سلطان یاقوت

ترخیص فرآورده‌های بهداشتی دهان و دندان از گمرک

ترخیص فرآورده‌های بهداشتی دهان و دندان از گمرک

ترخیص فرآورده‌های بهداشتی دهان و دندان از گمرک، جزو امور تجاری مهم در کشور ماست که توسط ترخیص کاران متخصص و ماهر شرکت سلطان یاقوت، قابل انجام است. دندان‌ها عضو بسیار مهمی از بدن انسان هستند که درون دهان قرار گرفته و در معرض مستقیم انواع مواد غذایی و خوراکی‌ها قرار می‌گیرند. جهت محافظت از این عضو مهم و حساس از بدن، محصولات مختلفی اختراع شده‌اند که استفاده از آن‌ها برای جلوگیری از خراب شدن و آسیب به دندان‌ها ضرورت دارد. فرآورده‌های بهداشتی دهان و دندان، شامل انواع خمیردندان‌ها، نخ دندان، دهان‌شویه، پودر دندان و … می‌باشند که دارای تنوع گسترده‌ و مارک‌های مختلفی هستند. در کشور ما تجارت در زمینه این محصولات سالانه با حجم بالایی صورت گرفته و به همین دلیل قصد داریم در این مقاله به موضوع تجارت و ترخیص فرآورده‌های بهداشتی دهان و دندان از گمرک بپردازیم.

واردات و صادرات فرآورده‌های بهداشتی دهان و دندان

رعایت منظم بهداشت دهان و دندان به منظور پیشگیری از  مشکلات دهان و دندان از جمله پوسیدگی دندان، التهاب لثه و پریودنتیت برای همه افراد در سراسر جهان، بسیار حائز اهمیت است. تجارت در زمینه محصولات بهداشتی دهان و دندان میان کشورهای مختلف به طور گسترده‌ای صورت می‌گیرد و ارزش بازار جهانی محصولات مراقبت از دهان و دندان در سال 2021 به 49.40 میلیارد دلار رسید و انتظار می‌رود که این آمار هر سال افزایش یافته و روند صعودی را در آینده طی کند. این مراقبت‌ها شامل روتین‌های مراقبت از دندان با محصولاتی مانند نخ دندان، خوشبو کننده‌های تنفسی، مسواک، خمیر دندان و دهان شویه است.

در کشور ما علاوه بر تولید محصولات باکیفیت داخلی در سال‌های اخیر در حوزه بهداشت دهان و دندان، همچنان تقاضا برای محصولات برند و معتبر خارجی بسیار بالا بوده و به دلیل سودآوری بالای این تجارت، افراد زیادی به واردات آن‌ها مشغول می‌باشند. واردات فرآورده‌های بهداشتی دهان و دندان در کشور ما عمدتا از کشورهای امارات متحده عربی، ترکیه، بلژیک، انگلستان، سوئیس، آلمان و … صورت گرفته و به بازار مصرفی داخلی عرضه می‌گردد.

سالانه بخشی از این محصولات، از ایران به کشورهای همسایه از جمله عراق، تاجیکستان، افغانستان و … صادر شده و ارز خوبی از این طریق به کشور ما وارد می‌شود.

قانون مربوط به واردات فرآورده‌های بهداشتی دهان و دندان در ایران

ورود این محصولات موکول به رعایت ماده 16 قانون مواد خوردنی و آشامیدنی و آرایشی مصوب سال 1346، به شرح زیر می‌باشد:

ماده 16 – از تاریخ تصویب این قانون ترخیص مواد غذائی یا بهداشتی یا آرایشی از گمرک به هر شکل و کیفیت به منظور بازرگانی یا تبلیغاتی با ‌رعایت مقررات عمومی علاوه بر دارا بودن گواهی بهداشتی و قابلیت مصرف از کشور مبداء مستلزم تحصیل پروانه ورود از وزارت بهداری است و‌ واردکننده نیز مکلف است برای تحصیلی پروانه مزبور فرمول مواد و همچنین موادی که برای نگاه‌داری به آنها اضافه شده به وزارت بهداری تسلیم‌ نماید.

