سلطان یاقوت

ترخیص چسب زخم و چسب تزریق از گمرک

ترخیص چسب زخم و چسب تزریق از گمرک

در صنعت پزشکی، از تجهیزات و لوازم گوناگونی استفاده می‌شود که چسب زخم و چسب تزریق از جمله اقلام پزشکی پرکاربرد به شمار می‌روند. در کشور ما، بخش زیادی از نیاز داخلی به این لوازم، از طریق واردات از کشورهای تولید کننده‌ی شاخص تامین شده و بخش زیادی از آمار واردات در کشور را به خود اختصاص داده‌اند. در نتیجه ترخیص چسب زخم و چسب تزریق از گمرک، جزو فعالیت‌های تجاری رایج در ایران محسوب شده و در دایره خدمات شرکت سلطان یاقوت قرار می‌گیرد. چسب زخم در واقع نوعی بانداژ یا پانسمان کوچک است که در قسمت میانی آن، پد گازدار قرار گرفته و برای پوشاندن محل بردگی یا ساییدگی جزئی اجزای بدن کاربرد دارد. این چسب، ناحیه آسیب سطحی دیده را در برابر باکتری‌ و میکروب‌ها، اصطحکاک و آسیب مجدد حفاظت کرده و سبب تسریع مدت زمان بهبودی آن می‌شوند. یکی دیگر از مزایای مهم چسب زخم این است که دو طرف بریده شده‌ی پوست را در مجاورت یکدیگر قرار داده و در نتیجه زخم زودتر جوش می‌خورد. از دیگر چسب‌های پزشکی می‌توان به چسب تزریق یا چسب خونگیری اشاره کرد. این چسب‌ها جایگزین روش سنتی استفاده از پنبه و چسب برای محل تزریق آمپول است. چسب تزریق در دسته پدهای درمانی قرار گرفته و به عنوان یک لایه محافظتی پس از تزریق انسولین، تزریق آمپول، سرم زدن و نمونه‌گیری در آزمایشگاه‌ها و مراکز بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما پس از بعضی عمل‌های جراحی کوچک مانند برداشتن خال صورت و بدن هم استفاده می‌شوند. از چسب تزریق یا خونگیری برای سد کردن راه میکروب و خونریزی در محل تزریق استفاده شده و از مزایای آن می‌توان به داشتن منافذ متعدد برای عبور هوا اشاره کرد که موجب تبادل هوا بین زخم و چسب شده و در نتیجه محل زخم خونگیری سریع‌تر ترمیم می‌گردد. شکل ظاهری چسب تزریق به صورت اشکال دایره‌ای، مستطیلی و یا مربعی است که از نوار پنبه‌ای و نوار بامبو تولید می‌شود. در ادامه مقاله قصد داریم به موضوع تجارت و ترخیص چسب زخم و چسب تزریق از گمرک بپردازیم.

تجارت چسب زخم و چسب تزریق در ایران

کشور ایران در حوزه بهداشت و سلامت، در رتبه یک خاورمیانه قرار می‌گیرد و همانطورکه می‌دانید تجهیزات پزشکی، از اولین الزامات بخش درمان است. تعداد زیادی از تجهیزات پزشکی که روزانه با تعداد بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند، به جهت رعایت بهداشت بالا به صورت یک بار مصرف تولید می‌شوند. به همین دلیل، تقاضا برای مصرف این لوازم بالا بوده و همواره مورد نیاز هستند. گردش مالی سالانه‌ی صنعت پزشکی در دنیا 450 میلیارد دلار تخمین زده شده است.

در کشور ما، تولیدات لوازم پزشکی نسبت به میزان مصرف داخلی بسیار ناچیز بوده و در نتیجه بخش چشم‌گیری از نیاز کشور از طریق واردات تامین می‌گردد. از اقلام پرمصرف در حوزه درمان، انواع چسب‌های پزشکی از جمله چسب زخم، چسب تزریق و چسب خونگیری است. با وجود تعداد زیاد شرکت‌های تولید دارو در کشور ما، متاسفانه 85% از اقلام مصرفی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، از نوع وارداتی هستند.

