سلطان یاقوت

ترخیص قراضه و ضایعات مس و آلومینیوم از گمرک

ترخیص قراضه و ضایعات مس و آلومینیوم از گمرک

ترخیص قراضه و ضایعات مس و آلومینیوم از گمرک، فرآیندی تخصصی و رایج در کشور ماست و جزو خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت به شمار می‌رود. مس و آلومینیوم از دسته فلزات قابل بازیافت هستند و محصولات تولیدی حاصل از بازیافت آن‌ها، کیفیتی مشابه با محصول اولیه دارد و به همین دلیل بسیار مورد استقبال صنایع مصرفی و کارخانه‌های تولیدی قرار گرفته‌اند. در کشور ما، حجم ضایعات مس و آلومینیوم بسیار زیاد است و در صورت فراهم شدن زیرساخت‌های مناسب، می‌توان مازاد محصولات حاصل از بازیافت آن‌ها را به کشورهای خارجی صادر کرده و سبب رونق اقتصادی و ورود ارز به کشور شد. تاجران و بازرگانان فعال در حوزه ضایعات فلزات، با بررسی پتانسیل‌های موجود اقدام به واردات یا صادرات این محصولات نموده و سود بسیار بالایی از این طریق به دست می‌آورند. دو هدف اصلی برای بازیافت ضایعات مس و آلومینیوم وجود دارد. هدف اصلی از این فرآیند، برطرف کردن نیاز صنایع و کارخانجات به مس و آلومینیوم است؛ زیرا حجم استخراج شده این محصولات برای برطرف کردن میزان تقاضای بازار مصرف جهانی کافی نیست. هدف بعدی، جلوگیری از تولید گازهای گلخانه‌ای با بازیافت ضایعات است؛ زیرا ضایعات و پسماندها دارای مواد شیمایی بسیار خطرناک بوده و سبب آلودگی آب، خاک و هوا می‌شوند. پس با بازیافت کردن آن‌ها، از بروز صدمات جبران ناپذیر به طبیعت پیشگیری می‌شود. پرداختن به این فرآیند از اهمیت بالایی برای فعالان تجاری کشور ما برخوردار است و به همین دلیل قصد داریم در این مقاله‌ی بازرگانی به شرح اطلاعات مفید در خصوص نحوه تجارت و ترخیص قراضه و ضایعات مس و آلومینیوم از گمرک بپردازیم.

واردات قراضه و ضایعات مس و آلومینیوم در ایران

فرآیند بازیافت مس و آلومینیوم بسیار به صرفه‌تر از استخراج آن‌ها از معادن است و به این طریق در مصرف منابع طبیعی نیز صرفه‌جویی می‌شود. تجارت در زمینه فلزات بازیافتی، هم اکنون به یکی از پرسودترین تجارت‌های جهانی مبدل شده و توجه بسیاری از کشورها را به خود جلب کرده است. قیمت ضایعات مس و آلومینیوم در جهان، با قیمت نوع خالص این فلزات باارزش بالا و پایین شده و دارای ارتباط مستقیم با آن است.

بزرگ‌ترین کشورهای صادرکننده قراضه و ضایعات مس در جهان، کشورهای آمریکا، آلمان، انگلستان، فرانسه و هلند هستند که میزان سودی که از این راه کسب می‌کنند، اقتصاد کشورشان را متحول کرده است. بزرگ‌ترین کشورهای مصرف کننده و واردکننده قراضه و ضایعات فلزات در جهان نیز عبارتند از چین، آلمان، بلژیک، کره جنوبی و ژاپن.

همانطورکه اشاره شد، مقدار معادن فلزات در کشور ما فراوان است و به همین دلیل، حجم زیادی از قراضه و ضایعات را می‌توان از سطح کشور جمع‌آوری نمود و برای تولید محصولات بازیافتی مورد استفاده قرار داد. صادرات ضایعات مس و آلومینیوم از ایران به مقصد کشورهای ترکیه، امارات متحده عربی و سایر کشورهای همسایه و حاشیه خلیج فارس صورت می‌گیرد.

در برخی مواقع که تامین نیاز کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی در داخل کشور به ضایعات مس و آلومینیوم از طریق تولیدات داخلی امکان پذیر نیست؛ فعالان تجاری برای جبران این کمبود، به واردات این محصولات از کشورهای خارجی روی می‌آورند. واردات ضایعات مس و آلومینیوم در ایران، عمدتا از مبداء کشورهای عراق، ارمنستان، روسیه، قزاقستان، گرجستان و … صورت می‌گیرد.

مجوزهای لازم جهت ترخیص قراضه و ضایعات مس و آلومینیوم از گمرک

ترخیص کاری که قصد ترخیص قراضه و ضایعات مس و آلومینیوم از گمرک را دارد، موظف است جهت اخذ مجوز فنی از سازمان حفاظت از محیط زیست اقدام نماید.

برای تخصیص ارز در زمینه ترخیص قراضه و ضایعات مس و آلومینیوم از گمرک نیز، باید مجوز ارزی از دفتر صنایع معدنی دریافت شود.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص قراضه و ضایعات مس و آلومینیوم

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص قراضه و ضایعات مس از گمرک برابر 74040000 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 23 می‌باشد و تعرفه ورودی آن برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌شود.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص قراضه و ضایعات آلومینیوم از گمرک برابر 76020000 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 23 می‌باشد و تعرفه ورودی آن برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌شود.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص قراضه و ضایعات مس و آلومینیوم از گمرک

از آن‌جا که تجارت در زمینه قراضه و ضایعات فلزات در کشور ما همانند اغلب کشورهای جهان، از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است، فرآیند ترخیص این محصولات از گمرک نیز بسیار تخصصی و حساس بوده و به مهارت و تجربه بالا در این زمینه نیاز دارد. تاجران و بازرگانان برای جلوگیری از بروز مشکلات رایج در مراحل ترخیص کالا، از خدمات ترخیص کار رسمی اداره گمرک بهره‌مند می‌گردند. شرکت سلطان یاقوت با سال‌ها تجربه و به کارگیری نیروهای ترخیص کار معتبر و کاربلد، آماده خدمت‌رسانی به واردکنندگان و صادرکنندگان محترم در زمینه امور گمرکی و ترخیص کالا از گمرک می‌باشد. برای درخواست مشاوره رایگان و یا همکاری با شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص قراضه و ضایعات مس و آلومینیوم از گمرک، کافیست با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034