سلطان یاقوت

کد تعرفه گمرکی چیست؟

کد تعرفه گمرکی چیست؟

کد تعرفه گمرکی چیست؟

کد تعرفه گمرکی کالا نوعی سیستم استاندارد سازی برای کنترل و شناسایی کالا می باشد با استفاده از این سیستم کالاها و محصولات مختلف با توجه به بودجه و سیاست های اقتصادی و سیاسی و مالیاتی کشورها طبقه بندی می شوند. اقدامات تعرفه ای و غیر تعرفه ای در تجارت بین الملل و دیگر فعالیت های اقتصادی در این سیستم تعرفه شده است.

لازم است بدانید که در تجارت و بازرگانی های بین المللی تمامی کالاهای تجاری بر طبق استاندارد جهانی دسته بندی شده و در دسترس عموم قرار می گیرد این کد ها و دسته بندی ها در ایران کد تعرفه گمرکی کالاها در کتابی با عنوان مقررات واردات و صادرات که توسط سازمان توسعه تجارت در 21 قسمت و 98 فصل هرسال گرد آوردی شده منتشر می شود.

با توجه به توضیحاتی که داده شده متوجه شدیم که هر کالا دارای کدی می باشد که به کد های تعرفه گمرکی شهرت دارد.این کد ها سامل 8 رقم بوده و در تمام سازمان ها و مراحل تجارت و بازرگانی مورد استفاده قرار می گیرد. کد تعرفه گمرکی کالاها تمام مشخصات کالا را دارد و گویای تمام جزئیات می باشد. تمامی تاجران و بازرگانان در بازارهای جهانی فاکتور های فروش خود را بر اساس همین کد تعرفه گمرکی کالاها ثبت می کنند تا در گمرک بر اساس آن کد بررسی شوند و امور تشریفات گمرکی آن انجام شود.

به زبان دیگر کد تعرفه گمرکی نوعی سیستم عملکردی برای استاندارد کردن، کنترل و شناسایی، طبقه بندی کالاها و محصولات می باشد. که توسط دولت ها با توجه به سیاست های مالیاتی  و قیمت گذاری ها و بودجه های اقتصادی تعریف می شود. این کدها یک سامانه بین المللی است که توسط WTO به اجرا در آمده است.

همانطور که متوجه شدین کد تعرفه گمرکی مشخص کننده جزئیات کالا می باشد و در سطح بین المللی با نام Hs cod شناخته می شود. اعداد تعرفه گمرکی یک کد 10 رقمی می باشد که 6 رقم اول در بین کشور ها مشترک است و بقیه ارقام بر اساس طبقه بندی کالاها در کشورها تعیین می شود.

هر کدام از اعداد کد تعرفه گمرکی نشان دهنده چیست؟

با توجه به اینکه کد تعرفه گمرکی از 8  الی 10 عدد تشکیل شده باید بدانید که هرکدام از این اعداد نشان دهنده چیست. می توان گفت که دو رقم اول هر کد تعرفه گمرکی نشان دهنده فصل قرار گیری کد می باشد زیرا کد های تعرفه گمرکی در یک کتاب و به صورت فصل بندی منتشر می شوند. دو رقم بعدی سر دسته ها را نشان می دهد. و دو رقم بعدی زیر دسته را تعیین می کند.به عنوان مثال کد در تعرفه گمرکی 752290 عدد 75 نشان دهنده فصل قرار گیری کد تعرفه گمرکی می باشد و عدد 22 نشان دهنده سر دسته کد تعرفه گمرکی یعنی کد در کدام دسته بندی قرار دارد و عدد 90 نشان دهنده زیر دسته می باشد.

کد تعرفه گمرکی معمولا در کجاها مورد استفاده قرار می گیرد؟

از کد تعرفه گمرکی معمولا در پروفروما اینویس کالاها استفاده می شود. از طرف دیگر فروشنده و صادر کننده کالا موظف به درج کد تعرفه گمرکی کالای ارسالی می باشندو در صورتی که کد تعرفه گمرکی اعلام شده اشتباه باشد چه عمدا و چه سهوا مجازات هایی را در بر می گیرد. معمولا این مجازات ها به صورت جریمه ای می باشد که از 50 درصد تا 200 درصد ار از ارزش گمرکی کالا را شامل می شود. علت مهم بودن و درست تعیین کردن کد تعرفه گمرکی کالا این می باشد که این کد ها به صورت بین المللی تعیین کننده حقوق ورودی کالاها و همچنین تعیین کننده لزوم و یا عدم لزوم مجوز واردات از سازمان ها و ارگانای ذی ربط دولتی می باشد به همین دلایلی که گفته شد اعلام اشتباه این کد ها عواقب سنگینی در پی دارد که معمولا برعهده خریدار که صاحب کالا است می باشد.

شرکت سلطان یاقوت

امروزه که به دلیل گسترده تر و دقیق تر شدن قوانین گمرکی، تجارت بین الملل به امری سخت و تخصصی بدل شده است. و همکاری با کسانی که دارای تجربه و توانایی در زمینه امور بازرگانی هستند برای هر تاجری الزامی است زیرا در غیر این صورت امکان بروز مشکل و تاخیر در تجارت شما را چندین برابر می کند. شرکت سلطان یاقوت با ارائه خدماتی نظیر: ثبت سفارش، حواله ارز، خرید کالا، کسب مجوز های قانونی، ترانزیت و ترانشیپ، حمل و نقل کالا، ترخیص کالا از تمامی گمرک ها و…آماده خدمت به شما تاجران عزیز می باشد تا امور بازرگانی شما را به نحو احسن در حداقل زمان انجام دهد. این شرکت متعهد است تا با انجام صحیح وظایف خود از بروز هرگونه مشکل و زیان برای شما جلوگیری کند. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشترو یا همکاری با شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص عدس از گمرک می توانید با شماره تلفن های زیر تماس حاصل کنید.

تلفن تماس: 02128111034 – 09121995406

بیشتر بخوانید :