سلطان یاقوت

گمرک منطقه ویژه اقتصادی سهلان(راهنمای ترخیص کالا)

منطقه ویژه اقتصادی سهلان

ترخیص کالا از منطقه ویژه اقتصادی سهلان

سهلان یکی از روستا های استان آذربایجان شرقی و نزدیک به تبریز است که در منطقه ای به نام آجی چای واقع شده است. وجود فاصله اندکی که با مرکز استان آذربایجان شرقی یا همان تبریز دارد (حدود 10 کیلومتر) و عبور خط آهن تبریز مرند و همچین قرارگیری در محور اتوبان تبریز مرند این روستا را از حالت متروکه بودن خارج کرده و به واسطه دارا بودن پتاسیل های گفته شده خود تبدیل به منطقه ویژه اقتصادی سهلان کرده است.

این روستا به جز موقعیت اقتصادی تجاری که دارد در خود امام زاده ای را جای داده است که از لحاظ زیارتی نیز برای خود مردمان آن محدوده و مجاوران منطقه جذابی ایجاد کرده است.

شروع به کار و موقعیت از منطقه ویژه اقتصادی سهلان چگونه است؟

سهلان از سال 1354 بعد از استقرار اداره کمرگ در منطقه وارد لیست مناطق آزاد تجاری و مناطق ویژه اقتصادی شده است. لذا تبریز با دارا بودن رتبه چهار از نظر وسعت در بین شهرستان ها نیاز به مامنی مجهز برای تجار و صنعتگران داشت تا بتواند محصولات خود را انبار و دپو کنند و همچین تولید خود را جهت امور صادرات آماده کرده، به همین دلیل تمرکز و احداث زیر ساخت های سهلان شروع شد و تا به حال پیشرفت چشمگیری در این زمینه داشته است.

نزدیکی منطقه ویژه اقتصادی سهلان به فرودگاه بین المللی و قرارگیری در محور های ترانزیتی بین المللی ایران به آسیای مرکزی و ایران به اروپا و همچین محور ترازیت ریلی ایران به ترکیه توانسته خود را نسبت به دیگر مناطق ویژه تمیز بردارد. لازم به ذکر است که خط ریل سهلان خطوطی مجزا برای تخلیه و بارگیری پای سکو های کمرگ را دارد.

علت شهرت منطقه ویژه اقتصادی سهلان چیست؟

علت شهرت این منطقه را می توان مبادلات بسیار بالا و پیشرفت بسیار چشمگیر تا به حال را خواند.

ویژگی های که در بالا ذکر شد علت داشتن این حجم صادرات و واردات از گمرک این منطقه است.

بالا بودن سابقه فعالیت این منطقه (گمرک) یکی دیگر از دلایلی شهرت این جا باشد، برای بررسی قدمت فعالیت های منطقه ویژه اقتصادی می توان به ساختمان اداری این منطقه اشاره کرد که سنی حدود 80 سال را دارد.

البته در اسناد تاریخی دیده شده است که از همان ابتدا سهلان محل تبادلات بوده و راه ازتباطی ایران با کشور های هم مرز بوده است.

گمرک سهلان

یکی دیگر از فعالیت های گمرک سهلان بعد از دریافت مجوز انبار های عمومی ایجاد و احداث انبار های مسقف و مجهز برای دپو و نگه داری محصولات صادراتی و ورداتی به کشور بوده است. بعد از احداث انبار بانک ها نسبت به اعتبار قبض انبار و اعتباری که این برگه داشت شروع به پرداخت تسهیلات و وام کردند که موجب استقبال تاجران و سرمایه گذاران شد. به لطف خدا منطقه ویژه اقتصادی سهلان توانسته جایگاه مطلوبی را در بازار های جهانی به دست آورد.

خصوصی سازی منطقه به چه صورت بوده است؟

قبل از پیروزی انقلاب اسلامی نظارت و پرداخت به امور انبار داری زیر نظر سازمان انبار داری بود ولی بعد از انقلاب خدمات و نظارت انبار ها از قبیل تخلیه و بارگیری، دپو محصولات و مواد اولیه، حراست از اجناس و رعایت مواد ایمنی به اشخاص قدرتمند دولتی و بانک ها زیر نظر وزارت بازرگانی منتقل گردید. به گونه ای حالا با نام شرکت های سهامی عام انبار های عمومی و خدمات گمرکی کشور شناخته می شوند.

این فعالیت تا سال 1378 ادامه داشت و ناگذیر به دلیل پرداخت بخشی از بدهی خود به صندوق بازشتگان و با تایید معاون رئیس جمهور وقت با اهداف عام المنفعه مسیر خصوصی سازی خود را طی نمود. خصوصی سازی باعث تغییراتی چشم گیر در قوانین و مقررات ایجاد کرد به گونه ای که هر شرکت با توجه به نوع کسب و کار خود مجموعه از قوانین را تعریف کرده و به آن عمل می نمود.

مسائل اقتصادی گمرک منطقه ویژه سهلان

متاسفانه با اعمال تحریم توسط کشورهای آمریکا و اروپایی و شیوع ویروس کرونا فعالیت اقتصادی این منطقه و همچنین مناطق دیگر با مشکلاتی روبه رو شد ولی از طرفی با تدابیری که مسئولان این منطقه به کار گرفتند از تعطیلی آن جلوگیری کردند. یکی از راهکاری های ارائه شده افزایش تعاملات با دیگر سازمان های اقتصادی است که ثمره این مذاکرات پیشنهاد راه اندازی هاب لوجستیک از طرف معاون هماهنگی امور اقتصادی استان است.

شایان ذکر است با توجه به وجود مناطق آزاد دیگری همچون ارس و دیگر شهرک های صنعتی می توان گفت که هیچ کدام پتاسیل موجود در سهلان را ندارد.

شرکت سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت با دو دهه سابقه در امر صادرات و واردات در خدمت شماست. کارمندان این شرکت با تخصص و تجربه ای که در کار خود دارند می توانند کالای شما را در سریعترین زمان ممکن و با کمترین هزینه از گمرک ترخیص نمایند و شما از این بابت که سر وقت کالایتان از گمرک ترخیص می شود آسوده خاطر خواهید بود. از جمله خدمات شرکت سلطان تجارت بازرگان ” مشاوره بازرگانی، خرید کالا، حمل و نقل کالا، تنظیم اظهار نامه، ترخیص کالا از کلیه  گمرکات، ثبت سفارش و … ” می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص ترخیص کال از گمرک منطقه اقتصادی بندر امیر آباد می توانید با کارشناسان شرکت سلطان تجارت بازرگان به صورت کاملا رایگان تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید :