سلطان یاقوت

تاییدیه وزارت بهداشت برای ارسال بار

تاییدیه وزارت بهداشت برای ارسال بار

تاییدیه وزارت بهداشت برای ارسال بار

تاییده بهداشت که بنام گواهی بهداشت هم شناخته می شود توسط وزارت و مقامات بهداشت کشور تولید کنند کالا صادر می شود. اگر کالایی که توسط تولید کننده، تولید می شود توسط مقامات وزارت بهداشت ایران مورد تایید قرار بگیرد. صدور این گواهی توسط مقامات بهداشتی در ایران نشان دنده سلامت کالا و ایمنی محصولی می باشد که می خواهد به کشور وارد شود.

برای واردات چه کالاهایی نیاز به تاییده بهداشت می باشد؟

عمده کالاهایی که برای واردات به کشور نیاز به داشتن تاییده بهداشت دارند کلیه مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی و برخی از کالاهایی دیگر که در نهایت از مواد پلاستیکی که در تولید مواد غذایی به کار می رود استفاده می شود. این نوع از کالاها برای ترخیص حتما باید مجوز و تایید وزارت بهداشت خود را ارائه نمایند.

انواع گواهی بهداشت

گواهی های بهداشتی که معمولا مورد قبول وزارت بهداشت ایران بوده به دو نوع مختلف تقسیم بندی می شود یکی گواهی بهداشتی که برای محموله های وارداتی به کشور می باشد که شماره بچ داشته وتاریخ تولید و تاریخ انقضاء کالا در گواهی بهداشت قرار می گیرد و آن گواهی فقط فقط برای همان محموله وارداتی معتبر بوده و مرود استفاده قرار می گیرد؛ دومین مورد گواهی بهداشتی است که زمان دار بوده و معمولا یکساله و دوساله است این نوع گواهی بهداشت برای کالاها و مواد غذایی خوراکی می باشد.

لازم است بدانید که گواهی بهداشت در سفارت ایران کشور مبدا نیز باید مورد تایید قرار بگیرد. با توجه به اهمیتی که مواد غذایی و آشامیدنی در سلامت مصرف کنندگان دارد برای صدور مجوزهای  ورود و ترخیص کالا حتما نیاز به تاییده بهداشت دارند.

مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالا و همچنین صدور مجوز ها

مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالا و صدور انواع مجوزها منوط به درخواست کتبی وارد کننده و تاجر کالا می باشد در این درخواست کتبی باید تمام مواد غذایی و آشامیدنی شرکت در سربرگ با مهر و امضای مدیرعامل و مسئول فنی با یک پیوست ارسال شود در قدم بعدی تکمیل چک لیست ها و درخواست مجوزهای ورود می باشد.تحویل پروفروما که در دو برگ سربرگ تولید کننده باید باشد که در آن مشخصاتی همچون شماره و تاریخ پروفروما، نام کامل کالا به همراه نام تجاری کالا از این دو با هم تفوت دارد، نام شرکت و کشور تولید کننده، وزن و یا تعداد کالا، مبدا حمل کالا، نام شرکتی که وارد کننده آن کالا می باشد. اگر قبلا این کالا وارد کشور شده تصویری واضح از سابقه قبلی واردات آن، برگه آنالیز یا درصد مواد تشکیل دهنده در سربرگ شرکت تولید کننده کالا کهبه مهرو امضا شرکت رسیده باشد.

لازم است بدانید که گرفتن مجوز بهداشت از وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشکی برای تمامی محصولات در حوزه سلامت و پزشکی برای تمامی تولید کنندگان داخلی و محصولات وارداتی ضروری می باشد زیرا هچگونه فرآورده یا تجهیزات پزشکی که تاییده بهداشتی نداشته باشد اجازه ای برای تولید و فروش و یا واردات به کشور را ندارند.

به طور کلی تمامی کالاهایی که برای در رابطه با افراد و سلامتی آنها باشد نیاز به تاییده بهداشتی خواهند داشت. داشتن این مجوز برای تسریع امور گمرکی وترخیص کالا از گمرک یکی از مهم ترین مدارکبرای ارائه به گمرک قبل از ورود مجموله وارداتی به مرزهای کشور می باشد.

تاییده بهداشتی که با عنوان مجوز IRC نیز شناخته می شود معمولا کد هایی است از 8 رقم تا14 رقم دارد. این کدها حکم شناسنامه کالا را داشته که GTIN بهصورت بارکد میله ای بر روی بسته بندی های کالا حک می شود. دراکثر کشورها مانند ایران این کد ها 13رقمی است و در برخی دیگر از کشور ها8 رقمی است که در این کشور ها با گذاشتن صفر قبل از کدها این کدها را به استاندارد بین المللی 14رقمی نزدیک می کند.

شرکت سلطان یاقوت

گروه بازرگانی سلطان یاقوت یکی از شرکت قدیمی در حوزه بازرگانی و تجارت می باشد. متخصصین و مشاوران زبده این شرکت آماده یارای شما در تمامی مراحل ترخیص کالا و صادرات واردات کالاهای پزشکی، مواد خوراکی  و …. با دریافت انواع مجوز ها و تاییده های بهداشتی می باشند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص می تواند با مشاوران این شرکت به صورت رایگان مشاوره دریافت کنید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :