سلطان یاقوت

ترخیص دستگاه خودپرداز یا ATM (راهنمای کامل)

ترخیص دستگاه خودپرداز

ترخیص دستگاه خودپرداز یا ATM چگونه امکان پذیر است؟

سالها پیش آن زمان ها که هنوز علم پیشرفت امروزه را نداشت و هنوز دولت الکترونیک وارد کشور ما نشده بود ما برای انجام کارهای بانکی خود به شعب بانکها در سراسر کشور مراجعه می کردیم. این را در نظر داشته باشید که افراد یک جامعه هر روز برای انجام هر نوع کار و عملیات بانکی به صورت حضوری به شعب بانک های مورد نظر مراجعه نمایند چه صف های طولانی و عظیمی تشکیل می شد. علاوه بر این وقتی، که از مردم برای ایستادن در این صف های طولانی تلف می شد برای انجام شاید یک عملیات کوچک بانکی هم خیلی زیاد بود. اما حالا با ایجاد دولت الکترونیک انجام کارها ساده تر شده و سختی قبل نیست.

با آمدن دولت الکترونیک و ظهور خود پرداز های بانیکی یا همان Automated Teller Machine  تحول شکرفی در نظام بانکداری به وجود آورده و همچنین باعث راحتتر شدن کار مردم و کارمندان بانک ها و صرف وقت کمتری شده است. بسیاری از امور بانکی از طریق این دستگاه های خود پرداز انجام می شود به عنوان مثال می توان به برداشت وجه، پرداخت قبوض، پرداخت اقساط، انتقال وجه و ….. اشاره کرد.

دستگاه Automated Teller Machine  چیست؟

دستگاه خود پرداز یا همان Automated Teller Machine  که نام اختصاری آن را هم می توان ATM نامید نوع ماشین اتوماتیک بوده که فقط دستورهایی که برای آن تعریف شده را انجام می دهد. همانطور که قبلا گفتیم مشتریان بانک ها می توانند بسیاری از امور خدماتی که قبلا در بانک ها انجام می داند مثل: پرداخت قبوض، پرداخت اقساط، انتقال وجه، دریافت وجه و ….  را الان با استفاده از این دستگاه به انجام برسانند. طرز کار این دستگاه نیز بسیار راحت بوده مشتریان کارت بانکی خود را در دستگاه ATM وارد کرده و با زدن رمز اختصاصی خود به راحتی می توانند تمامی عملیات بانکی مورد نظر خود را بدون مراجعه به بانک در هر ساعتی از شبانه روز به انجام برسانند.

دستگاه خود پرداز با نام های دیگر از جمله ATM، عابر بانک، زودپرداز، آنی بانک و …. نیز شناخته می شود. با ورود این دستگاه به کشور مشتریان بانک ها این امکان را دارند که در هر ساعتی از شبانه روز با وارد کردن کارت بانکی خود و زدن گذر واژه و یا همان رمز آن ملبغی از حساب خود دریافت کرده و یا اقساط خود را پرداخت کنند بدون اینکه به فردی برای انجام کار نیاز باشد. برخی از این نوع دستگاه های ATM امکان خوابدن چک به حساب و یا خرید تمبر را هم دارند که تمامی این خدمات برای رفاه حال بیشتر مشتریان می باشد. زیرا بیشتر این خود چرداز ها به شبکه شتاب بین بانکی متصل بوده و تمامی مشتریانی که از کارت های عضو این شبکه استفاده می کنند نیز به راحتی می توانند خدمات دریافت کرده و زندگی راحتتری  بدون اتلاف وقت داشته باشند.

مزایای استفاده از دستگاه خود پرداز یا ATM

این دستگاه یکی از ماشین های الکترومکانیکی می باشد که در دولت الکترونیک برای تسهیل کارها استفاده شده است و همده ترین مزیت آن ارائه خدمات 24 ساعته به مشتریان می باشد که افراد می توانند در هر ساعتی از شبانه روز یکسری از کارهای بانکی خود را انجام دهند، استفاده از این دستگاه های امنیت بالایی را به همراه دارد به این صورت که فقط با ارائه کارت و رمز ان است که می توان خدمات بانکی را انجام داد. همچنین کار با این دستگاه پیچیده نبوده و تمامی افراد در هر شهری با هر کارت بانکی که عضو شبکه شتاب بوده در هر ساعتی از شبانه روزی  به راحتی می توانند از آن استفاده کنند و خدمات بگیرند. یکی دیگر از موارد مهمی و قابل توجهی که در خصوص این دستگاه های خود پرداز وجود داره اینه که تمامی خدمات بانکی که با این دستگاه ها انجام می شود بدون خطای انسانی بوده و فقط و فقط به صورت الکترونیکی و ماشینی دستگاه دستوری که می گیرد را انجام می دهد.

تجارت و بازرگانی دستگاه های خودپرداز یا همان ATM

بیشتر واردات این دستگاه به کشور از کشور های ترکیه، چین، کره، آلمان، آفریقا، امارات متحده عربی و ….. می باشد. بیشتر دستگاه های خودپراز وارداتی به کشور به صورت خرد شده یا همان قطعات می باشند که در داخل کشور اسمبل و سرهم بندی می شوند کمتر پیش می آید که دستگاهی به صورت کامل وارد کشور می شود. تعرفه گمرکی برای ترخیص دستگاه های ATM در ردیف 84729050 قرار می یگرد. کد تعرفه گمرکی اجزاء و قطعات دستگاه های خود پرداز در ردیف 84734000 4 قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید :