سلطان یاقوت

ترخیص تیوپ اشعه ایکس از گمرک

ترخیص تیوپ اشعه ایکس از گمرک

در علم پزشکی برای تشخیص و درمان بیماری‌های مختلف از وسایل و تجهیزات گوناگونی استفاده می‌شود که به دلیل عدم توانایی تولیدکنندگان داخلی در تامین نیاز صنعت پزشکی به این گونه مواد واردات آنها در کشورمان رواج دارد. یکی از این محصولات تیوب‌های اشعه ایکس هستند که در رادیوگرافی و رادیولوژی کاربرد فراوان دارند. واردات تیوب اشعه ایکس در کشور ما رواج دارد و از این رو قصد داریم در ادامه مقاله به موضوع ترخیص تیوب‌های اشعه ایکس از گمرک بپردازیم که یکی از خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت به شمار رفته و از اهمیت بالایی برای تاجران و بازرگانان برخوردار است. اشعه ایکس عبارت است از بخشی از طیف امواج الکترومغناطیس که از نظر قابلیت نفوذ در مواد مختلف به دو گروه نرم و سخت تقسیم می‌شود. اشعه ایکس نرم دارای طول موج بلند است و قابلیت نفوذ آن کم می‌باشد. از طرف دیگر اشعه ایکس سخت دارای طول موج کوتاه و قابلیت نفوذ بالا است. تیوپ اشعه ایکس که در رادیوگرافی و رادیولوژی کاربرد دارد شامل یک حباب شیشه‌ای از جنس پیرکس است که از هوا تخلیه شده ‌و اینسرت نامیده می‌شود. اینسرت داخل یک محفظه استوانی شکل از جنس فولاد قرار می‌گیرد و در آن دو مادگی برای اتصال کابل‌های فشار قوی و یک دریچه برای عبور پرتو تعبیه شده‌اند. تیوپ اشعه ایکس به عنوان مبدل انرژی خاص عمل می‌کند و انرژی الکتریکی دریافتی را به دو شکل انرژی تابشی و انرژی گرمایی تبدیل می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی تجارت و ترخیص تیوب‌های اشعه ایکس از گمرک تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

واردات تیوپ اشعه ایکس در ایران

همانطور که در مقدمه مقاله اشاره شد انواع وسایل و تجهیزات پزشکی در کشور ما جزو اولویت وارد کنندگان به شمار می‌روند. از این روز سالانه مقادیر بالایی ارز جهت واردات محصولات پزشکی از کشور خارج می‌شود. تاجران و بازرگانان سود مناسبی از فعالیت در این زمینه کسب می‌کنند. مطابق آمار ارائه شده از سمت اداره گمرک واردات تیوپ اشعه ایکس در ایران عمدتاً از مبدا کشورهای امارات متحده عربی، آلمان، ایتالیا، فرانسه، ترکیه، چین، آمریکا، کره و غیره صورت می‌گیرد.

قوانین واردات تیوپ اشعه ایکس در ایران

تاجران و بازرگانانی که قصد فعالیت در زمینه واردات تیوپ اشعه ایکس در ایران را دارند، باید در چهارچوب قوانین و مقررات تعیین شده از سمت اداره گمرک در این زمینه عمل کنند:

 • ورود موکول به موافقت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌باشد.
 • ردیف تعرفه‌های مربوط به اقلام دارویی، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی مشمول کاهش حقوق گمرکی از 4% به 1% (موضوع مفاد جزء 2 بند ه تبصره 7 قانون بودجه کل کشور، موکول به اعلام نظر سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سامانه گمرک ایران (در زمان ترخیص کالا) می‌باشد.
 • ورود و ترخیص منوط به تایید سازمان انرژی اتمی ایران است.

مجوزهای لازم برای ترخیص تیوپ اشعه ایکس از گمرک

ترخیص کالا فرایندی دشوار و همراه با مراحل پیچیده است و تنها فرد متخصص در این زمینه یعنی ترخیص کار رسمی اداره گمرک قادر به حل پیچ و خم‌های این فرایند می‌باشد. یکی از مراحل مهم در فرایند ترخیص کالا اخذ مجوزهای قانونی از سازمان‌ها و مراکز مربوطه در داخل کشور است.

ترخیص کار رسمی اداره گمرک که قصد ترخیص تیوپ اشعه ایکس از گمرک را دارد موظف است برای اخذ مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه اقدام نماید:

 • مجوز فنی از سازمان انرژی اتمی
 • مجوز فنی از دفتر صنایع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی جهت بررسی تخفیف بیش از 3%
 • مجوز ارزی از دفتر صنایع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی جهت تخصیص ارز
 • مجوز فنی از کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت برای ترخیص کالاهای مستعمل
 • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
 • مجوز ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
 • مجوز فنی از سازمان دامپزشکی برای مصارف دامی یا کشاورزی
 • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی برای تخصیص ارز جهت مصارف دامی یا کشاورزی

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص تیوپ اشعه ایکس

کد 8 رقمی تعرفه گمرکی برای ترخیص تیوپ اشعه ایکس از گمرک برابر 90223000 است که شامل حقوق ورودی و اولویت کالایی می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص تیوپ اشعه ایکس از گمرک

تشریفات گمرکی در جهت ترخیص یک کالای خاص، امری پیچیده و تخصصی است که احتمال بروز خطا و اشتباه در صورت نداشتن تسلط کامل بر قوانین و دستورالعمل‌های اداره گمرک در مراحل انجام آن بسیار بالاست. به همین دلیل است که تاجران و بازرگانان به راهنمایی‌های ترخیص کار رسمی اداره گمرک نیاز دارند تا بتوانند این مسیر پر پیچ و خم را با موفقیت طی نمایند. شرکت سلطان یاقوت با به‌ کارگیری نیروهای ترخیص کار معتبر و باتجربه، حاضر به ارائه خدمات در زمینه تمامی امور گمرکی از جمله ترخیص کالا است. از مزایای همکاری با این شرکت می‌توان به انجام امور گمرکی در کوتاه‌ترین زمان و با صرف مناسب‌ترین هزینه است. در صورتی‌که قصد ترخیص تیوپ اشعه ایکس از گمرک را دارید کافیست برای کسب اطلاعات بیشتر و برخورداری از مشاوره رایگان، با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034