سلطان یاقوت

ترخیص روغن پالم از گمرک

ترخیص روغن پالم از گمرک

یکی از معروف‌ترین روغن‌های گیاهی خوراکی در جهان، روغن پالم نام دارد که از میوه درختان نخل روغنی تولید می‌شود. امروزه در کشورهای توسعه یافته از روغن پالم استفاده‌های زیادی می‌شود و در صنایع گوناگون کاربرد دارد. در کشور ما نیز نیاز بخش‌های مختلف به روغن پالم عمدتا از طریق واردات از کشورهای خارجی تامین می‌گردد. به همین خاطر قصد داریم در مقاله پیش رو به موضوع ترخیص روغن پالم از گمرک بپردازیم که در دایره خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت جای می‌گیرد. در مزایا و معایب مصرف روغن پالم تردید و دوگانگی وجود دارد؛ به طوریکه در برخی از گزارش‌ها مصرف این روغن برای سلامت قلب توصیه شده و برخی دیگر، مصرف روغن پالم را برای سلامت قلب انسان مضر می‌دانند. از طرفی دیگر، افزایش مداوم تولید این روغن در سراسر جهان، سبب ایجاد نگرانی‌های زیست محیطی شده است. درخت نخلی که روغن پالم از آن گرفته می‌شود، نوعی درخت نخل روغنی بوده که تنها در مناطق گرمسیری جهان می‌روید. از کاربرد روغن پالم در صنایع می توان به محصولات صنایع غذایی و تولید روغن پخت و پز و همچنین در خط تولید شوینده‌ها، لوازم آرایشی و بهداشتی و حتی سوخت‌های زیستی اشاره کرد. روغن خام پالم از فشردن میوه‌های گوشتی و روغن هسته میوه نخل به دست می‌آید. شما علاقمندان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص روغن پالم از گمرک، ادامه مقاله را دنبال نمایید.

واردات روغن پالم در کشور

سالانه بخش عمده‌ای از روغن پالم مصرفی در کشور ما از طریق واردات از کشورهای خارجی تامین می‌شود و تاجران و بازرگانان به فعالیت در این زمینه مشغول می‌باشند.

واردات روغن پالم در ایران از مبداء کشورهای برزیل، مالزی، اندونزی، آفریقا، سنگاپور، امارات متحده عربی، ترکیه و … صورت می‌گیرد و به صنایع و بازار مصرفی کشور ما تزریق می‌گردد.

قوانین و مقررات مربوط به تجارت روغن پالم در ایران

تاجران و بازرگانان کشورمان که قصد فعالیت در زمینه صادرات و واردات روغن پالم را دارند باید در چهارچوب قوانین و مقررات اداره گمرک در این زمینه عمل نمایند:

  • ورود و ترخیص موکول به رعایت مفاد ماده 16 قانون مواد خوردنی و آشامیدنی و … مصوب سال 1346 می باشد.

‌ماده 16 – از تاریخ تصویب این قانون ترخیص مواد غذایی یا بهداشتی یا آرایشی از گمرک به هر شکل و کیفیت به منظور بازرگانی یا تبلیغاتی با‌رعایت مقررات عمومی علاوه بر دارا بودن گواهی بهداشتی و قابلیت مصرف از کشور مبداء مستلزم تحصیل پروانه ورود از وزارت بهداری است و ‌واردکننده نیز مکلف است برای تحصیلی پروانه مزبور فرمول مواد و همچنین موادی که برای نگاهداری به آنها اضافه شده به وزارت بهداری تسلیم ‌نماید.

  • حقوق ورودی انواع روغن پالم اولئین و روغن پالم (اعم از خام و تصفیه شده اولیه)، روغن خام سویا و آفتابگردان به میزان مصوب شورای اقتصاد و مصوبات دولت که برای طرح سهمیه بندی توسط دولت وارد می گردد، 1 درصد ارزش می باشد.
  • حقوق ورودی روغن خام در صورت خرید دانه‌های روغنی داخلی به قیمت تضمینی با تایید وزارت جهاد کشاورزی از داخل، معادل 50% حقوق ورودی عادی محاسبه خواهد شد.

تبصره 1 : حقوق ورودی روغن خام آفتابگردان وارداتی از مبدا اوراسیا (بر اساس موافقت نامه فیمابین) معادل 50% حقوق ورودی عادی و در صورت خرید دانه‌های روغن داخلی به قیمت تصمینی با تاید وزرات جهاد کشاورزی از داخل، 1 درصد محاسبه خواهد شد.

تبصره 2 : بهره‌مندی واحدهای تولیدی یا شرکت‌های طرف قرارداد با آن‌ها از تخفیف حقوق ورودی بر مبنای مندرجات ذیل یادداشت فصل در سال خرید دانه روغنی تولید داخل مورد تایید وزارت جهاد کشاورزی، بدون محدودیت زمانی بلامانع است.

تبصره 3 : حقوق ورودی روغن پالم اولئین و روغن پالم (اعم از خام و تصفیه شده اولیه) 32 درصد و در صورت خرید دانه های روغنی داخلی به قیمت تضمینی با تایید وزارت جهاد کشاورزی از داخل 2 درصد محاسبه خواهد شد.

مجوزهای مورد نیاز برای ترخیص روغن پالم از گمرک

ترخیص کار گمرکی که می‌خواهد به نمایندگی از فعالان تجاری، اقدام به ترخیص روغن پالم از گمرک نماید، باید مجوزهای زیر را از سازمان‌های مربوطه اخذ نماید:

  • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
  • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی برای اعلام تاریخ اعتبار
  • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی برای تخصیص ارز

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص روغن پالم

روغن پالم شامل انواع گوناگونی است و کد تعرفه مربوط به آن ذیل فصل 15 تعرفه‌های گمرکی قرار گرفته است. لازم به ذکر است که تعرفه ورودی کلیه کالاهای زیرمجموعه روغن پالم در گمرک، برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می گردد.

شرح تعرفهشماره تعرفه گمرکیحقوق ورودیاولویت کالایی
روغن پالم اولئین RBD

روغن پالم سوپر اولئین RBD

روغن پالم RBD

 

15119010

 

29%

 

21

 

روغن خام هسته پالم

 

15132100

 

32%

 

23

 

روغن پالم استئارین RBD

 

15119040

 

32%

 

22

 

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص روغن پالم از گمرک

ترخیص روغن پالم از گمرک، فعالیت تجاری تخصصی و حساس در کشور ماست که اگر در طی مراحل آن اشتباهی از سمت ترخیص کار صورت بگیرد، پیامدهایی همچون تاخیر در زمان ترخیص کالا از گمرک و پرداخت هزینه‌های اضافی در پی خواهد داشت. به همین دلیل همکاری با ترخیص کار معتبر و قابل اطمینان، اهمیت بالایی برای تاجران و بازرگانان دارد. شرکت سلطان یاقوت با سال‌ها فعالیت در زمینه امور بازرگانی از جمله ترخیص کالا، آماده ارائه خدمات به فعالان تجاری کشورمان می‌باشد. برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ترخیص کار باتجربه و توانای این شرکت در زمینه ترخیص روغن پالم از گمرک، با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :