سلطان یاقوت

ترخیص کشمش از گمرک

ترخیص کشمش از گمرک

صادرات و واردات کشمش در کشور ما یکی از پرسودترین زمینه‌های تجاری برای فعالان در این زمینه به حساب می‌آید و از طرفی دیگر از لحاظ ارزی و اقتصادی نیز برای کشور مفید و سودآور است. کشور ما به جهت تولید کشمش‌های مرغوب و استاندارد، جزو 3 صادرکننده برتر جهان پس از ترکیه و یونان به شمار می‌رود. از خواص بی‌نظیر این محصول می‌توان به کاهش قند و فشار خون، جلوگیری از ریزش مو، تقویت دستگاه گوارش و سیستم ایمنی بدن، پیشگیری از سرطان، سلامت دهان و دندان و افزایش بینایی اشاره کرد. ترخیص کشمش از گمرک ایران، مشروط به ارائه مدارک و مجوزهای معین شده از سمت اداره گمرک است. در ادامه مقاله به شرح روش‌های تولید کشمش، جایگاه کشمش در تجارت ایران و جهان و اطلاعات لازم جهت ترخیص آن از گمرک پرداخته‌ایم.

بررسی فرآیند تولید کشمش

مراحل کلی تهیه کشمش از انگور تازه و رسیدن به مرحله آماده‌سازی جهت صادرات آن، عبارتند از: انتخاب نوع ماده اولیه، شست‌وشو، خشک کردن، غربال و طبقه‌بندی، بسته‌بندی، انبار و نگهداری.

روش‌های خشک کردن انواع انگور متفاوت بوده و معمولا به شرح زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

 • خشک کردن انگور به روش آفتابی

در این روش خوشه‌های انگور را از طنابی آویزان کرده و یا درون ظرفی می‌ریزیم که هوا در آن جریان داشته باشد و خوشه‌های انگور باید به مدت 15 الی 20 روز در معرض آفتاب و به دور از گرد و غبار قرار بگیرند. رنگ کشمش‌های تولید شده به روش آفتابی، سبز مایل به قهوه‌ای تیره است.

 • خشک کردن انگور در سایه

در این روش باید خوشه‌های انگور را توسط طناب در یک مکان سرپوشیده که جریان هوا برقرار است آویزان کرده و آگاه باشیم که خشک شدن انگور طی آن، 50 تا 60 روز زمان می‌برد. رنگ کشمش تولید شده به این روش، سبز و بدون هیچ‌گونه آلودگی است. برای تسریع فرایند خشک شدن انگور در روش سایه، می‌توانیم از پنکه استفاده کنیم. در این روش برخلاف روش اول (خشک شدن در آفتاب) بسیاری از ویتامین‌های کشمش حفظ می‌شود.

 • خشک کردن انگور به روش تیزابی (استرالیایی)

در این روش برای خشک کردن انگور، از محلول تیزآب استفاده کرده و رنگ کشمش حاصل، تقریبا زرد و نرم است و خشکی کشمش آفتابی را ندارد. مراحل انجام این روش پس از شست و شو و آماده سازی، به صورت زیر است:

ابتدا چند خوشه را داخل سبد قرار داده و همزمان به مدت یک دقیقه داخل محلول تیزآب فرو می‌بریم. پس از آبکش کردن خوشه‌ها، آن‌ها را در معرض آفتاب مستقیم قرار داده و از چیدن خوشه‌ها روی یکدیگر به طوری که به یکی از آن‌ها نور خورشید نرسد، اجتناب می‌کنیم. در روش تیزابی، انگور پس از گذشت 5 الی 8 روز به کشمش تبدیل می‌شود.

 • خشک کردن کشمش به روش کالیفرنیایی

در تهیه کشمش به روش کالیفرنیایی، خوشه‌های انگور به مدت دو تا سه ثانیه در محلول جوشان هیدروکسید سدیم با غلظت 0.2 تا 0.3 درصد فرو برده شده و پس از آن با آب سرد شست و شو می‌شوند. سپس انگورهای نم‌دار در محفظه دود به مدت دو تا چهار ساعت در معرض دود سولفور قرار می‌گیرند.

 • خشک کردن انگور به روش گوگردی یا طلائی

اگر انگورها را پس از آغشته کردن به محلول تیزاب، بوسیله پاشیدن گوگرد روی آن و دود خشک کنیم، رنگ کشمش حاصل زرد کهربایی مایل به قهوه‌ای روشن خواهد بود و به همین دلیل به آن روش طلائی می‌گویند. این نوع کشمش به دلیل داشتن ترکیبات گوگردی، به کلیه‌ها فشار آورده و برای سلامتی انسان خطرناک است.

صادرات و واردات کشمش در ایران

آب و هوای ایران به خصوص در شهرهای کاشمیر، مراغه، قوچان، اراک و ملایر مساعد رشد و پرورش انواع میوه انگور بوده و در نتیجه صادرات نوع خشک کرده آن یعنی کشمش، در کشور ما رونق بسیار دارد. کشمش ایران از کیفیت و تنوع بسیار بالایی برخوردار بوده و به 80 کشور دنیا صادر می‌شود. این محصول که جزو 10 کالای برتر صادرات غیرنفتی ایران به شمار می‌رود، ایران را به رقیبی جدی برای کشورهای ترکیه و یونان در زمینه صادرات کشمش تبدیل کرده است.

