سلطان یاقوت

ترخیص راکت ورزشی از گمرک

ترخیص راکت ورزشی از گمرک

ورزش‌های راکتی عبارتند از ورزش‌هایی که میان دو شخص یا دو تیم دونفره برگزار می‌شوند و تجهیزات مورد نیاز در این ورزش‌ها شامل راکت و توپ مخصوص هستند. راکت یک ابزار ورزشی به شکل یک پاروب کوچک است که برای ضربه زدن و هدایت توپ در زمین بازی کاربرد دارد. راکت‌های ورزشی که در بازار داخلی مشاهده می‌کنید، جزو کالاهای وارداتی به شمار رفته و به همین دلیل قصد داریم در ادامه مقاله اطلاعاتی در خصوص ترخیص راکت ورزشی از گمرک که در دایره وظایف شرکت سلطان یاقوت نیز قرار می‌گیرد، در اختیار شما علاقمندان قرار دهیم. در گذشته، بدنه یا دسته راکت‌ها را از ورقه‌های چوبی می‌ساختند؛ اما امروزه از فیبر کربن، فایبرگلاس، سرامیک و فلزهایی مانند آلیاژهای تیتانیوم برای ساخت دسته راکت‌های ورزشی بهره می‌برند. در برخی از ورزش‌های راکتی، نیاز به راکت با سطح تشکیل شده از شبکه نخی است که ممکن است در اثر ضربه محکم به توپ آسیب دیده و مجددا نیاز به نخ‌بندی داشته باشد. نخ به کار رفته در قسمت بالایی راکت‌ها که محل ضربه زدن به توپ است، نیز از روده‌ی حیوانات به دست می‌آمد که امروزه جای خود را به نایلون، پلی آمید و بسپارهای دیگر داده‌است. در ادامه مقاله به شرح انواع ورزش‌های راکتی و نحوه تجارت و ترخیص راکت ورزشی از گمرک ایران خواهیم پرداخت.

انواع ورزش‌های راکتی کدامند؟

ورزش‌های راکتی عموما ورزش‌هایی هستند که نیاز به تحرک بالا داشته و به همین دلیل ورزشکاران این رشته در حین بازی، کالری زیادی می‌سوزانند. این دسته از ورزش‌ها در سطح حرفه ای به تناسب اندام نیاز دارد و فاکتورهای استقامت هوازی، چابکی، قدرت، سرعت و دقت در بازیکن باید در نظر گرفته شود. ورزش‌های راکت‌دار فنی است و نیاز به هماهنگی خوب بدن و توسعه حرکات پیچیده راکت دارد.

از برجسته‌ترین ورزش‌های راکتی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تنیس

یکی از محبوب‌ترین ورزش‌های راکتی که مورد توجه ورزشکاران بسیاری در جهان واقع شده است، تنیس نام دارد. این ورزش در زمین خاکی، چمن، آسفالت ورزشی و حتی در سالن سرپوشیده قابل انجام است. به مسابقات تنیسی که روی شن‌های ساحلی برگزار می‌شود، تنیس ساحلی گفته می‌شود که قوانین خاص خود را دارد. ورزش تنیس به کمک راکت‌های محکم و مشبک و توپ مخصوص به صورت تنیس تک نفره یا تنیس دوبل (دو گروه دونفره) صورت می‌گیرد.

  • تنیس روی میز یا پینگ پنگ

پینگ پنگ یا تنیس روی میز، مشابه ورزش تنیس است با این تفاوت که بر روی میز مخصوص صورت می‌گیرد و راکت آن مشبک نبوده و توپ کوچک‌تری نیز دارد.

  • بدمینتون

یکی دیگر از ورزش‌های پرطرفدار راکتی، بدمینتون است که خواستگاه آن به کشور هند بازمی‌گردد. در این ورزش از راکت‌های توری با توپ پردار یا پلاستیکی بسیار سبک استفاده می‌شود.

  • اسکواش

تفاوت این ورزش با دیگر ورزش‌های راکتی مانند تنیس و بدمینتون در این است که در یک فضای بسته صورت می‌گیرد. بازیکنان باید توپ را به دیوار روبروی خود پرتاپ کنند و بازیکن حریف آن را به همان شکل پاسخ دهد. راکت اسکواش مخصوص بوده و توپ آن از دو لایه لاستیک فشرده تو خالیست که گرمای هوا بر سرعت عمل توپ تاثیرگذار است.

  • سافت تنیس
  • ورزش راکتی پدل

واردات راکت ورزشی در ایران

ورزش‌های راکتی در کشور ما بسیار مورد توجه و استقبال قرار گرفته‌اند و افراد زیادی به انجام حرفه‌ای این ورزش‌ها مشغول هستند. تولیدات داخلی در زمینه راکت‌های ورزشی در کشور ما بسیار کمتر از میزان تقاضای بازار مصرفی بوده که دلیل آن را می‌توان عدم امکان واردات مواد اولیه برای ساخت این وسایل ب دلیل تحریم‌های سال‌های اخیر دانست.

تاجران و بازرگانان ایرانی سالانه ارز زیادی را برای خرید راکت‌های ورزشی از سایر کشورها، از کشور خارج کرده و سود بالایی از این طریق کسب می‌کنند. قیمت این محصولات وارداتی به دلیل تقاضای بالا و عدم تولید داخل، بالا می‌باشد.

بیشترین میزان واردات راکت ورزشی در ایران، از مبداء کشور چین صورت می‌گیرد. پس از چین، کشور امارات متحده عربی (شهر دبی) بزرگ‌ترین صادرکننده راکت‌های ورزشی به ایران محسوب می‌شود.

مجوزهای لازم جهت ترخیص راکت ورزشی از گمرک

ترخیص هر کالای تجاری از گمرک، نیازمند اخذ مجوزاتی است که با توجه به کد تعرفه گمرکی آن کالا قابل مشاهده هستند. ترخیص کار موظف است این مجوزات را جمع‌آوری کرده و به اداره گمرک تحویل نماید.

ترخیص کاری که قصد ترخیص راکت ورزشی از گمرک را دارد، موظف است جهت تخصیص ارز در این زمینه، مجوز ارزی از دفتر صنایع ورزشی و خلاق دریافت نماید.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص راکت ورزشی

کد تعرفه جهت ترخیص راکت تنیس روی میز (پینگ پنگ) از گمرک برابر 95064010 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 25 است و تعرفه ورودی آن برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

کد تعرفه جهت ترخیص راکت تنیس حتی زه‌دار از گمرک برابر 95065100 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 25 می‌باشد.

کد تعرفه جهت ترخیص راکت بدمینتون از گمرک برابر 95065910 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 25 می‌باشد.

کد تعرفه جهت ترخیص راکت اسکواش و سایر راکت‌های ورزشی از گمرک برابر 95065990 است که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 25 می‌باشد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص راکت ورزشی از گمرک

یکی از بهترین و معتبرترین گزینه‌ها برای تاجران و بازرگانان جهت سپردن امور گمرکی خود از جمله ترخیص کالا با خیالی آسوده، شرکت سلطان یاقوت است. از مزایای همکاری با متخصصان ترخیص کار باتجربه و دانای این شرکت، می‌توان به سرعت بالا و پرداخت مناسب‌ترین هزینه اشاره کرد. در صورتی که قصد بهره‌مندی از مشاوره رایگان و یا همکاری با این شرکت در زمینه ترخیص راکت ورزشی از گمرک را دارید، می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل نمائید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034