سلطان یاقوت

ترخیص کاشی و سرامیک از گمرک

ترخیص کاشی و سرامیک از گمرک

ترخیص کاشی و سرامیک از گمرک، یک فرآیند تجاری رایج و پراهمیت در کشور ما به شمار رفته و در حوزه خدمات ارائه شده از سوی کارشناسان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت قرار می‌گیرد. صنعت کاشی و سرامیک ایران در جایگاه خوبی در جهان قرار گرفته و موقعیت جغرافیایی مناسب کشور و نزدیک بودن به بازارهای مصرف جهانی سبب افزایش صادرات این محصولات شده است. در کنار صادرات، بخشی از تقاضا برای کاشی و سرامیک مدرن و به روز در کشور ما نیز از طریق واردات تامین می‌شود. در ادامه مقاله به بحث تجارت کاشی و سرامیک در ایران و اطلاعات مفید جهت ترخیص کاشی و سرامیک از گمرک پرداخته‌ایم.

صادرات کاشی و سرامیک در ایران

در کشور ما، معادن غنی برای تولید کاشی و سرامیک به فراوانی یافت می‌شوند و کارخانه‌های زیادی مشغول به تولید انواع کاشی و سرامیک می‌باشند. تولیدات داخلی سبب خودکفایی کشور ما در زمینه کاشی و سرامیکی شده و عرضه این محصول بیش از تقاضای داخلی می‌باشد. کشورهای همسایه ایران، علاوه بر واردات کاشی و سرامیک آماده، برای خرید مواد اولیه و معدنی جهت تولید این محصولات نیز اقدام کرده‌اند.

بزرگ ترین واردکننده کاشی و سرامیک از ایران، کشور عراق است که وجود عواملی نیاز به انجام این فرآیند را در عراق تشدید می‌کنند. این دلایل عبارتند از:

  • برخورداری از مرز زمینی با ایران؛
  • داشتن روابط خوب سیاسی و اقتصادی میان دو کشور؛
  • تقاضای بالا برای مصالح ساختمانی از جمله کاشی و سرامیک در عراق؛
  • وجود ذخایر فراوان نفتی در عراق؛
  • پایین بودن تعرفه‌های گمرکی؛
  • نزدیکی به ایران.

از دیگر واردکنندگان کاشی و سرامیک ایران، می‌توان به کشورهای عراق، پاکستان، افغانستان، گرجستان، ترکمنستان، آذربایجان، ترکیه، امارات متحده عربی، ارمنستان و سایر کشورهای منطقه اشاره کرد. مطابق آمار، کاشی و سرامیک تولید شده در کارخانه‌های کشورمان به 52 کشور خارجی صادر می‌شوند و صنعت سرامیک ایران در دنیا جایگاه پنجم از نظر صادرات را دارد.

مشکلات صادرات کاشی و سرامیک در ایران

کشور ما با توجه به برخورداری از منابع فراوان و ظرفیت بالای کارخانه‌ها برای تولید کاشی و سرامیک، در صورت ایجاد زیرساخت‌های مناسب و به کارگیری ماشین‌آلات و تجهیزات باکیفیت قادر است به یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان کاشی و سرامیک مبدل شود. اما وجود موانع و مشکلاتی سبب شده تا ایران نتواند از حداکثر ظرفیت تولیدی خود در زمینه کاشی و سرامیک و صادرات آن‌ استفاده نماید. برخی از مهم ترین این موانع عبارتند از:

  • وجود تحریم‌های بی‌شمار علیه کشور: در سال‌های اخیر کشور ما مورد تحریم‌های زیادی قرار گرفته است و کشورهای خارجی را از مبادلات مستقیم با ایران منع کرده‌اند. به همین دلیل کشورهای اروپایی و آمریکایی ترجیح می‌دهند به جای واردات چندمرحله‌ای و غیر مستقیم کاشی و سرامیک از ایران، این محصولات را بدون دردسر از سایر کشورهای تولید کننده خریداری نمایند.
  • وجود رقبای قدرتمند: با اینکه در کشور ما کارخانه‌های زیادی برای تولید کاشی و سرامیک ایجاد شده‌اند، اما تولیدات همه آن‌ها باکیفیت نبوده و تا رسیدن به استاندارهای جهانی و رقابت با کشورهای مطرح در این زمینه، فاصله زیادی دارند.
  • احداث کارخانه‌های متعدد بدون در نظر گرفتن میزان مصرف داخلی و ظرفیت صادراتی.
  • چالش‌ها و موانع ایجاد شده از سمت دولت مانند رکود بازار مسکن، سخت بودن مراحل اخذ مجوز صادرات کاشی و سرامیک، ورشکستگی سازندگان و… .

واردات کاشی و سرامیک در ایران

اگرچه صنعت کاشی و سرامیک جزو هنرهای باستانی کشور ما محسوب می‌شود؛ اما در سال‌های اخیر به دلیل مشکلات پیش روی تولید از جمله تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی، امکان دسترسی به مواد اولیه و تجهیزات لازم برای تولید کاشی و سرامیک مدرن و به‌روز در کشور ما وجود ندارد. در نتیجه نیاز داخلی به این محصولات از طریق واردات از کشورهای چین، امارات متحده عربی، اسپانیا، ترکیه و ایتالیا تامین می‌گردد.

مجوزهای لازم جهت ترخیص کاشی و سرامیک از گمرک

ترخیص کاشی و سرامیک از گمرک، از جمله فرآیندهای تجاری است که در کشور ما حائز اهمیت می‌باشد. شخص ترخیص کار با داشتن کارت بازرگانی معتبر و آماده سازی مدارک و مجوزات لازم، می‌تواند جهت ترخیص کالا اقدام نماید. ترخیص کارانی که به نمایندگی از تاجران و بازرگانان، قصد ترخیص کاشی و سرامیک از گمرک را دارند لازم است جهت تخصیص ارز، مجوز ارزی از دفتر صنایع معدنی دریافت نمایند.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص کاشی و سرامیک

تعرفه گمرکی جهت ترخیص کاشی و چهارگوش و لوح سرامیکی برای فرش کردن یا روکش کردن آتشدان یا دیوار؛ مکعب های سرامیکی و همانند برای موزائیک‌کاری حتی برروی تکیه‌گاه؛ سرامیک های تمام کاری (جلا دادن (finishing) ( ذیل ردیف 6907 قرار می‌گیرند که دارای حقوق ورودی 55% و اولویت کالایی 4 می‌باشند.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در خصوص ترخیص کاشی و سرامیک از گمرک

ترخیص کاشی و سرامیک از گمرک، فرآیند پیچیده و تخصصی است که موفقیت در آن، مشروط به رعایت قوانین و دستورالعمل‌های اداره گمرک می‌باشد. ترخیص کار معتبر و رسمی اداره گمرک شخصی است که بر تمامی این ضوابط تسلط داشته و ترخیص کالای شما را با صرف کم ترین هزینه، کوتاه‌ترین زمان و بیشترین سودآوری ممکن تضمین می‌نماید. شرکت سلطان یاقوت از کادر نیروهای متخصص ترخیص کار باتجربه و ماهر برخوردار بوده و در خدمت شما تاجران و بازرگانان گرامی می‌باشد. شما علاقمندان می‌توانید جهت کسب اطلاع بیشتر در خصوص تعرفه و مجوزهای لازم و همچنین همکاری با شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص کاشی و سرامیک از گمرک، با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034