سلطان یاقوت

ترخیص چوب کبریت از گمرک

ترخیص چوب کبریت از گمرک

کبریت‌ها عبارتند از یک قطعه چوب باریک کوتاه با طول 4 سانتی‌متر که در یک طرف آن‌ها خمیر کبریت واقع شده است و از آن برای ایجاد آتش در سراسر جهان استفاده می‌کنند. تجارت چوب کبریت در کشور ما رواج دارد و به همین دلیل قصد داریم در ادامه مقاله به موضوع ترخیص چوب کبریت از گمرک بپردازیم که جزو خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت به شمار می‌رود. کبریت از دو بخش اصلی تشکیل می‌شود که عبارتند از خلال کبریت و بخش آتش‌زای آن. خلال کبریت را عمدتا از چوب درختان مختلف یا مقوا می‌سازند؛ زیرا این بخش کبریت نباید آن قدر سخت باشد که نتواند مواد مورد نظر مثل پارافین را به خود جذب کند، در ضمن آنچنان نرم هم نباشد که هنگام کار شکسته شود یا تغییر شکل یابد. کبریت‌ها عمدتا به 2 دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول کبریت‌های ایمنی یا بی‌خطر هستند که درون جعبه یا قوطی کبریت که یک جعبه مقوایی کوچک است به بازار مصرفی عرضه می‌گردند. هر قوطی کبریت عمدتا حاوی 40 عدد کبریت است و دو طرف این جعبه، سنباده حالت و زبر (حاوی فسفر قرمز) است که پس از کشیدن قسمت آتش زنه کبریت که حاوی کلرات پتاسیم و گوگرد است بر روی آن، شعله‌ور می‌گردد. اما در کبریت‌های نوع دوم از ترکیب کلرات پتاسیم، تترافسفروس تری سولفید، اکسید روی، چسب مخصوص، ذرات شیشه و رنگ مخصوصی استفاده می‌کنند. کبریت‌‌های گروه دوم در تماس با هر سطح زبری، شعله‌ور می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه ترخیص و تجارت چوب کبریت از گمرک، ادامه مقاله را دنبال نمایید.

تجارت در زمینه چوب کبریت در ایران

کشور ایران، بخصوص در نواحی شمالی از جنگل‌های بی‌شماری برخوردار است و با توجه به همین مسئله می‌توان ادعا کرد رویش درختان با انواع چوب‌های موجود در جهان، در این جنگل‌ها صورت می‌گیرد. در گذشته، عمده چوب مصرفی در صنایع گوناگون از منابع داخلی تامین می‌شد؛ اما امروزه با توجه به بروز خشکسالی و کم آبی در کشورمان، صدور مجوز برای قطع درختان جنگلی با محدودیت بالا صورت گرفته و به همین دلیل نیاز کشور به انواع چوب تامین نمی‌شود. زیرا چوب یکی از مواد اولیه حیاتی و ضروری برای تولید محصولات گوناگون در صنایع کشور می‌باشد.

تامین کنندگان برای برطرف کردن تقاضای این صنایع، به واردات چوب از کشورهای غنی از مناطق سبز و چوب‌های مرغوب روی آورده‌اند. فعالیت در این زمینه، سود بالایی برای تاجران و بازرگانان ایران به همراه داشته و متاسفانه سالانه حجم زیادی از ارز کشورمان از این طریق خارج می‌شود. واردات خلال چوب کبریت برای ساخت چوب کبریت، عمدتا از مبداء کشور چین انجام می‌شود.

قوانین مربوط به صادرات و واردات چوب کبریت در ایران

  • ورود موکول به رعایت ماده 11 قانون حفظ نباتات مصوب 1346 به شرح زیر است:

‌ماده 11 – وارد کردن بذر – پیاز – قلمه – پیوند – ریشه – میوه – نهال و تخم نباتات و به طور کلی هر گونه نبات و قسمت‌های نباتی به کشور‌ مستلزم تحصیل پروانه قبلی از وزارت کشاورزی است به اشخاصی که بدون پروانه اجناس مزبور را وارد کنند اخطار می‌شود که حداکثر در ظرف مدت ‌یک ماه به خارج از کشور برگردانند والا با حضور نماینده سازمان حفظ نباتات در گمرک معدوم خواهد شد.