مجوزهای لازم جهت ترخیص فرآورده‌های بهداشتی دهان و دندان از گمرک

ترخیص فرآورده‌های بهداشتی دهان و دندان از گمرک، مشروط به ارائه مجوزاتی است که ترخیص کار موظف است با داشتن کارت بازرگانی معتبر و وکالت‌نامه قانونی از سمت تاجران و بازرگانان، به اخذ و جمع‌آوری آن‌ها اقدام نماید. لیست این مجوزها که براساس شماره تعرفه گمرکی هر کالا مشخص می‌گردد، شامل موارد زیر می‌باشد:

 • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی؛
 • مجوز ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی؛
 • مجوز فنی از سازمان دامپزشکی برای مصارف دامی؛
 • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی جهت تخصیص ارز برای مصارف دامی؛
 • مجوز فنی از دفتر صنایع سلولزی، چاپ و نوشت افزار؛
 • مجوز ارزی از دفتر صنایع سلولزی، چاپ و نوشت افزار جهت تخصیص ارز.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص فرآورده‌های بهداشتی دهان و دندان

بطور کلی شماره تعرفه گمرکی برای ترخیص « فرآورده‌ها برای بهداشت دهان یا دندان، همچنین پودر و خمیر برای تثبیت دندان (عاریه)؛ نخ مورد استفاده برای پاک کردن بین دندان‌ها (Dental floss) به صورت بسته‌های خرده فروشی جداگانه » ذیل ردیف 3306 قرار می‌گیرد که حقوق ورودی آن برحسب واحد kg اندازه‌گیری می‌شود.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص مواد پاک کننده دندان از جمله خمیر دندان و پودر دندان، برابر 33061000 است که دارای حقوق ورودی 15% و اولویت کالایی 27 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص نخ دندان (Dental floss) برابر 33062000 است که دارای حقوق ورودی 15% و اولویت کالایی 27 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص دهانشویه و سایر فرآورده‌های بهداشتی دهان و دندان، برابر 33069090 است که دارای حقوق ورودی 15% و اولویت کالایی 27 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص تثبیت کننده دندان مصنوعی برابر 33069010 است که دارای حقوق ورودی 15% و اولویت کالایی 22 می‌باشد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت برای ترخیص فرآورده‌ها برای بهداشت دهان و دندان از گمرک

فرآورده‌های بهداشتی دهان و دندان، شامل اقلام گسترده‌ای می‌باشند که شرکت سلطان یاقوت، فرآیند ترخیص این محصولات از گمرک را بدون ایجاد مشکلاتی از قبیل تاخیر در ترخیص محموله و پرداخت هزینه‌های اضافی امکان‌پذیر می‌کند. برای ارتباط با کارشناسان ماهر و باتجربه شرکت سلطان یاقوت، کافیست با شماره‌های درج شده در انتهای مقاله تماس حاصل نمائید.

تلفن تماس: 09121995406 – 02128111034

بخشی از خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص فرآورده‌های بهداشتی دهان و دندان از گمرک شامل موارد زیر می‌باشد:

 • ترخیص خمیر دندان از گمرک
 • ترخیص نخ دندان از گمرک
 • ترخیص دهان‌شویه از گمرک
 • ترخیص فلوراید از گمرک
 • ترخیص پودر دندان از گمرک
 • ترخیص قرص تمیزکننده دندان مصنوعی از گمرک
 • ترخیص چسب دندان مصنوعی از گمرک
 • ترخیص پودر سفید کننده دندان از گمرک
 • ترخیص خوشبوکننده دهان از گمرک
 • ترخیص قرص خوشبوکننده دهان از گمرک
 • ترخیص قلم سفیدکننده دندان از گمرک
 • ترخیص پاک کننده زبان از گمرک
 • ترخیص مسواک از گمرک
 • ترخیص مسواک برقی از گمرک
 • ترخیص ماساژور لثه از گمرک