سلطان یاقوت

ترخیص تابلو فرش از گمرک

ترخیص تابلو فرش از گمرک

ترخیص تابلو فرش از گمرک، یکی از فعالیت‌های تجاری مهم در کشور ما محسوب می‌شود که در حوزه خدمات شرکت سلطان یاقوت قرار می‌گیرد. تابلو فرش‌ها کالاهای تزئینی و دکوری هستند که در اندازه‌های کوچک‌تر از فرش بافته شده و به دلیل دشواری بیشتر نحوه تولید و همچنین به کارگیری نخ‌های ارزنده‌تر در آن، گران‌تر از سایر فرش‌هاست. تابلو فرش از دو بخش فرش دستبافت و تابلو چوبی تشکیل شده که ظاهر بسیار مجلل و زیبایی داشته و جزو کالاهای اصیل ایرانی به شمار می‌رود. تابلو فرش‌ ایرانی از جنس نخ‌های ابریشم مصنوعی یا طبیعی، نخ کرک، نخ پشمی، نخ پنبه و نخ اکریلیک تولید می‌شوند. همچنین تابلو فرش‌های ایرانی در تنوع بالا و طرح‌های گوناگون از جمله آیات قرآن، مناظر طبیعی، نقش‌های گل، حیوانات گوناگون، پرتره و چهره‌های مشهور تاریخ و هنر دنیا و … وجود دارند. صادرات تابلو فرش در کشور ما قدمت زیادی دارد و شامل تابلو فرش دستباف و تابلو فرش ماشینی می‌شود. ترخیص تابلو فرش از گمرک، فعالیتی تخصصی است که نیاز به دانش بالا و تسلط ترخیص کار رسمی گمرک دارد. در ادامه مقاله اطلاعاتی در خصوص تجارت تابلو فرش در ایران و همچنین نکات لازم برای ترخیص آن از گمرک آورده شده‌اند.

صادرات تابلو فرش در ایران

در کشور ایران، از قدیم صنعت بافت تابلو فرش رواج داشته و به یکی از کشورهای پیشرو در این زمینه تبدیل شده است. 80% حجم صادرات تابلو فرش از ایران تنها به 10 کشور اختصاص پیدا می‌کند. همچنین بیش از 80% از تابلو فرش‌هایی که در کشور ما تولید می‌شوند، به مرحله صادرات به کشورهای خارجی رسیده‌اند. تابلو فرش ایرانی از کیفیت بالایی برخوردار بوده و در بازار کشورهایی همچون آمریکا، استرالیا و چین نیز طرفدار دارد. 7% از سهم صادرات جهانی تابلو فرش به کشور ما اختصاص یافته است که فروش آن بیشتر به مقاصد افغانستان، عراق، ترکمنستان، پاکستان، آلمان، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، آذربایجان، قطر و سایر کشورهای اروپایی و حاشیه خلیج فارس صورت گرفته است.

امروزه، بافت تابلو فرش در مناطق مختلف کشورمان صورت می‌گیرد؛ اما تابلو فرش‌های تبریز و کاشان به  نسبت مشهورتر می‌باشند. شهر سردرود در استان آذربایجان شرقی، یکی از شهرهای فعال در این زمینه است که 80% ساکنان آن از طریق تولید تابلو فرش امرار معاش می‌کنند. بیش از نصفی از تابلو فرش‌های موجود در بازار تبریز، از شهر سردرود که به پایتخت تابلو فرش ایران معروف است، تامین می‌شوند.

بزرگ‌ترین کشور صادرکننده تابلو فرش جهان، کشور ترکیه است و سهم 38 درصدی از بازار جهانی دارد. کشورهای هند، بلژیک، چین و ایران در رتبه‌های بعدی صادرات تابلوفرش قرار میگیرند. بزرگ‌ترین کشورهای وارد کننده تابلو فرش در جهان عبارتند از: آمریکا، آلمان، عراق و … .

مجوزهای لازم برای ترخیص تابلو فرش از گمرک

ترخیص تابلو فرش از گمرک نیز همانند ترخیص هر کالای دیگری، تابع قوانین و دستورالعمل‌های خاصی است که از سوی اداره گمرک تعیین شده اند. از جمله این قوانین می‌توان به دریافت و ارائه مجوزهای مربوط به کالا اشاره کرد که در حوزه وظایف ترخیص کار گمرک به شمار می‌آید. در ادامه به طور مختصر به این مجوزها اشاره می‌کنیم:

1-  کارت بازرگانی معتبر: کسانی که با دنیای تجارت آشنایی دارند، می‌دانند که هر شخصی نمی‌تواند جهت ترخیص کالا اقدام نماید. اداره گمرک برای جلوگیری از پیش‌آمد مشکلات احتمالی، برخورداری از کارت بازرگانی معتبر را برای انجام تشریفات گمرکی و اقدام به ترخیص کالا الزامی می‌داند. این گواهی‌نامه که تحت عنوان پروانه بازرگانی نیز شناخته شده است، تنها به قبول شدگان در آزمون حق العمل کاری گمرک اعطا شده و به معنای تایید صلاحیت این افراد برای فعالیت به عنوان ترخیص کار رسمی اداره گمرک است. ترخیص کار با در دست داشتن این گواهی‌نامه، می‌تواند به نمایندگی از تاجران و بازرگانان در زمینه فعالیت‌های تجاری اقدام نماید.

2- مجوز ارزی – تخصیص ارز: ترخیص کاری که قصد ترخیص تابلو فرش از گمرک را دارد، باید جهت تخصیص ارز، مجوز ارزی از دفتر صنایع منسوجات و پوشاک اخذ نماید.

3- ثبت شناسه کالا

تعرفه گمرکی برای ترخیص تابلو فرش

کد تعرفه جهت ترخیص انواع تابلو فرش دستباف ذیل ردیف 5702 قرار می‌گیرد که دارای حقوق ورودی 55% و اولویت کالایی 4 (ممنوع الواردات) است.

کد تعرفه جهت ترخیص قاب چوبی برای تابلو فرش ذیل ردیف 4414 قرار می‌گیرد که دارای حقوق ورودی 55% و اولویت کالایی 27 است.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در خصوص ترخیص تابلو فرش از گمرک

شرکت سلطان یاقوت شامل کادر باتجربه و ماهر از نیروهای ترخیص کار رسمی اداره گمرک است که تسلط کامل بر ضوابط گمرکی داشته و می‌توانند در این زمینه خدمات گوناکونی به افراد متقاضی ارائه دهند. انجام فرآیند ترخیص کالا در کوتاه‌ترین زمان ممکن و صرف کمترین هزینه، از مزایای این شرکت به شمار می‌روند. تاجران و بازرگانانی که قصد ترخیص تابلو فرش از گمرک را دارند، می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان و همچنین همکاری با شرکت سلطان یاقوت در این زمینه، با شماره‌های زیر تماس بگیرند.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034