  • صدور موکول به رعایت ماده 18 آیین نامه اجرایی قانون حفظ نباتات مصوب 1346 و ماده 5 قانون عهدنامه بین‌المللی حفظ نباتات مصوب 1389 به شرح زیر می‌باشد:

ماده 18 – فرآورده های نباتی كه از ايران به كشورهای خارج صادر می‌شود بوسيله كارشناسان قرنطينه معاينه و در صورت سلامت كالا گواهی بهداشت نباتی صادر می‌شود.

مجوزهای مورد نیاز برای ترخیص چوب کبریت از گمرک

ترخیص چوب کبریت از گمرک، از جمله امور تجاری است که تخصصی و پیچیده بوده و به مهارت بالای ترخیص کار رسمی اداره گمرک نیاز دارد. صادر کنندگان و واردکنندگان کشور ما، برای آنکه کالاهای تجاری خود را از مرز ایران وارد یا خارج کنند، باید از زیر ذره بین اداره گمرک عبور کرده و قانونی بودن تجارت خود را اثبات نمایند. در همین راستا، اداره گمرک قوانین و مقرراتی تعیین کرده است که انجام عملیات ترخیص کالا در این چهارچوب، ضرورت دارد. ترخیص کار شخصی است که به نمایندگی از فعالان تجاری، به این دستورالعمل‌ها عمل کرده و با تسلط بالای خود بر امور گمرکی، از بروز مشکلات مرسوم نظیر تاخیر در خروج کالا از گمرک و پرداخت هزینه‌های مازاد جلوگیری می‌کند. یکی از مراحل مهم و تعیین کننده ترخیص کالا، مرحله اخذ مجوزهای لازم از سازمان‌های مربوطه است که لیست این مجوزها با توجه به تعرفه گمرکی کالای مورد نظر قابل مشاهده است.

ترخیص کاری که قصد ترخیص چوب کبریت از گمرک را دارد، موظف است نسبت به اخذ مجوز ارزی از دفتر صنایع سلولزی، چاپ و نوشت افزار جهت تخصیص ارز اقدام نماید.

همچنین برای ترخیص چوب کبریت کامل از گمرک، ترخیص کار باید از وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، جوز فنی دریافت نماید.

تعرفه گمرکی برای ترخیص چوب کبریت

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص کبریت‌ها، غیر از اشیای فن ‌آتشبازی برابر 36050000 است که دارای حقوق ورودی 55% و اولویت کالایی 27 می‌باشد و تعرفه ورودی آن در گمرک برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص خلال چوب کبریت برابر 44219910 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 25 می‌باشد و تعرفه ورودی آن در گمرک برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص چوب کبریت از گمرک

بطورکلی ترخیص کالا از گمرک، فرآیند پیچیده و تخصصی است که پیش نیاز آن، دانش و تجربه ترخیص کاری است. ترخیص کار رسمی اداره گمرک، از این مهارت برخوردار بوده و بهترین یار و راهنمای واردکنندگان و صادرکنندگان برای انجام درست مراحل ترخیص کالا و سایر امور گمرکی می‌باشد. متخصصان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت، قادر به ارائه خدمات در زمینه ثبت سفارش، تنظیم اظهارنامه، اخذ مجوزات قانونی، حمل و نقل کالا، ترانزیت و ترانشیپ، حواله ارز و ترخیص کالا از تمام گمرکات کشور می‌باشند. در صورتی که قصد ترخیص چوب کبریت از گمرک را دارید، می‌توانید با شمار‌های درج شده در زیر تماس گرفته و جهت مشاوره رایگان و یا همکاری با شرکت سلطان یاقوت، درخواست نمایید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

 

5/5 - (1 امتیاز)