سلطان یاقوت

ترخیص کود شیمیایی از گمرک

ترخیص کود شیمیایی از گمرک

ترخیص کود شیمیایی از گمرک

کود شیمیایی امروزه با نام کود های سیاه و سفید شناخته می شود این کود ها در بیشتر زمین های کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند که حدود 60 درصد از مواد غذایی کشتی و تولیدی را در برمی گیرد. کودهای شیمیایی دارای چندین منبع غذایی مورد نیاز برای گیاهان هستند که این منبع های غذایی به صورت سه مدل جامد، مایع، گاز یافت می شوند. لازم است بدانید که کود شیمیایی با ترکیباتی که دارد هم می تواند به خاک اضافه شود و هم می تواند به گیاه پاشیده شود و یا حتی آنها را در آب حل کرد و به پای گیاهان ریخت. از کود های شیمیایی برای تولید و کشت بهتر گیاهان و همچنین افزایش کیفیت خاک استفاده می شود.

کودهای شیمیایی از حدود قرن 19 میلادی یعنی حدود 3 قرن پیش مورد استفاده قرار می گرفته در آن زمان با گسترش صنعت کشاورزی کود های گیاهی و حیوانی با کمبود مواجه شدند به همین دلیل تولید کودهای شیمیایی در مقیاس های صنعتی و همچنین استخراج پتاسیم از معادن آلمان  شروع شد. در همان زمان تولید کود شیمایی فسفات و کو شیمیایی فسفات اروه نیز شروع شد.

نحوه تولید کود های شیمیایی چگونه است؟

کود های شیمیایی معمولا از مواد و گاز های طبیعی تولید می شوند به این صورت که در چند مرحله مختلف متان با نیتروژن موجود در هوا ترکیب شده و کود های نیتروژنه تولید می شود. در تولید کود های نیتروژنه حدود 80 درصد از گاز طبیعی استفاده می شود.

لازم است که بدانید با کمک گاز های طبیعی دو ماده اصلی و اساسی نیترات آمونیوم و اوره تولید می شود. و بعد از آن با اضافه کردن انواع افزودنی های دیگر می توان به تولید کود های نیتروژنه مختلفی پرداخت. برای مثال کود های کامل از افزودنی هایی مانند فسفر و پتاسیم ساخته می شوند. از دولومیت برای  تشکیل CAN استفاده می شود با مخلوط کردن اوره و محلول نیترات آمونیوم می توان به تولید UAN پرداخت.

انواع کود های شیمیایی

کود های شیمیایی به سه دسته مختلف طبقه بندی می شوند که عبارتند از کودهای نیتروژنه ( کود اوره؛ کود سولفات آمونیوم، کود کلسیم نیترات و ….. ) کودهای سیاه، کود های فسفاته ( کود دی آمونیوم فسفات، کود مونو آمونیوم فسفات، سوپر فسفات تریپل، سوپر فسفات تریپل، سوپر فسفات ساده و ….

کودهای ازته که با نام کود های نیتروژنی و کود های سفید نیز شناخته می شوند این کود به دلیل داشتن عنصری به نام نیترژن است که برای رشد گیاه بسیار لازم بوده و از این جهت این کود را می توان برای گیاهان بسیاری مورد استفاده قرار داد. این کود به راحتی در آب حل می شود و به همین دلیل به سرعت در اختیار گیاه قرار می گیرد.

کود های فسفاته که به نام کود سیاه شناخته می شود بعد از کود های نیتروژنی یکی از پر مصرف ترین کود های شیمیایی در جهان هستند. این ترکیبات برای ریشه های گیاه و رشد مناسب آنها یکی از مهمترین ها هستند و به همین دلیل به افزایش بازدهی محصول کمک می کنند و باعث بالاتر رفتن مقاومت گیاه در مقابل بیماری های مختلف می شوند. کود های سیاه شیمیایی دارای عنصر فسفر فراوانی هستند و به همین دلیل برای گیاهان گلدانی، درختی، زراعی بسیار سودمند و مفید می باشند.

نحوه تولید کود های فسفاته چگونه است؟

کود فسفاته با اسیدی شدن سنگ های فسفاته تولید می شود باید به این مهم توجه نمایید که سنگ فسافت به تنهایی نمی تواند فسفر مورد نیاز گیاه را در اختیار آن قرار دهد به همین منظور با به محلول تبدیل شود. این نکته حائز اهمیت است که بسیاری از منابع فسفر در کف اقیانوس ها قرار دارند. که بعدها توسط طغیانی که برای زمین به وجود آمده بیشتر شدند. رسبات کف دریا دارای انواع مواد معدنی مختلفی است بر همین اساس ممکن است به فلزات و مواد معدنی دیگری مانند کادمیوم نیز آغشته باشند که باید به آن نیز توجه کرد. از منابع دیگر سنگ فسفات می توان به سنگ های آذرینی که ازگذازه های مذاب آتشفشان ها تولید می شود اشاره کرد این منبع آلاینده های کمتری داشته و راحتتر می توان از آنها استفاده کرد. همانطور که قبلا گفته شد در زمان استفاده از این سنگ ها باید آنها را با اسید های فسفریک، سولفوریک، نیتریک پردازش کرد.

برای واردات کود شیمیایی می توانید از ترخیکاران مجرب شرکت سلطان یاقوت کمک بگیرید و یا برای دریافت مشاوره رایگان در این زمینه با شماره های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :

 

5/5 - (1 امتیاز)