سلطان یاقوت

ترخیص فولاد خوش تراش از گمرک

ترخیص فولاد خوش تراش از گمرک

ترخیص فولاد خوش تراش از گمرک، یکی از فعالیت‌های تجاری رایج در کشور ما بوده و جزو خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت به شمار می‌رود. فعالیت در این زمینه از سود مناسبی برای تاجران و بازرگانان برخوردار است و به همین دلیل قصد تحریر مقاله‌ای با این عنوان را داریم که شامل اطلاعات مهم و با ارزش برای فعالان تجاری می‌باشد. فولاد جزو فلزات سخت و بسیار پرکاربرد در صنایع گوناگون است که از سختی و مقاومت دمایی بی‌نظیری برخوردار است. از فولاد در صنایع مهم مانند صنعت ساخت قطعات خودروها و ماشین‌آلات به طور گسترده استفاده می‌شود که یکی از مراحل مهم تولید این قطعات صنعتی، پرداخت سطح نهایی برای حذف مواد ناخواسته از سطح فلز و ایجاد سطح نهایی ایده‌آل است. استفاده از فولادهای سخت در دستگاه‌ها و تجهیزات ماشین کاری و برش‌کاری، سبب کاهش طول عمر این تجهیزات و در نتیجه کاهش سرعت و افزایش قیمت قطعات نهایی می‌شود؛ زیرا باید تحت نیروی برش بالاتر قرار گرفته و دمای بسیار بالایی در منطقه کار ایجاد می‌کنند. برای حل این مشکل، فولادهایی با قابلیت ماشین‌کاری و تراش‌کاری عالی ایجاد شدند که برای تولید قطعات فولادی با تیراژ بالا بسیار کاربردی می‌باشند. به فولادهایی که بدین منظور از طریق بهبود عناصر ترکیب شیمایی حاصل می‌شوند، فولاد خوش تراش یا فولاد اتومات گفته می‌شود. فولادهای خوش‌تراش  (Free Cutting Steel)در دسته فولادهای کربنی و کم آلیاژ قرار می‌گیرند که در ترکیب آن‌ها عناصری مانند سرب، بیسموت، سلنیوم، تلوریم، فسفر و گوگرد حضور دارند. مهم‌ترین مزیت این محصول را می توان قابلیت ماشین‌کاری عالی یا به اصطلاح خوش‌ تراش بودن عنوان کرد. میله‌های فولادی خوش تراش، تحت فرآیند نورد سرد تولید می‌شوند و مزایا و کاربردهای ویژه‌ای دارند که در ادامه به ذکر آن‌ها و همچنین نحوه تجارت و ترخیص فولاد اتومات از گمرک، خواهیم پرداخت.

مزایا و معایب فولاد خوش تراش چیست؟

فولاد خوش تراش از مزایای چشم‌گیری برخوردار است که باعث کاربرد گسترده این محصول در صنایع مختلف شده‌اند. از مهم‌ترین نقاط قوت فولاد اتومات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قابلیت ماشین‌کاری فوق‌العاده
 • استحکام بالا
 • انعطاف‌پذیری خوب
 • افزایش طول عمر مفید دستگاه‌ ماشین‌کاری متناسب با سرعت آن
 • مقرون به صرفه بودن به دلیل سرعت بالای تولید محصولات
 • تولید محصولاتی با کیفیت سطحی بی‌نظیر

این نوع فولاد، از معایب و جنبه‌های منفی نیز برخوردار است که عبارتند از:

 • ترد و شکننده بودن در فولادهای با درصد کربن بالا
 • ماشین‌کاری ضعیف‌تر در فولادهای با درصد کربن بالا
 • عدم کاربرد در عملیات آهنگری و نورد گرم به سبب تردی
 • عدم کاربرد در جوشکاری به سبب حضور فسفر و گوگرد در ترکیب آن‌ها

 

کاربرد فولاد خوش تراش در صنایع

از فولاد خوش تراش به علت داشتن قابلیت ماشین کاری عالی، در سری‌تراشی جهت تولید انبوه قطعات صنعتی استفاده می‌شود. مهم‌ترین کاربردهای این نوع فولاد شامل موارد زیر می‌باشد:

 • در دستگاه‌های تراش‌کاری مانند CNC
 • در صنایع ماشین‌سازی برای تولید انبوه قطعات
 • در صنعت کشاورزی و نظامی برای تولید ماشین آلات و ابزارهای مخصوص این صنایع
 • تولید میلگرد
 • تولید انواع مفتول
 • ساخت ابزارآلات و اتصالات هیدرولیکی
 • ساخت پیچ و مهره و قطعات خاص خودرو و ابزار
 • صنایع فلزی و قطعه‌سازی

واردات فولاد خوش تراش در ایران

در کشور ما تولیدکنندگان زیادی به تولید فولاد خوش تراش مشغول هستند و محصولات این شرکت‌ها، برای تامین نیاز داخلی صنایع کافی می‌باشد. اما در برخی موارد که امکان ساخت یک محصول خاص در داخل کشور وجود ندارد و یا تولیدات داخلی برای تامین نیاز صنایع کافی نباشد، تامین کنندگان برای جبران این کمبودها به واردات آن محصول از کشورهای خارجی روی می‌آورند.

واردات فولاد خوش تراش در مقاطع گرد، شش‌گوش و چهارگوش در قطرهای بین 6 تا 40 میلی‌متر در ایران، عمدتا از مبداء کشور ترکیه صورت گرفته و سالانه مقادیری ارز بدین منظور از کشور خارج می‌گردد.

مجوزهای لازم جهت ترخیص فولا خوش تراش از گمرک

ترخیص کاری که قصد ترخیص فولاد خوش تراش از گمرک را دارد، موظف است جهت اخذ مجوز ارزی از دفتر صنایع معدنی جهت تخصیص ارز اقدام نماید. همچنین اخذ شناسه کالا، برای ترخیص این کالا از گمرک، ضرورت دارد.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص فولاد خوش تراش

میله از فولاد غیر ممزوج تراشکاری (خوش‌تراش) فقط سردشکل داده شده یا سرد تمام شده با قطر 5/2 لغایت 32 میلی متر برابر 72151010 است که دارای حقوق ورودی 2% و اولویت کالایی 23 می‌باشد و تعرفه ورودی آن برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

میله از فولاد غیر ممزوج تراشکاری (خوش‌تراش) فقط سردشکل داده شده یا سرد تمام شده با سایر قطرها برابر 72151090 است که دارای حقوق ورودی 2% و اولویت کالایی 23 می‌باشد و تعرفه ورودی آن برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص فولاد خوش تراش از گمرک

شما واردکنندگان و صادرکنندگان فعال و محترم کشورمان برای مشاوره رایگان و یا درخواست همکاری با شرکت معتبر و قابل اطمینان سلطان یاقوت در زمینه ترخیص فولاد خوش تراش از گمرک و برقراری ارتباط با کارشناسان ترخیص کار باتجربه و ماهر این شرکت، کافیست با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

5/5 - (1 امتیاز)