سلطان یاقوت

ترخیص کنترلر دیزل ژنراتور از گمرک

ترخیص کنترلر دیزل ژنراتور از گمرک

ترخیص کنترلر دیزل ژنراتور از گمرک یک فعالیت تجاری حائز اهمیت است و از جمله خدمات شرکت سلطان یاقوت نیز به شمار می‌رود. کنترلر دیزل ژنراتور که به آن برد کنترل دیزل ژنراتور نیز می‌گویند، در اصل یک رابط کاربری برای دستگاه پیچیده ژنراتور محسوب می‌شود. از این رابط کاربری برای مشاهده عملکرد دستگاه و دخالت در نحوه کارکرد آن در مواقع ضروری استفاده می‌شود. اعمال تغییراتی همچون تنظیم سرعت، خاموش یا روشن کردن دستگاه و … هم به صورت دستی و هم به صورت خودکار و بدون نیاز به اپراتور، توسط دیزل ژنراتور اتوماتیک، ممکن است. استفاده از برد کنترلر دیزل ژنراتور در انواع مجموعه‌های دیزل ژنراتور اتوماتیک رایج گردیده و موجب صرفه جویی زیادی در نیروی کار شده است. امروزه تابلو‌های برق اتوماتیک دیزل ژنراتور که مجهز به برد کنترلر PLC می‌باشند به عنوان تجهیزات مورد نیاز در مواقع اضطراری به ویژه در بخش مخابرات، نیروگاه های برقی، بیمارستان ها، مدارس، هتل و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند. در کشور ما واردات تجهیزات دیزل ژنراتور از جمله کنترلرها رواج داشته و سالانه حجم زیادی از این قطعات توسط واردکنندگان خریداری و به کشور وارد می‌شوند. واردات و ترخیص کنترلر دیزل ژنراتور از گمرک و همچنین کاربرد و وظایف این دستگاه، از جمله موضوعاتی هستند که در ادامه مقاله به شرح آن‌ها پرداخته‌ایم.

کنترلر دیزل ژنراتور چیست و چه کاربردی دارد؟

بطورکلی ژنراتور به دستگاهی اطلاق می‌شود که قادر است انرژی مکانیکی دریافت شده از یک منبع خارجی را به انرژی الکتریکی تبدیل کند. ژنراتورها انواع مختلفی دارند و یکی از مهم‌ترین آن‌ها، دیزل ژنراتور است. دیزل ژنراتورها با سوخت دیزل و گازوئیل کار می‌کنند و برای اماکن عمومی همچون بانک، بیمارستان و … مناسب هستند. این نوع از ژنراتورها به علت ویژگی‌هایی که دارند نیازمند دقت بالا در نگهداری و حفاظت از آن می‌باشند.

کنترلر دیزل ژنراتور، یکی از اجزاء اصلی آن است که وظیفه کنترل کردن دیزل ژنراتور و اطلاع رسانی به مصرف کننده در صورت بروز مشکل و نقص فنی در سیستم به وسیله برد یا پانل کنترلی را برعهده دارد. کنترلر دیزل ژنراتور امکان استفاده از دیزل ژنراتور در کاربردهای مختلف مانند کارکرد به صورت پشتیبان برق شهر، سنکرون با ژنراتورهای دیگر و با برق شهر و غیره را فراهم می‌نماید. از مزایای دیگر کنترلر این است که از دستگاه دیزل کنترلر به خوبی حفاظت کرده و سبب طول عمر مفید قطعات و استفاده مناسب و بهینه از آن‌ می‌شود. در حال حاضر، سیستم کنترلر یکی از بخش‌های اصلی در صنعت دیزل ژنراتور و موتورهای دیزلی به شمار رفته و روز به روز در حال پیشرفت است.

کنترلر دیزل ژنراتور چه وظایفی برعهده دارد؟

برد یا پانل کنترلر دیزل ژنراتور، یک صفحه کوچک است که وظایف مختلفی برعهده دارد. اصلی‌ترین وظیفه و نقش یک برد کنترلر دیزل ژنراتور، حفاظت و مانیتورینگ دیزل ژنراتور است. از دیگر امکانات این دستگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خاموش و روشن کردن موتور به صورت دستی یا اتوماتیک
  • حفاظت دور موتور
  • نمایش وضعیت شارژ باتری
  • حافظت جریان
  • حفاظت ولتاژ
  • کنترل فرکانس
  • نمایش فشار و سطح روغن موتور
  • نمایش دمای آب موتور
  • نمایش وضعیت ژنراتور و شبکه

صادرات و واردات کنترلر دیزل ژنراتور

در کشور ما شرکت‌های زیادی مشغول به تولید انواع کنترلر دیزل ژنراتور هستند و توانسته اند علاوه بر تامین بخشی از نیاز داخلی، قسمتی از محصولات تولیدی خود را در سال‌های اخیر به کشورهایی همچون عراق صادر کنند. تحریم‌ها و عدم وجود تجهیزات و دانش کافی در زمینه تولید کنترلر دیزل ژنراتور، سبب کاهش تولید و صادرات این قبیل محصولات برقی در کشور ما شده است.

تقاضا برای کنترلرهای دیزل ژنراتور پیشرفته و مدرن، در کشور ما از طریق واردات تامین می‌گردد؛ زیرا تولیدات داخلی کفاف نیاز بازار را نمی‌دهند. بیشترین میزان واردات کنترلر دیزل ژنراتور در کشور ما از مبداءهای چین، ایتالیا، آلمان، امارات متحده عربی، ژاپن و … صورت گرفته و توسط بازرگانان و تاجران فعال در این زمینه، به بازار مصرفی عرضه می‌گردد.

مجوزهای لازم جهت ترخیص کنترلر دیزل ژنراتور از گمرک

ترخیص کار رسمی اداره گمرک که دارای کارت بازرگانی معتبر است، جهت ترخیص کنترلر دیزل ژنراتور از گمرک، موظف به اخذ مدارک خاص مورد نیاز اداره گمرک است. از جمله این مجوزات می‌توان به مجوز فنی برای ترخیص دستگاه‌های مستعمل و دسته دوم از وزارت صنعت معدن و تجارت – بهین یاب اشاره کرد.

همچنین کارگزار گمرک باید جهت تخصیص ارز در زمینه ترخیص کنترلر دیزل ژنراتور از گمرک، مجوز ارزی از دفتر صنایع تجهیزات برقی و الکترونیکی را دریافت کرده و ارائه دهد.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص کنترلر دیزل ژنراتور

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص کنترلر دیزل ژنراتور از گمرک برابر 85030090 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 22 می‌باشد. واحد اندازه‌گیری تعرفه آن، Kg است.

شرح تعرفه: سایر اجزاء و قطعاتی که معلوم باشد منحصراً یا اساساً مربوط به ماشین‌های شماره 01 85 یا 02 85 باشند.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص کنترلر دیزل ژنراتور از گمرک

تاجران و بازرگانان عزیز کشورمان که قصد ترخیص کنترلر دیزل ژنراتور از گمرک را دارند، می توانند با شماره‌گیری تلفن‌های زیر، با کارشناسان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت ارتباط برقرار کرده و از خدمات مشاوره رایگان بهره‌مند شوند.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

 

 

5/5 - (1 امتیاز)