بیشترین میزان واردات لوازم و تجهیزات پزشکی در ایران، از کشور چین صورت گرفته و پس از آن، کشور امارات متحده عربی و ژاپن در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند.

قوانین مربوط به صادرات و واردات چسب زخم و چسب تزریق در ایران

  • مواد اولیه و لوازم بسته‌بندی که برای ساخت دارو در کارخانه‌هایی که با اجازه وزارت بهداشت یا اداره کل دامپزشکی در ایران تاسیس شده یا می‌شود و به نام همان کارخانه‌ها با رعایت مقررات مربوطه وارد شود مشمول پرداخت همان حقوق ورودی خواهد بود که طبق جدول ضمیمه قانون امور گمرکی درباره خود داروی ساخته شده در خارجه مقرر است مگر اینکه حقوق ورودی کمتری در جدول برای آنها پیش‌بینی شده باشد، مشروط بر اینکه در هر مورد مراتب از حیث نوع و مقدار یا تعداد و محل مصرف از طرف وزارت بهداشت یا اداره کل دامپزشکی (حسب مورد) کتبا گواهی شده باشد (مفاد این تبصره نسبت به سود بازرگانی لازم‎‌الرعای است).
  • ترخیص چسب زخم و چسب تزریق از گمرک در صورتی که جنبه بازرگانی داشته باشد طبق ماده 16 قانون مواد خوردنی و آشامیدنی و آرایشی و بهداشتی مصوب 28 تیرماه 1346 منوط به تحصیل اجازه ترخیص از وزارت بهداشت یا اداره دامپزشکی (حسب مورد) می‌باشد. اجازه‌های مزبور باید با قید مدت اعتبار برای ترخیص صادر گردد.
  • کلیه محصولات دارویی موعددار (که مدت معین تاثیر درمانی دارد) در صورتی قابل ترخیص از گمرک برای مصرف در کشور خواهد بود که حداقل 65 درصد از مدت قابل مصرف بودن آن در حین ترخیص از گمرک باقی مانده باشد.

مجوزهای لازم جهت ترخیص چسب زخم و چسب تزریق از گمرک

لیست مجوزاتی که ترخیص کار برای ترخیص چسب زخم و چسب خونگیری از گمرک، باید از سازمان‌های مربوطه دریافت و به اداره گمرک ارائه نماید، در زیر آورده شده‌اند:

  • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
  • مجوز ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
  • مجوز فنی از سازمان دامپزشکی برای مصارف دامی
  • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی جهت تخصیص ارز برای مصارف دامی
  • مجوز ارزی از دفتر صنایع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی جهت تخصیص ارز

تعرفه گمرکی جهت ترخیص چسب زخم و چسب تزریق

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص چسب زخم انگشتی، چسب تزریق یا خونگیری برابر 30051010 است که دارای حقوق ورودی 20% و اولویت کالایی 21 می‌باشد و تعرفه ورودی آن برحسب واحد Kg محاسبه می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص چسب زخم و چسب تزریق از گمرک

شرکت سلطان یاقوت در زمینه انواع امور تجاری و بازرگانی (به خصوص ترخیص کالا از گمرک) چندین سال تجربه مفید داشته و در حال حاضر آماده خدمت‌رسانی به فعالان تجاری کشورمان می‌باشد. صادرکنندگان و واردکنندگان عزیز کشورمان که برای انجام امور گمرکی خود نیازمند بهره‌مندی از خدمات ترخیص کار معتبر و قابل اطمینان هستند، می‌توانند از طریق شماره‌های زیر با کارشناسان متخصص و کاربلد شرکت سلطان یاقوت تماس بگیرند. از مزایای همکاری با این شرکت در زمینه ترخیص چسب زخم و چسب تزریق از گمرک، می‌توان به مشاوره کاملا رایگان، ترخیص کالا در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با صرف هزینه مناسب اشاره کرد.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034