سلطان یاقوت

ترخیص پودر کاکائو از گمرک

ترخیص پودر کاکائو از گمرک

پودر کاکائو یک محصول جذاب و پرکاربرد در ایران است که با مقادیر بالا به کشور وارد شده و در بخش‌های مختلف صنایع غذایی از جمله شکلات سازی، شیرینی پزی، قنادی، تولید بستنی و همچنین بصورت بسته‌بندی خام به مصرف می‌رسد. از این رو قصد داریم در ادامه‌ی این مقاله بازرگانی به موضوع ترخیص پودر کاکائو از گمرک بپردازیم که جزو خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت قرار گرفته و از ارزش بالایی برای تاجران و بازرگانان کشورمان برخوردار است. پس از اینکه کره کاکائو از دانه‌های کاکائو گرفته می‌شود، مواد باقی‌مانده طی فرآیند و مراحلی تخصصی فرآوری شده و در نهایت به تولید پودر کاکائو می‌انجامد. پودر کاکائو از خواص آنتی اکسیدانی برخوردار بوده و همچنین می تواند در کنترل دیابت و التهابات مربوط به چاقی نقش موثر ایفا کند. این محصول در صورتی که به آن قند اضافه نشود، از کالری و چربی پایینی برخوردار بوده و سرشار از فیبر است. در حال حاضر پودر کاکائو به 2 صورت، یعنی طبیعی و فرآوری شده (هلندی) در بازار جهانی وجود دارد. در ادامه مقاله به موضوع نحوه تجارت و ترخیص پودر کاکائو از گمرک ایران خواهیم پرداخت.

واردات پودر کاکائو در ایران

ایران، بزرگ‌ترین واردکننده و مصرف کننده پودر کاکائو در خاورمیانه محسوب می‌شود و سالانه مقادیر بالایی ارز برای خرید این محصولات از کشورهای خارجی، صرف می‌گردد. شرکت‌های متعددی در ایران برای تامین نیاز کارخانه‌های صنایع غذایی در جهت تولید محصولات مختلف، اقدام به واردات پودر کاکائو به ویژه کاکائوی تیره رنگ با درصد چربی 10 الی 12 درصد می‌نمایند. در واقع تیره‌تر بودن رنگ پودر کاکائو در تولید انواع شکلات و محصولات خوراکی، کارایی بیشتر و بهتری دارد.

پودر کاکائو محصول بومی مناطق آفریقایی و برخی کشورهای آمریکایی است؛ اما کشور ترکیه یکی از مهم‌ترین کشورهای صادرکننده این محصولات به شمار می‌رود. واردات پودر کاکائو در ایران، عمدتا از مبداء کشورهای ترکیه، امارات متحده عربی، مالزی، هلند، آلمان، لبنان، اندونزی، چین و … صورت می‌گیرد. تاجران و بازرگانان زیادی به تجارت در زمینه پودر کاکائو و تزریق آن به بازار داخلی کشورمان مشغول بوده و از سود مناسبی بهره‌مند می‌گردند.

این محصول اغلب در بسته‌هایی به وزن ۲۵ کیلوگرم تولید و روانه کشورهای متقاضی در سرتاسر جهان اعم از ایران می‌شود و سپس به‌عنوان ماده اولیه و مورد نیاز کارخانه‌های مختلف تولید مواد خوراکی، عرضه می‌گردد.

قوانین مربوط به تجارت پودر کاکائو در ایران

ورود موکول به رعایت ماده 16 قانون مواد خوردنی و آشامیدنی و … مصوب سال 1336 می‌باشد:

‌ماده 16 – از تاریخ تصویب این قانون ترخیص مواد غذایی یا بهداشتی یا آرایشی از گمرک به هر شکل و کیفیت به منظور بازرگانی یا تبلیغاتی با‌رعایت مقررات عمومی علاوه بر دارا بودن گواهی بهداشتی و قابلیت مصرف از کشور مبداء مستلزم تحصیل پروانه ورود از وزارت بهداری است و ‌وارد کننده نیز مکلف است برای تسهیل پروانه مزبور فرمول مواد و همچنین موادی که برای نگاهداری به آنها اضافه شده به وزارت بهداری تسلیم ‌نماید.

