سلطان یاقوت

ترخیص قهوه فوری (قابل حل) از گمرک

ترخیص قهوه فوری (قابل حل) از گمرک

قهوه‌های فوری در کشور ما عمدتا جزو کالاهای وارداتی بوده و فعالیت در این زمینه از سود بسیار بالایی برای فعالان تجاری برخوردار است. به همین دلیل می‌خواهیم در مقاله امروز به موضوع ترخیص قهوه فوری که به قهوه قابل حل نیز معروف است از گمرک ایران بپردازیم که جزو خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت به شمار رفته و از اهمیت بالایی برای تاجران و بازرگانان برخوردار است. بطورکلی قهوه در کنار چای، به 2 نوشیدنی بسیار پرطرفدار در سراسر جهان و کشور ما مبدل شده‌اند و انواع قهوه‌ها با مارک‌های معروف جهانی در بازار مصرفی ایران قابل مشاهده هستند. اما تفاوت میان قهوه‌های معمولی با قهوه فوری چیست؟ در حقیقت هر دو نوع این قهوه‌ها بصورت پودر آسیاب شده از دانه‌های قهوه هستند با این تفاوت که قهوه‌های معمولی را برای استفاده باید عصاره‌گیری و یا دم کرد. اما قهوه‌های فوری را برای صرفه‌جویی در وقت و انرژی، از قبل دم کرده و دوباره خشک و درون بسته‌بندی قرار می‌دهند (مانند چای‌های کیسه‌ای). به عبارت دیگر، در این فرآیند ابتدا دانه‌های قهوه را دم کرده و از آن قهوه مایع یا عصاره قهوه را می‌سازند. سپس ماده حاصل شده را با 2 روش اسپری کردن یا فریز کردن، بصورت پودر قهوه فوری درآورده و به فروش می‌رسانند. برای استفاده از قهوه‌های فوری، تنها کافیست مقدار مورد نیاز از این ماده را در آب حل کنید. کافئین قهوه فوری از قهوه‌ معمولی کمتر و از این نظر مورد توجه قرار گرفته است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص قهوه فوری از گمرک، ادامه مقاله را دنبال نمائید.

تجارت قهوه فوری در ایران

دومین تجارت بزرگ جهان پس از نفت، به تجارت قهوه مربوط می‌شود و تمام کشورهای دنیا به قهوه به چشم یک کالای استراتژیک نگاه می‌کنند. این در حالی است که قهوه در ایران حکم کالا و نوشیدنی لوکس را دارد. قهوه در مناطق استوایی مانند برزیل و هند رشد می‌کند و به صورت بینز وارد ایران می‌شود. این قهوه‌ها پس از وارد شدن در داخل فرآوری و بسته بندی می‌شوند و به همین جهت ایران در زمینه تولید قهوه هیچ فعالیتی ندارد. البته در مناطق جنوبی کشور به دلیل وجود آب و هوای حاره‌ای امکان کشت قهوه وجود دارد؛ اما به دلیل نبود بستر کشت مناسب و آب کافی، نمی‌توان روی آن سرمایه‌گذاری کرد.

بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده قهوه در جهان در کشورهای ایتالیا، آلمان، اتریش، اسپانیا، پرتغال و سوییس قرار گرفته‌اند. این در حالی است که کشور‌هایی نظیر برزیل، کلمبیا، استرالیا، هند و اندونزی بزرگ‌ترین و مهم‌ترین تولیدکنندگان قهوه دنیا محسوب می‌شوند و بهترین و پرطرفدارترین قهوه‌های دنیا را تولید می‌کنند و همین امر نشان می‌دهد که کشور‌های دیگر هم می‌توانند بدون آنکه تولید‌کننده عمده قهوه باشند در صنعت فرآوری و بسته‌بندی قهوه سرمایه‌گذاری کنند.

کشورهای هند، ترکیه، امارات متحده عربی و … بیشترین میزان صادرات قهوه فوری در ایران را به خود اختصاص داده‌اند.

قوانین مربوط به صادرات و واردات قهوه فوری در ایران

ورود و ترخیص موکول به رعایت مفاد ماده 16 قانون مواد خوراکی و آشامیدنی و … مصوب سال 1346 به شرح زیر است:

‌ماده 16 – از تاریخ تصویب این قانون ترخیص مواد غذایی یا بهداشتی یا آرایشی از گمرک به هر شکل و کیفیت به منظور بازرگانی یا تبلیغاتی با‌رعایت مقررات عمومی علاوه بر دارا بودن گواهی بهداشتی و قابلیت مصرف از کشور مبداء مستلزم تحصیل پروانه ورود از وزارت بهداری است و ‌واردکننده نیز مکلف است برای تحصیلی پروانه مزبور فرمول مواد و همچنین موادی که برای نگاهداری به آنها اضافه شده به وزارت بهداری تسلیم ‌نماید.

مجوزهای لازم برای ترخیص قهوه فوری از گمرک

واردکنندگان و صادرکنندگانی که قصد ترخیص قهوه فوری از گمرک را دارند، یا باید خود دارای کارت بازرگانی باشند و یا از خدمات ترخیص کار دارای این گواهی نامه برای انجام تشریفات گمرکی و اخذ مجوزها بهره‌مند شوند. نکته قابل توجه برای تاجران و بازرگانان این است که از اعتبار و مهارت ترخیص کاری که به نمایندگی از آن‌ها در امور تجاری فعالیت می‌کند، اطمینان حاصل کنند. با انتخاب ترخیص کار قابل اطمینان و کاربلد همچون متخصصان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت، احتمال ایجاد مشکلاتی همچون تاخیر در صدور مجوز خروج کالا و پرداخت هزینه مازاد را به صفر برسانید. از مراحل مهم ترخیص کالا، مرحله اخذ مجوزات خاص از سازمان‌های مربوطه می‌باشد که نقشی سرنوشت‌ساز در تعیین زمان خروج کالا از گمرک ایفا می‌کند.

از آن‌جا که قهوه فوری جزو گروه مواد غذایی دسته‌بندی می‌شود، ترخیص کار موظف است برای ترخیص این محصولات از گمرک، نسبت به اخذ مجوز فنی و ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اقدام نماید.

همچنین جهت تخصیص ارز هنگام ترخیص قهوه قابل حل از گمرک، باید مجوز ارزی از دفتر صنایع غذا و دارو توسط ترخیص کار دریافت شود.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص قهوه فوری از گمرک

کد تعرفه برای ترخیص قهوه قابل حل (قهوه فوری) از گمرک برابر 21011110 است که دارای حقوق ورودی 2% و اولویت کالایی 26 می‌باشد و تعرفه ورودی آن برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

شرح لاتین: Soluble coffee (Instant coffee)

کشور دارنده تعرفه ترجیحی: کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص قهوه فوری از گمرک

تاجران و بازرگانان عزیز کشورمان که قصد فعالیت در زمینه ترخیص قهوه فوری از گمرک را دارند، می‌توانند برای دریافت مشاوره رایگان و یا همکاری با شرکت سلطان یاقوت در این زمینه با شماره‌های درج شده در ادامه تماس بگیرند.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

برخی خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص قهوه قابل حل از گمرک، عبارتند از:

  • ترخیص قهوه فوری ترابیکا از گمرک
  • ترخیص قهوه فوری گود دی از گمرک
  • ترخیص قهوه فوری علی کافه از گمرک
  • ترخیص قهوه فوری نسکافه از گمرک
  • ترخیص قهوه فوری جاکوبز از گمرک