از بین انواع گوناگون کشمش تولیدی در کشور ما، کشمش زرد، سلطان، سبز و سیاه، به ترتیب بیشترین ظرفیت صادرات را به خود اختصاص داده‌اند. ایران بیشترین صادرات کشمش خود را به ایتالیا، بریتانیا، آمریکا، فرانسه، استرالیا، روسیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند عراق، عمان و امارات انجام می‌دهد.

همچنین بعضی گونه‌های نادر و کمیاب کشمش در ایران، از طریق واردات تامین می‌شوند. کشمش سیاه افغانستان و کشمش سیاه ازبکستان که هر دو بی‌دانه هستند، از جمله کشمش‌های وارداتی به کشور ایران به شمار می‌روند.

جایگاه کشمش در دنیای تجارت

کشمش به سبب خواص بی‌شماری که دارد در سراسر کره‌ زمین طرفداران زیادی داشته و مورد استفاده افراد قرار می‌گیرد. پرورش میوه انگور نیاز به شرایط آب و هوایی و خاک مساعد دارد و به همین دلیل تنها در کشورهایی همچون ترکیه، یونان، ایران، ایالات متحده عربی و شیلی که بزرگ‌ترین تولیدکنندگان این محصول در جهان هستند، به مرحله بهره‌برداری می‌رسد. کشورهای نام برده، به تنهایی بیش از 80% تقاضای جهانی کشمش را تامین می‌نمایند.

بزرگ‌ترین مشتریان انواع کشمش در جهان، کشورهای امارات ، روسیه ، اوکراین ، آلمان ، کانادا ، ترکیه ، اسپانیا و کویت هستند. کشورهایی نظیر ترکیه و امارات، علاوه بر صادرات کشمش، به واردات گونه‌های کمیاب آن به در کشور خود نیز مشغول هستند. کشور استرالیا کشمش مورد نیاز خود را با واردات کشمش از ایران و سپس بسته بندی و صادرات آن به خارج از استرالیا تامین می کند.

مجوزهای لازم جهت ترخیص کشمش از گمرک

واردکنندگانی که قصد ترخیص انواع کشمش از گمرک را دارند، لازم است مجوزات زیر را اخذ و ارائه نمایند:

 • مجوز فنی از سازمان حفظ نباتات؛
 • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛
 • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی – اعلام تاریخ اعتبار؛
 • مجور ارزی از وزارت جهاد کشاورزی – تخصیص ارز.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص کشمش از گمرک

بطورکلی تعرفه گمرکی انواع کشمش با شرح انگور خشک کرده ذیل ردیف 080620 قرار گرفته و جزئیات تعرفه انواع مختلف آن در جدول زیر آمده است.

نام کالاکد تعرفهحقوق ورودیاولویت کالاییواحد اندازه‌گیری
کشمش از نوع مویز0806201055%4kg
کشمش از نوع تیزابی دانه‌دار0806202055%4kg
کشمش از نوع تیزابی بی‌دانه0806203055%4kg
کشمش از نوع آفتابی دانه‌دار0806204055%4kg
کشمش از نوع آفتابی بی‌دانه0806205055%4kg
کشمش از نوع انگوری بی‌دانه0806206055%4kg
کشمش از نوع کاشمری سبز بی‌دانه0806207055%4kg
کشمش از نوع کاشمری سبز دانه‌دار0806208055%4kg
سایر گونه‌های کشمش (انگور خشک شده)0806209055%4kg

 

خدمات شرکت سلطان یاقوت در خصوص ترخیص کشمش از گمرک

شرکت سلطان یاقوت با داشتن تجربه مفید و سابقه درخشان در زمینه انواع امور تجاری، می‌تواند شما تاجران و بازرگانان عزیز را در رسیدن به تجربه مفید در خصوص ترخیص کشمش از گمرک همیاری نماید. چنانچه قصد ترخیص هر نوع کشمش از گمرک را دارید، می‌توانید با شماره‌گیری تلفن‌های زیر، ابتدا از مشاوره رایگان متخصصان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت بهره‌مند شده و سپس برای همکاری با این شرکت اقدام نمایید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

برخی از خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص کشمش از گمرک عبارتند از:

 • ترخیص کشمش طلایی از گمرک
 • ترخیص کشمش تیزابی از گمرک
 • ترخیص کشمش سبز قلمی از گمرک
 • ترخیص کشمش آفتابی از گمرک
 • ترخیص کشمش پلویی از گمرک
 • ترخیص کشمش بی‌دانه از گمرک
 • ترخیص کشمش زرد از گمرک
 • ترخیص کشمش سیاه از گمرک
 • ترخیص کشمش قرمز از گمرک
 • ترخیص مویز از گمرک
5/5 - (1 امتیاز)