ورود دانه و غلاف کاکائو موکول به رعایت ماده 11 قانون حفظ نباتات مصوب 1346 می‌باشد:

‌ماده 11 – وارد کردن بذر – پیاز – قلمه – پیوند – ریشه – میوه – نهال و تخم نباتات و به طور کلی هر گونه نبات و قسمت‌های نباتی به کشور‌ مستلزم تسهیل پروانه قبلی از وزارت کشاورزی است به اشخاصی که بدون پروانه اجناس مزبور را وارد کنند اخطار می‌شود که حداکثر در ظرف مدت ‌یک ماه به خارج از کشور برگردانند والا با حضور نماینده سازمان حفظ نباتات در گمرک معدوم خواهد شد.

مجوزهای لازم برای ترخیص پودر کاکائو از گمرک

در صورتی که تجارت پودر کاکائو به منظور مصارف انسانی صورت بگیرد، ترخیص کار برای ترخیص این محصول از گمرک، به اخذ مجوز فنی و ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیاز دارد.

ترخیص سیگاری که به منظور استفاده در صنعت دخانیات و سیگار به کشور وارد یا از آن خارج شده است، نیاز به اخذ مجوز فنی از مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات را دارد.

ترخیص کاری که قصد ترخیص پودر کاکائو از گمرک را دارد، باید برای اخذ مجوز ارزی از دفتر صنایع غذا و دارو اقدام نماید.

دریافت مجوز فنی از سازمان حفظ نباتات و همچنین وزارت جهاد کشاورزی (اعلام تاریخ اعتبار) نیز از جمله مجوزهایی هستند که برای ترخیص پودر کاکائو از گمرک، باید جمع آوری گردند.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص پودر کاکائو

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص پودر کاکائو، بدون افزودن قند، شکر یا سایر مواد شیرین‌کننده در بسته بندی‌های کم‌تر از 10 کیلوگرم برابر 18050010 است که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 4 (ممنوع الواردات) می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص پودر کاکائو، بدون افزودن قند، شکر یا سایر مواد شیرین‌کننده در بسته‌بندی‌های بالای 10 کیلوگرم برابر 18050090 است که دارای حقوق ورودی 2% و اولویت کالایی 22 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص پودر کاکائو حاوی قند یا شکر یا سایر مواد شیرین‌کننده افزوه شده به آن برابر 18061000 است که دارای حقوق ورودی 32% و اولویت کالایی 4 می‌باشد.

نکته: تعرفه ورودی پودر کاکائو در گمرک، برحسب واحد کیلوگرم اندازه‌گیری می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص پودر کاکائو از گمرک

تاجران و بازرگانانی که قصد ترخیص پودر کاکائو از گمرک را دارند، می‌توانند جهت دریافت مشاوره رایگان و یا همکاری با متخصصان ترخیص کار ماهر و زبردست شرکت سلطان یاقوت، با شماره‌های درج شده در انتهای مقاله تماس حاصل نمایند.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

برخی خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص پودر کاکائو از گمرک، شامل موارد زیر می‌باشد:

 • ترخیص پودر کاکائو لاتامارکو
 • ترخیص پودر کاکائو نچرال
 • ترخیص پودر کاکائو S9 آلتین مارکا
 • ترخیص پودر کاکائو S8 التین مارکا
 • ترخیص پودر کاکائو اولکر ulcer
 • ترخیص انواع پودر کاکائو از گمرک
 • ترخیص پودر کیک کاکائو از گمرک
 • ترخیص پودر هات چاکلت از گمرک
 • ترخیص پودر دسر کاکائو از گمرک
 • ترخیص پودر کاکائو کوبیزکو
 • ترخیص پودر کاکائو سولیس
 • ترخیص پودر کاکائو نسلته
 • ترخیص پودر کاکائو آلتین مارکا