سلطان یاقوت

ترخیص حشره‌کش از گمرک

ترخیص-حشره-کش-از-گمرک

حشره کش‌ها بنابر جامعه هدف خود، طیف بسیار گسترده‌ای را شامل می‌شوند و به صورت جامد، مایع یا گاز موجود هستند که جهت از بین بردن انواع مختلف حشرات و آفات کاربرد دارند. این حشره‌کش‌ها با وجود فوایدی که برای ما دارند، اگر طبق دستورالعمل‌ها استفاده نشوند ممکن است سلامتی انسان را به خطر بیندازند. بازار رقابت جهانی برای صادرات این محصولات، به دلیل قیمت‌های بسیار ارزان کالاهای چینی، جهت فعالیت مناسب نیست. واردات حشره‌کش‌ها نیز در سال‌های اخیر جهت حمایت از تولید داخل با سختگیری‌های شدیدی همراه بوده و مانند گذشته نمی‌توان به راحتی و با ارز دولتی آن را وارد کرد. ترخیص حشره‌کش از گمرک ایران، نیازمند آگاهی از قوانین و مقررات اداره گمرک می‌باشد و همچنین اخذ مجوزات لازم که بنابر نوع مصرف محصول متفاوتند، الزامی است که در ادامه مقاله به شرح جزئیات آن خواهیم پرداخت.

حشره‌کش

حشره‌کش‌ها نوعی سم هستند که از آن‌ها برای دفع و نابودی حشرات استفاده می‌شود. روش کار این حشره‌کش‌ها براساس سمی که داخلشان به کار رفته، متفاوت است؛ مثلا برخی حشره‌کش‌ها به سیستم عصبی این حشرات آسیب می‌رسانند، بعضی اسکات بیرونی آن‌ها را از بین می‌بردند و یا از روش‌های دیگر برای کنترلشان استفاده می‌کنند.

حشره‌کش‌ها در شکل‌های اسپری، گرد و غبار، ژل و طعمه ها بسته‌بندی شده و مزیت عمده این سموم  این است که می توانند کشاورزان را از شر آفات مختلف نجات دهند و با محافظت از محصولات در برابر حشرات و آفات دیگر تولید محصولات کشاورزی را افزایش دهند.

واردات و صادرات حشره‌کش

در سال‌های گذشته بیش از 30 درصد از کل سم‌های مصرفی در داخل کشور با وجود ظرفیت بیشتر برای تولید محصولات مشابه داخلی باقیمت مناسب‌تر، وارداتی بودند. میزان تقاضای داخلی برای سموم وارداتی سبب شده بود تا شرکت‌های متعددی در این زمینه فعالیت کنند. واردات سم کشاورزی یکی از زمینه‌های تجاری پرسود برای تجار فعال در این زمینه به حساب می‌آمد و با توجه به ضرورت استفاده از این محصول توسط باغداران و کشاورزان، این سموم همیشه مشتری‌های خاص خود را داشتند. از طرفی دیگر نبود تکنولوژی تولید این سموم در کشور، سبب شده بود تا به کشورهای دیگر وابسطه باشیم و وارد کردن این سموم به هشتمین اولویت لیست کالاهای وارداتی تبدیل شود. بیشترین میزان واردات حشره‌کش‌ها به ایران از کشورهای چین، هند، آمان، امارات متحده عربی، فرانسه و ژاپن صورت گرفته است.

در دهه گذشته، به دلیل پیشرفت تولیدات داخلی سموم، ارز دولتی جهت واردات این سموم جای خود را به ارز نیمایی داد. این مسئله سبب افزایش چندبرابری قیمت سموم وارداتی در داخل کشور و عدم وجود قدرت خرید برای تولیدکنندگان و در نتیجه کاهش تقاضای جامعه برای خرید سموم تجاری شد. همچنین در سال 1399، دولت در راستای حمایت از تولیدکنندگان داخلی، واردات سموم آماده مصرف که نمونه مشابه ایرانی آن در بازار موجود می‌باشد را ممنوع کرد؛ اما این ممنوعیت به صورت کامل اجرا نمی‌شود و در حال حاضر بیش از 420 مدل سم کشاورزی در بازار عرضه می‌شود که عمدتا دارای نمونه های ایرانی و خارجی می‌باشند.

واردات سموم کشاورزی به دو بخش سموم آماده مصرف و مواد اولیه برای تهیه سم‌های کشاورزی تقسیم می شود که شرایط واردات هر یک از آنها متفاوت می باشد، معمولا حجم مواد اولیه به نسبت نمونه دیگر بیشتر می باشد که این موضوع به دلیل ضرورت استفاده از این ماده اولیه توسط شرکت های تولیدکننده سم در داخل کشور می باشد.

ایران همچنین با وجود محرومیت‌ها، سهمی در صادرات حشره‌کش‌ها به کشورهایی از جمله افغانستان، عراق و پاکستان داشته است.

مجوزهای لازم جهت ترخیص حشره‌کش از گمرک

جهت ترخیص حشره‌کش از گمرک، اخذ مجوزات زیر الزامی است:

  • مجوز فنی وزرت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصرف انسانی؛
  • مجوز فنی وزارت جهاد کشاورزی-اعلام تاریخ اعتبار برای مصرف دامی یا کشاورزی مصرف گیاهی؛
  • مجوز فنی سازمان حفظ نباتات برای مصرف گیاهی؛
  • مجوز فنی سازمان دامپزشکی برای مصرف دامی یا کشاورزی؛
  • نیاز به شناسه کالا.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص حشره‌کش

به‌طور کلی تعرفه گمرکی انواع حشره‌کش‌ها ذیل ردیف 380891 قرار می‌گیرند که به صورت کیلویی محاسبه می‌شوند و جزئیات کد تعرفه آن‌ها مطابق جدول زیر است.

اولویت کالاییحقوق ورودی کد تعرفه گمرکینام کالا
21738089111به صورت تکنیکال (ماده موثره) شیمیایی پرخطر
21238089112به صورت تکنیکال (ماده موثره) شیمیایی با خطر متوسط
21138089113به صورت تکنیکال (ماده موثره) شیمیایی کم خطر
45538089121به صورت محصول آماده شیمیایی خانگی
211238089122به صورت محصول آماده شیمیایی پرخطر
21238089123به صورت محصول آماده شیمیایی با خطر متوسط
21238089124به صورت محصول آماده شیمیایی کم خطر

 

خدمات شرکت سلطان یاقوت درخصوص ترخیص حشره کش از گمرک

در ابتدای مقاله خواندید که واردات حشره کش دیگر به آسانی قبل نیست و سخت‌گیری‌های بسیاری در مورد مراحل واردات و ترخیص آن صورت می‌گیرد که اگر در یکی از این مراحل خطایی صورت بگیرد، امکان وارد شدن ضررهای غیرقابل جبران به تاجر وجود دارد. شما تاجران عزیز می‌توانید جهت مشاوره رایگان و یا همکاری با کارشناسان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت در خصوص ترخیص حشره‌کش از گمرک با شماره های زیر تماس بگیرید:

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :

 

 

5/5 - (1 امتیاز)