سلطان یاقوت

ترخیص الیاف طبیعی پنبه از گمرک

ترخیص الیاف طبیعی پنبه از گمرک

ترخیص الیاف طبیعی پنبه از گمرک، یکی از فعالیت‌هایی است که در حوزه خدمات شرکت سلطان یاقوت قرار دارد. الیاف پنبه طبیعی از گیاه پنبه تامین شده و پرکاربردترین الیاف گیاهی به شمار می‌رود. الیاف پنبه طبیعی به علت داشتن مزایایی همچون نرمی و لطافت، جذب بالای رطوبت، استحکام کششی فراوان، مقاومت سایشی و حرارتی بالا و … به پرمصرف‌ترین مواد اولیه در صنعت نساجی و پوشاک مبدل شده است. میوه گیاه پنبه غوزه نام دارد که پنبه دانه‌ها درون آن قرار می‌گیرند و الیاف پنبه به صورت انبوه روی سطح پنبه دانه‌ها رشد می‌کنند. پنبه به دو روش دستی و ماشینی برداشت می‌شود که جدا کردن الیاف پنبه از درون غوزه در آن‌ها توسط نیروی انسانی (کارگر) یا دستگاه ماشینی صورت می‌گیرد. الیاف پنبه از نظر کیفیت دارای طیف گسترده‌ای است و عامل تعیین کننده کیفیت آن، طول و ظرافت الیاف است که سبب استحکام و نرمی بیشتر پارچه حاصل از آن خواهد بود. ترخیص الیاف طبیعی پنبه امری تخصصی به شمار رفته و نیازمند بهره‌مندی از تجربه و اطلاعات ترخیص کار رسمی گمرک مانند کارشناسان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت می‌باشد. در ادامه مقاله به شرح اطلاعات لازم جهت ترخیص الیاف طبیعی پنبه از گمرک پرداخته‌ایم.

واردات الیاف طبیعی پنبه از گمرک

تقاضا برای الیاف پنبه در صنعت نساجی کشور ما بیشتر از میزان عرضه این محصول می‌باشد؛ در نتیجه تولیدکنندگان داخلی پارچه و پوشاک، برای ساخت نخ به خریداری الیاف طبیعی پنبه و به کارگیری آن در خطوط تولیدی خود روی آورده‌اند. در سال‌های گذشته، ازبکستان بزرگ‌ترین مبدا وارداتی الیاف پنبه به کشور ما به شمار می‌رفت و سالانه حجم زیادی الیاف پنبه طبیعی از این کشور وارد ایران می‌شد. در سال 1400، کشور ازبکستان تصمیم گرفت الیاف پنبه تولیدی خود را در صنعت نساجی سرمایه گذاری نماید و صادرات این محصول را به مشتری‌های خود در سراسر دنیا قطع کرد.

دومین مبدا وارداتی الیاف طبیعی پنبه برای واردکنندگان کشور ما، هندوستان بود که پس از اعمال تحریم‌ها علیه ایران، این کشور نیز نمی‌تواند این محصول را به طور مستقیم به کشور ما صادر کند. پنبه جزو کالاهایی به شمار می‌رود که آفت زاست و باید ابتدا در اداره گمرک مقصد قرنطینه شده و مورد آزمایشات و کنترل‌های خاصی قرار بگیرد. پس از تایید سلامت محموله پنبه، گواهی نامه بهداشت بین المللی حفظ نباتات برای آن صادر شده و شخص ترخیص کار با ارائه آن، می‌تواند مجوز خروج کالای خود از گمرک را دریافت کند. به همین علت سال گذشته پیگیری‌های لازم انجام و شورای عالی امنیت ملی مصوبه‌ای صادر کرد که گواهی بهداشت امارات قابل پذیرش باشد و مشکل واردات پنبه نیز با این مصوبه رفع گردید. در نتیجه در حال حاضر بخش عمده الیاف پنبه طبیعی مورد نیاز صنایع نساجی کشور ما به صورت غیرمستقیم و از کشور امارات متحده عربی (مبدا ثانویه) تامین می‌گردد.

مجوزهای لازم جهت ترخیص الیاف طبیعی پنبه از گمرک

اداره گمرک ایران، برای ترخیص هر کالای تجاری از گمرک، یک سری قوانین و دستورالعمل‌های خاصی مطابق با کد تعرفه کالای مورد نظر وضع کرده است که اطلاع کامل و پیروی از این قوانین، برای ترخیص کار رسمی گمرک ضرورت دارد. اولین مجوز که از سمت اداره گمرک مورد بررسی قرار می‌گیرد، کارت بازرگانی معتبر است. این گواهی‌نامه از سمت اداره گمرک به اشخاص قبول شده در آزمون حق‌ العمل کاری گمرک اعطا شده و از شروط اصلی تایید صلاحیت ترخیص کار می‌باشد. دیگر مجوزهایی که به طور خاص باید جهت ترخیص الیاف طبیعی پنبه از گمرک، اخذ و ارائه شوند شامل موارد زیر می‌باشند:

  • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
  • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی – اعلام تاریخ اعتبار
  • مجوز ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
  • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی – تخصیص ارز
  • نیاز به شناسه کالا

تعرفه گمرکی جهت ترخیص الیاف طبیعی پنبه

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص پنبه، حلاجی نشده یا شانه نزده از پنبه وش (الياف پنبه همراه با غوزه) برابر 52010010 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 22 می‌باشد و به صورت کیلوئی محاسبه می‌گردد. کشور دارنده تعرفه ترجیحی آن، اتحادیه اقتصادی اوراسیا است.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص سایر پنبه، حلاجی نشده یا شانه نزده برابر 52010090 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 22 می‌باشد و به صورت کیلوئی محاسبه میگردد. کشور دارنده تعرفه ترجیحی آن، اتحادیه اقتصادی اوراسیا است.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص الیاف پسمانده پنبه برابر 52029100 است که دارای حقوق ورودی 15% و اولویت کالایی 24 می‌باشد و به صورت کیلوئی محاسبه می‌گردد.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص پنبه، حلاجی‌شده یا شانه‌زده برابر 52030000 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 22 می‌باشد و به صورت کیلویی محاسبه می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص الیاف طبیعی پنبه از گمرک

تاجران و بازرگانان گرامی که قصد واردات و ترخیص الیاف طبیعی پنبه از گمرک را دارند، می‌توانند از طریق شماره‌های زیر جهت همکاری و یا بهره‌مندی از مشاوره رایگان با متخصصان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت، اقدام نمایند.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

5/5 - (1 امتیاز)