهد بود. برای آشنایی بیشتر با رسپیراتور و همچنین کسب اطلاعات در خصوص نحوه تجارت و ترخیص ماسک تنفسی صنعتی از گمرک، ادامه مقاله را از دست ندهید.

انواع رسپیراتورها کدامند؟

انواع رسپیراتورها براساس نحوه پوشانندگی دستگاه‌های تنفسی به 2 دسته تقسیم میشوند:

 1. رسپیراتور پوشش محکم: تجهیزی محافظتی است که از نقطه رویش مو سر تا ریز چانه را می پوشاند. تمامی منافذ و سوراخ های تنفسی با استفاده از این تجهیزات پوشیده می شوند. انواع آن ها عبارت است از: ماسک نیم صورت، ماسک ربع صورت، ماسک تمام صورت و گیره ی دماغ و دهانی.
 2. رسپیراتور پوشش شل: سرپوش ها یا کلاهک هایی هستند که کل سر و صروت را می پوشانند. انواع این تجهیزات نیز شامل هلمت، هود، لباس سرتاسری و ماسک صورت شل هستند.

انواع رسپیراتور براساس نحوه کاربرد و طرز کار به 2 دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 1. رسپیراتور تصفیه کننده هوا: آلاینده‌های موجود در هوا را جدا می‌کنند.
 2. رسپیراتور تامین کنند هوا: هوای قابل تنفس و تمیز را از منبعی تامین می‌کنند. این دسته در موارد خاص و با توجه به آلاینده‌های خیلی خطرناک مورد استفاده قرار می‌گیرند. این هوارسان‌ها خود به دو نوع هوارسان خارجی و هوارسان خود تأمین تقسیم می‌شوند.

تجارت ماسک صنعتی یا رسپیراتور در ایران و جهان

واردات ماسک‌های تنفسی صنعتی در ایران، از گذشته تا کنون برای برطرف سازی نیاز صنایع مختلف رواج داشته و افراد زیادی به فعالیت و سودآوری در این زمینه مشغول به فعالیت بوده‌اند. اما پس از همه‌گیری ویروس کرونا و لزوم استفاده از ماسک‌های مجهز و قوی برای جلوگیری از ورود این ویروس به بافت‌های تنفسی و کاهش مرگ و میر ناشی از آن، واردات ماسک تنفسی صنعتی نیز چند برابر شد. زیرا این ماسک از فیلترهای قوی برخوردار است که از ورود کوچکترین ذرات از جمله ویروس‌ها به بدن انسان جلوگیری می‌کند.

واردات ماسک‌های تنفسی صنعتی یا رسپیراتورها به ایران عمدتا از مبداء کشورهای چین، امارات متحده عربی، تایوان، ترکیه، آلمان و … صورت گرفته و ارز زیادی برای خرید اینگونه محصولات از کشور خارج شده است.

10 صادرکننده برتر ماسک تنفسی صنعتی در جهان، در سال‌های اخیر، کشورهای چین، آمریکا، آلمان، هلند، مکزیک، ژاپن، بلژیک، فرانسه، مالزی و ایرلند بوده‌اند. همچنین بیشترین میزان واردات ثبت شده مطابق آمار در این زمینه به کشورهای ایالات متحده، آلمان، چین، فرانسه، ژاپن، هلند، انگلستان، ایتالیا، کانادا و بلژیک اختصاص یافته است.

مجوزهای لازم برای ترخیص ماسک صنعتی یا رسپیراتور از گمرک

ترخیص کار رسمی اداره گمرک به شخصی اطلاق می‌شود که با داشتن کارت بازرگانی معتبر و وکالت‌نامه از سمت تاجران و بازرگانان، به انجام فعالیت‌های تجاری از جمله مراحل ترخیص کالا به نمایندگی از ایشان می‌پردازد. از مراحل سرنوشت‌ساز و کلیدی ترخیص کالا می‌توان به مرحله اخذ مجوزات از سازمان‌های مربوطه اشاره کرد که لیست این مجوزات برای هر کالا بطور خاص با توجه به کد تعرفه گمرکی آن کالا تعریف شده است.

ترخیص کاری که قصد ترخیص ماسک تنفسی صنعتی یا رسپیراتور از گمرک را دارد، باید نسبت به اخذ و جمع‌آوری مجوزهای زیر اقدام نماید:

 • مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
 • مجوز از دفتر صنایع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی

رسپیراتور یا ماسک تنفسی صنعتی در چه صنایعی کاربرد دارد؟

از انواع ماسک‌های صنعتی در موارد زیر بطور گسترده استفاده می‌شود:

 • صنعت آب و فاضلاب
 • صنعت آتش نشانی
 • معدن و تونل های زیرزمینی
 • کارخانجات مواد شیمیایی و پتروشیمی و تاسیسات هسته ای
 • فعالیتهای امداد و نجات
 • صنعت نجاری
 • صنعت کشاورزی
 • صنایع پزشکی و آزمایشگاهی
 • و … .

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص ماسک تنفسی صنعتی یا رسپیراتور

شماره تعرفه گمرکی که برای ترخیص ماسک تنفسی صنعتی یا رسپیراتور در نظر گرفته شده است، برابر 90200000 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 21 بوده و تعرفه ورودی آن برحسب واحد Kg محاسبه می‌شود.

شرح تعرفه 90200000: سایر وسایل تنفسی و ماسک‌های گاز، به استثنای ماسک‌های استحفاظی فاقد قطعات مکانیکی و فیلترهای قابل تعویض.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص ماسک صنعتی یا رسپیراتور از گمرک

تاجران و بازرگانان گرامی که قصد ترخیص ماسک تنفسی صنعتی از گمرک را دارند، می‌توانند برای مشاوره رایگان و همکاری با شرکت سلطان یاقوت، تلفن‌های زیر را شماره‌گیری نمایند. از مزایای همکاری با این شرکت در زمینه امور تجاری، می‌توان به صرفه جویی در وقت و هزینه اشاره کرد.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

برخی خدمات شرکت سلطان یاقوت در خصوص ترخیص رسپیراتورها از گمرک، عبارتند از:

 • ترخیص ماسک N99 از گمرک
 • ترخیص ماسک دو فیلتره نیم صورت از گمرک
 • ترخیص ماسک نانوالیاف کربنی سوپاپ‌دار از گمرک
 • ترخیص ماسک کربن اکتیو کاسه‌ای از گمرک
 • ترخیص ماسک FFP3 از گمرک
 • ترخیص ماسک های نجات (Escape Masks) از گمرک
 • ترخیص ماسک های کارتریج­ دار شیمیایی از گمرک
 • ترخیص ماسک کپسول سرخود از گمرک
 • ترخیص ماسک فیلتردار از گمرک
 • ترخیص ماسک ایمنی از گمرک
 • ترخیص ماسک‌های هوا رسان شیلنگی از گمرک