سلطان یاقوت

اسناد مثبته گمرک چیست؟(بررسی و راهنمای کامل)

اسناد مثبته گمرک

اسناد مثبته گمرک چه اسنادی می باشد؟

اسناد مثبته گمرکی معمولا برای کالاهایی است که ورود آنها به کشور مجاز شمرده شده این اسناد مجوز ورود کالا به کشور بوده و با در دست داشتن آنها می توانید برای انجام امور تشریفات گمرکی کالای خود از گمرک اقدام نمایید و پس از طی مراحل آن و همچنین پرداخت حقوق ورودی کالا و تعرفه گمرکی، کالا را از گمرک ترخیص کرده و به بازار مصرف عرضه نمایید.

همانطور که گفته شد اسناد مثبته گمرکی اسنادی است که واردات کالا و ترخیص کالا از گمرکات کشور را تایید کرده و با دردست داشتن آنها می توانید برای ترخیص قطعی کالا از گمرکات کشور اقدام نمایید. این اسناد باید با خصوصیاتی که برای کالای وارده درج می شود یکی باشد تا بتوان به راحتی تشریفات ترخیص قطعی آن کالا را به انجام رسانید.

اسناد نادرست گمرکی چیست؟

نقطه مقابل اسناد مثبته گمرکی اسناد نادرست بوده و این اسناد همانطور که از اسم آن پیداست نادرست هستند و با داشتن آنها ترخیص کالا یا به تعویق می افتد و یا کلا کنسل می شود که در هر دو صورت برای تجار و بازرگان به صرفه نبوده و متحمل هزینه های گرافی می شود.

اسنادی که در آن مشخصات صحیح و درست از کالای وارداتی اعلام نشده باشد اسناد ناردست هستند. در برخی از مواقع صاحبان کالا برای فرار از هزینه های مالیاتی و گمرکی کالای وارداتی در اسناد کالای دیگری را معرفی کرده تا پرداختی نسبتا کمتری داشته باشند اما غافل از اینکه در بازرسی هایی که انجام می شود مشخص شده و عملیات تشریفات گمرکی کالا متوقف شده و برای پیگیری پرونده آن تاجر و بازرگان متخلف به مقامات قضایی ارجاع داده می شود.

اگر کالای وارداتی شما کالای قاچاق شناخته شد با ارائه اسناد مثبته گمرکی می توانید این اتهام را رد کنید؟

از سری اسنادی که می توان برای از آن برای جلوگیری سوء ظن به کالای قاچاق اشاره کرد مدارکی همچون پروانه ورود گمرکی کالا، پته گمرکی، قبض سپرده کالا به موجب ترخیص، قبض خرید کالا از گمرک، پته عبور داخلی، پروانه ترانزیت خارجی، پروانه کابوتاژ کالا، پروانه کالای مرجوع شده، پروانه ورود موقت کالا، پروانه صدور موقت کالا و ….. اشاره کرد. بر اساس تصمیماتی که در مجلس برای این چنین کالاهایی گرفته شده می توان از این اسناد مثبته گمرکی برای جلوگیری از سوء ظن کالای قاچاق استفاده کرد به شرطی که مشخصات ذکر شده در این اسناد با ویژگی های کالا وارداتی مطابقت داشته باشد و فاصله بین تاریخ صدور اسناد با تاریخ کشف کالاها و همچنین نوع کالا و نحوه مصرف آن یکی باشد.

اسناد و اوراق بهادار دولتی چیست؟

در این مقاله ما قصد داریم که سایر اسناد و مدارک مثبته گمرکی برای برای شما بازگو نماییم به عنوان مثال مدراک و اسنادی جزء اسناد و اوراق دولتی می باشند که از طرف وزارت دارایی تضمین شده باشند. از طرف دیگر اسنادی که به صورت قانونی و از طرف دولت و مجلس دارای مجوز برای انتشار باشند را اسناد و اوراق بهادار دولتی می نامند.

اسناد و اوراق راکد یعنی چه؟

با توجه به اینکه در تمامی ارگان های دولتی یکسری از اسناد و اوراق وجود دارد که در طی جلسات و تصمیماتی که گرفته می شود تهیه و در برخی از موارد که نیاز باشد مورد استفاده قرار می گیرد. این اسناد شامل کلیه نوشته های در جلسات، تمامی گزارش ها، صورت جلسات، نامه های رد و بدل شده در بین ادارات، نمونه های ارسالی کالاها و خدمات، قراردادها و عهدنامه ها، تمامی ابلاغیه ها و فرمان ها، فرم ها، دفتر و همچنین پرونده ها، قبض ها و نخسه های احتمالی، بارنامه ها، مدارک و سوابق تحصیلی، نمودارها، نقشه ها و ….. می باشد که وقتی از طرف وزارت خانه و ارگان ها برای انجام وظایف و مسئولیت های دارای و جاری آن ارگان غیر قابل استفاده باشد از سری مدارک و اسناد راکد شناخته می شوند که بعدا نیز می توان اقدام به از بین بردن آنها کرد.

اسناد و مدارک انقلاب فرهنگی چه نوع مدارکی است؟

لازم است بدانید که در بین تمامی اسنادی که نام برده شد برخی از اسناد که چه به صورت مکتوب، چه ویدئویی و چه صمعی باشند که در آنها از آثار ارزشمند انقلاب صحبتی شده باشد جزء مدارک انقلاب اسلامی شناخته می شوند. در برخی دیگر از اسناد آثاری در ارتباط با تحولات جهانی ناشی از انقلاب آروده شده که آنها نیز جزء اسناد انقلاب اسلامی بوده و مورد استفاده قرار می گیرند.

بیشتر بخوانید :