سلطان یاقوت

ترخیص عنبر خاکستری از گمرک

ترخیص عنبر خاکستری از گمرک

در صنعت عطرسازی از مواد اولیه طبیعی مختلفی استفاده می‌شود. یکی از ارزشمندترین مواد اولیه در عطرسازی، عنبر خاکستری است که نوعی ماده طبیعی و کمیاب است. این ماده گران‌بها در کشور ما هدف تجارت واقع می‌شود. از این رو قصد داریم در ادامه مقاله به موضوع ترخیص عنبر خاکستری از گمرک بپردازیم که یکی از خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت به شمار می‌رود. عنبر یا عنبر خاکستری از ترشحات دهانی نوعی نهنگ به نام نهنگ عنبر گرفته شده و طیف رنگی بین خاکستری روشن تا سیاه دارد. اندازه این ماده جامد قابل اشتعال به اندازه توپ‌های کوچک و نهایتا توپ فوتبال است. این ماده در روده نهنگ تولید می‌شود و از دهان او خارج می‌شود. سپس در معرض هوا و آفتاب اقیانوس‌ها واقع شده و اکسید می‌شود. این ماده رایحه دلپذیر و کمی شیرین دارد و به همین دلیل به عنوان اسانسی برای تثبیت بوی مطبوع به کار می‌رود. این اسانس طبیعی ماندگاری بسیار بالایی دارد. یک عنبر تازه باید بین 20 تا 30 سال در اقیانوس‌ها و یا سواحل بماند تا جهت استفاده در صنعت عطرسازی مناسب باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص عنبر خاکستری از گمرک، در ادامه مقاله همراه ما باشید.

عنبر خاکستری در چه کشورهایی یافت می‌شود؟

عنبر خاکستری عموما به صورت شناور و یا در سواحل اقیانوس‌ها وجود دارد. بیشترین میزان این ماده در مکان‌های زیر یافت می‌شود:

 • اقیانوس آتلانتیک
 • ماداگاسکار
 • افریقای جنوبی
 • برزیل
 • استرالیا
 • نیوزلند
 • چین
 • ژاپن
 • مالدیو

قوانین تجارت عنبر خاکستری در ایران

 • ورود- حسب مورد- موکول به رعایت ماده 16 قانون نظارت بر مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی مصوب 1346 است.

ماده 16: از تاریخ تصویب این قانون ترخیص مواد غذایی یا بهداشتی یا آرایشی از گمرک به هر شکل و کیفیت به منظور بازرگانی یا تبلیغاتی با‌ رعایت مقررات عمومی علاوه بر دارا بودن گواهی بهداشتی و قابلیت مصرف از کشور مبدء مستلزم تحصیل پروانه ورود از وزارت بهداری است و‌ واردکننده نیز مکلف است برای تحصیلی پروانه مزبور فرمول مواد و همچنین موادی‌که برای نگاه‌داری به آنها اضافه شده به وزارت بهداری تسلیم‌ نماید. ‌

 • ورود و صدور محصولات از حیوانات مشمول این فصل موکول به رعایت ماده 7 قانون دامپزشکی مصوب 1350 می باشد.

ماده 7: ورود و صدور هر نوع دام زنده، تخم مرغ نطفه دار، اسپرم دام، فرآورده‌هاى خام دامـى، داروهـا و واکـسن‌ها و سرم‌ها و مواد بیولوژیکى و مواد ضد عفونى و سموم دامپزشکى و مواد غذایى متراکم و مکمل‌هاى غذاى دام و داروهـایى که براى ساختن مواد نامبرده مورد نیاز است باید با موافقت وزارت کشاورزى صورت گیرد.

تجارت عنبر خاکستری در ایران

صادرات و واردات دو ستون اصلی تجارت در دنیا محسوب میشوند. کالاهای مورد نیاز یک کشور از طریق واردات تامین شده و مازاد کالاهای تولیدی در داخل نیز به کشورهای متقاضی صادر میگردد و ارز جهانی بدین ترتیب میان کشورهای مختلف جابه جا میشود. تجارت در زمینه عنبر خاکستری نیز در کشور ما رواج دارد و صادرات آن به کشورهای همسایه از جمله عراق در حال انجام است.

مجوزهای لازم برای ترخیص عنبر خاکستری از گمرک

اخذ مجوزها، یکی از مراحل ترخیص کالا است و از اهمیت بالایی برخوردار است. ترخیص کار رسمی اداره گمرک که قصد ترخیص عنبر خاکستری از گمرک را دارد موظف است برای اخذ مجوزهای زیر از سازمان های مربوطه اقدام نماید:

 • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
 • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی برای اعلام تاریخ اعتبار
 • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی برای تخصیص ارز

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص عنبر خاکستری

کد 8 رقمی تعرفه گمرکی برای ترخیص عنبر خاکستری از گمرک برابر 05100000 است که شامل حقوق ورودی 4 درصد و اولویت کالایی 27 میگردد و تعرفه ورودی آن در گمرک برحسب واحد کیلوگرم محاسبه میشود.

شرح تعرفه: عنبر خاکستری، جند بید استر، غالیه و مشک؛ ذرایح؛ زهره، حتی خشک کرده؛ غده و سایر مواد دارای منشأ حیوانی که برای ساخت محصولات داروسازی به کار می‌رود، تازه، سرد کرده، یخ‌زده یا به نحو موقت دیگری محفوظ شده باشد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص عنبر خاکستری از گمرک

شرکت سلطان یاقوت بیش از دو دهه است که در امور تجاری و بازرگانی همراه تجار عزیز ایران بوده و از سابقه مفید و درخشانی در جلب رضایت و اعتماد مشتریان برخوردار شده است. همانطورکه اشاره شد، ترخیص عنبر خاکستری از گمرک فرآیندی تخصصی بوده و اگر با عدم آگاهی صورت بگیرد، مشکلاتی همچون از دست رفتن همه یا بخشی از سرمایه و یا تاخیر در خروج کالا از گمرک را در پی خواهد داشت. شما فعالان تجاری گرامی با سپردن این امور به کارشناسان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت دیگر نگرانی از بابت بروز اینگونه مشکلات نخواهید داشت. اگر تمایل دارید صفر تا صد مراحل ترخیص عنبر خاکستری از گمرک را به ما بسپارید، می توانید با شماره‌های درج شده در زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034