سلطان یاقوت

ترخیص دستگاه سی آرم (C-ARM) از گمرک

ترخیص دستگاه سی آرم (C-ARM) از گمرک

یکی از دستگاه‌های تصویربرداری از بدن انسان که به کمک اشعه ایکس صورت می‌گیرد، دستگاه سی آرم نام دارد. دلیل نام‌گذاری آن، بازوی C شکلی است که به صورت نیم دایره طراحی شده و این امکان را به متخصص می‌دهد تا دستگاه را به راحتی جابه‌جا کرده و با تحت پوشش قرار دادن تمام نقاط بدن بیمار، تصاویر مورد نظر را ثبت کند. واردات دستگاه سی آرم یا رادیولوژی قابل جابه‌جایی در کشور ما رواج دارد و از این رو قصد داریم در ادامه مقاله به موضوع ترخیص دستگاه سی آرم از گمرک بپردازیم که یکی از خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت به شمار می‌رود. دستگاه سی آرم قادر است تصاویری به صورت Real Time با کیفیت و رزولوشن بالا ثبت کرده و در اختیار پزشک قرار دهد. از این دستگاه عموما جهت انجام فلوروسکوپی استفاده می‌شود. همچنین از دستگاه سی آرم در بعضی جراحی‌های عمومی، ارتوپد، مغز و اعصاب، قلب و عروق و عمل‌های اورولوژی استفاده می‌شود. اجزاء و قطعات دستگاه سی آرم عبارتند از: مانیتور برای نمایش تصاویر، کی برد مانیتور جهت ثبت اطلاعات بیمار بر روی مانیتور، بازوی سی آرم، پدال پائی اکسپوز اشعه، کنترل دستی اکسپوز اشعه، اهرم‌های حرکت دادن بازوی دستگاه، کنترل پنل جهت چرخش تصاویر و تغییر مد اکسپوز اشعه، قفل مرکزی چرخ‌ها، تیوب تولید اشعه و … . برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص دستگاه رادیولوژی قابل جابه‌جایی C-ARM از گمرک، در ادامه همراه ما باشید.

کاربرد دستگاه سی آرم چیست؟

دستگاه سی آرم، دستگاهی سیار و قابل جابه‌جایی است و به همین دلیل عمده کاربرد آن در مطالعات و آزمایش‌هایی است که بیشترین میزان انعطاف پذیری و سازگاری در نحوه قرارگیری را نیاز دارند. برخی از رایج‌ترین کاربردهای دستگاه سی آرم در ادامه شرح داده می‌شوند:

 • مطالعات و آزمایش‌های مربوط به دستگاه گوارش، قلب، ارتوپد، دستگاه گردش خون و دستگاه تولید مثل
 • قرار دادن دقیق سوزن در جراحی‌های پیچیده
 • مشاهده ی لحظه به لحظه ی کیسه ی صفرا، کبد، استخوان‌ها و سایر اندام‌ها هنگام عمل جراحی
 • مشاهده یک اندام از جهات مختلف برای بازسازی مدل 3 بعدی
 • جهت یابی هنگام جراحی برای پیدا کردن جایگاه درست کاشت یا ایمپلنت در بیمار
 • راهنمایی سوزن هنگام تزریق داروهای بیهوشی بدون آسیب زدن به مفاصل در جراحی

قوانین واردات دستگاه سی آرم (C-ARM) در ایران

تاجران و بازرگانانی که قصد فعالیت در زمینه واردات دستگاه سی آرم یا رادیولوژی قابل جابه‌جایی در ایران را دارند، باید در چهارچوب قوانین و مقررات تعیین شده از سمت اداره گمرک در این زمینه عمل کنند:

 • ورود موکول به موافقت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌باشد.
 • ردیف تعرفه‌های مربوط به اقلام دارویی، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی مشمول کاهش حقوق گمرکی از 4% به 1% (موضوع مفاد جزء 2 بند ه تبصره 7 قانون بودجه کل کشور، موکول به اعلام نظر سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سامانه گمرک ایران (در زمان ترخیص کالا) می‌باشد.
 • ورود و ترخیص منوط به تایید سازمان انرژی اتمی ایران است.

واردات دستگاه سی آرم (C-ARM) در کشور

صنعت پزشکی و صنایع مربوطه جزو مهم‌ترین صنایع در جهان هستند و هر کشوری در راستای تامین تجهیزات و وسایل مورد نیاز این صنعت می‌کوشد. در کشور ما تولیدات مربوط به تجهیزات و لوازم صنعت پزشکی به اندازه نیاز این صنعت صورت نمی‌گیرد و تامین‌کنندگان مجبور به واردات این محصولات از کشورهای خارجی می‌گردند. تاجران و بازرگانان برای جبران کمبودهای بازار مصرفی در این زمینه، هر ساله مقادیر بالایی ارز جهت خرید تجهیزات و دستگاه‌های صنعت پزشکی از کشور خارج می‌کنند. فعالیت در این زمینه از سود مناسبی برای ایشان برخوردار است.

واردات دستگاه رادیولوژی قابل جابه‌جایی یا سی آرم در ایران عمدتا از مبداء کشورهای امارات متحده عربی، هلند، ایتالیا، کره جنوبی و … صورت می‌گیرد.

مجوزهای مورد نیاز برای ترخیص دستگاه سی آرم (C-ARM) از گمرک

ترخیص کار رسمی اداره گمرک که قصد ترخیص دستگاه سی آرم یا رادیولوژی قابل جابه‌جایی از گمرک را دارد موظف است برای اخذ مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه اقدام نماید:

 • مجوز فنی از سازمان انرژی اتمی
 • مجوز فنی از دفتر صنایع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی جهت بررسی تخفیف بیش از 3%
 • مجوز ارزی از دفتر صنایع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی جهت تخصیص ارز
 • مجوز فنی از کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت برای ترخیص کالاهای مستعمل
 • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
 • مجوز ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
 • مجوز فنی از سازمان دامپزشکی برای مصارف دامی یا کشاورزی
 • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی برای تخصیص ارز جهت مصارف دامی یا کشاورزی

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص دستگاه سی آرم (C-ARM)

کد 8 رقمی تعرفه گمرکی برای ترخیص دستگاه سی آرم (رادیولوژی قابل جابه‌جایی) از گمرک برابر 90221430 است.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص دستگاه سی آرم (C-ARM) از گمرک

ترخیص کالا شامل مراحل گوناگون و قوانین و دستورالعمل‌های خاصی است که به تمامی آن‌ها، تشریفات گمرکی می‌گویند. شرکت سلطان یاقوت در طول سالیان فعالیت خود در دنیای تجارت، با استفاده از تجربه و مهارت بالای متخصصان ترخیص کار توانسته است رضایت فعالان تجاری را کسب نماید. در صورتی که قصد ترخیص دستگاه رادیولوژی قابل جابهجایی یا سی آرم از گمرک را دارید، جهت بهره‌مندی از مشاوره رایگان و همکاری با این شرکت، با تلفن‌های زیر تماس بگیرید.