سلطان یاقوت

ترخیص زیره از گمرک

ترخیص زیره از گمرک

زیره از جمله گیاهان دارویی است که نوع سبز و سیاه آن در کشور ما کشت می‌شود. ترخیص زیره از گمرک، از جمله امور تجاری مهم و رایج است که برای انجام آن باید از خدمات ترخیص کار معتبر همچون کارشناسان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت کمک گرفت. صنایع تبدیلی در جهان در 2 کلاس فعالیت دارند که در کلاس اول، گیاه را پس از کشت و خشک کردن، استریل کرده و در بسته‌بندی مناسب قرار می‌دهند. در کلاس دوم که در کشور ما صورت نمی‌گیرد، مواد موثر گیاه خارج شده و به گیاه دارویی تبدیل می‌شود. انواع زیره از خواص درمانی خاص و ویژه‌ای برخوردار هستند و به همین دلیل تقاضای بازار مصرفی در ایران و جهان به این محصولات، بسیار بالا است. خواص زیره سبز شامل خاصیت ضد تشنج، مفید برای برطرف کردن بیماری صرع، دفع گاز معده، قاعده آور و عرق آور می‌باشد. همچنین خواص زیره سیاه نیز عبارت است از: مدر، مقوی‌ معده ، بادشکن‌، تنگی ‌نفس‌، مقوی ،زیادکننده‌ شیر، قاعده‌آور، نیرودهنده‌، ضد کرم‌، هضم‌ کننده‌، ضد تشنج‌، معرق‌ و همچنین بلع‌ هوا، نفخ‌ شکم‌، دل‌ پیچه‌ کودکان‌، برطرف‌ کردن‌ سوءهاضمه‌ و تسهیل‌ هضم‌ غذا. در ادامه مقاله قصد داریم به امور تجاری زیره در جهان از جمله نحوه ترخیص ترخیص زیره از گمرک بپردازیم.

صادرات و واردات زیره در ایران

بیشترین میزان کشت زیره در جهان در کشورهای هند، ایران، ازبکستان، تاجیکستان، ترکیه، مراکش، مصر، سوریه، شیلی و چین صورت می‌گیرد. زیره سیاه کوهی کرمان، از محبوبیت بالایی در سراسر جهان برخوردار است و تعیین کننده‌ی اصلی نرخ این محصول در برخی از بازارهای دنیا در بین مشتریان آن می باشد.

سالانه مقدار زیادی از انواع زیره برای مصارف آشپزی و درمانی به کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله پاکستان و امارات و همچنین کشور ژاپن صادر می‌شود. با توجه به کیفیت بالا و مرغوبیت این محصول در ایران، پتانسیل بالایی جهت صادرات داشته و ارز خوبی از این طریق به کشور وارد می‌شود.

همچنین مقداری از این محصول نیز سالانه از کشورهای مطرح تولیدکننده به کشور ما جهت تامین نیاز داخلی وارد می‌شود.

قوانین مرتبط با واردات زیره در ایران

 • افزایش مواد دیگر به محصولات شماره 0909، تاثیری در طبقه‌بندی آن‌ها ندارد مشروط بر اینکه مخلوط‌هایی که به این ترتیب به دست آمده است خاصیت اساسی هر یک از محصولات مذکور در این شماره را حفظ کرده باشد.
 • ورود موکول به رعایت ماده 16 قانون مواد خوردنی، آشامیدنی و بهداشتی مصوب سال 1346 می‌باشد:

ماده 16 – از تاریخ تصویب این قانون ترخیص مواد غذایی یا بهداشتی یا آرایشی از گمرک به هر شکل و کیفیت به منظور بازرگانی یا تبلیغاتی با‌رعایت مقررات عمومی علاوه بر دارا بودن گواهی بهداشتی و قابلیت مصرف از کشور مبداء مستلزم تحصیل پروانه ورود از وزارت بهداری است و‌ واردکننده نیز مکلف است برای تحصیلی پروانه مزبور فرمول مواد و همچنین موادی که برای نگهداری به آنها اضافه شده به وزارت بهداری تسلیم‌ نماید.

 • ورود موکول به رعایت ماده 11 قانون حفظ نباتات مصوبه 1346 است:

‌ماده 11 – وارد کردن بذر – پیاز – قلمه – پیوند – ریشه – میوه – نهال و تخم نباتات و به طور کلی هر گونه نبات و قسمت‌های نباتی به کشور‌ مستلزم تحصیل پروانه قبلی از وزارت کشاورزی است به اشخاصی که بدون پروانه اجناس مزبور را وارد کنند اخطار می‌شود که حداکثر در ظرف مدت‌یک ماه به خارج از کشور برگردانند والا با حضور نماینده سازمان حفظ نباتات در گمرک معدوم خواهد شد.

قوانین مرتبط با صادرات زیره در ایران

 • صدور موکول به رعایت ماده 18 آیین‌نامه اجرایی قانون حفظ نباتات مصوب 1346 است:

ماده 18- فرآورده هاي نباتي كه از ايران به كشورهاي خارج صادر مي شود بوسيله كارشناسان قرنطينه معاينه و در صورت سلامت كالا گواهي بهداشت نباتي صادر ميشود.

 • صدور موکول به رعایت ماده 5 قانون عهدنامه بین‌المللی حفظ نباتات مصوب 1389 می‌باشد.

مجوزهای لازم جهت ترخیص زیره از گمرک

تاجران و بازرگانانی که قصد ترخیص زیره از گمرک را دارند، باید جهت انجام مراحل آن از جمله اخذ مجوزات، از خدمات ترخیص کار رسمی اداره گمرک بهره‌مند شوند. لیست این مجوزها را در ادامه ذکر خواهیم کرد:

 • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
 • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی جهت اعلام تاریخ اعتبار
 • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی جهت تخصیص ارز

تعرفه گمرکی جهت ترخیص زیره از گمرک

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص انواع زیره بطورکلی ذیل ردیف 0909 قرار می‌گیرد که تعرفه ورودی آن‌ها برحسب واحد کیلوگرم اندازه‌گیری می‌شود.

 • کد تعرفه جهت ترخیص تخم زیره سبز:
 • کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص تخم زیره سبز خرد نشده و سابیده نشده در بسته‌بندی آماده برای خرده‌فروشی به وزن پانصد گرم و کمتر برابر 09093110 است که دارای حقوق ورودی 55% و اولویت کالایی 27 می‌باشد.
 • کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص تخم زیره سبز خرد نشده و سابیده نشده در سایر بسته‌بندی‌ها برابر 09093190 است که دارای حقوق ورودی 55% و اولویت کالایی 25 می‌باشد.
 • کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص تخم زیره سبز خرد شده و سابیده شده در بسته‌بندی آماده برای خرده‌فروشی به وزن پانصد گرم و کمتر برابر 09093210 است که دارای حقوق ورودی 55% و اولویت کالایی 27 می‌باشد.
 • کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص تخم زیره سبز خرد شده و ساییده شده در سایر بسته‌بندی‌ها برابر 09093290 است که دارای حقوق ورودی 55% و اولویت کالایی 25 می‌باشد.

 

 • کد تعرفه جهت ترخیص زیره سیاه:
 • کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص زیره سیاه خرد نشده و سابیده نشده در بسته‌بندی آماده برای خرده‌فروشی به وزن پانصد گرم و کمتر برابر 09096110 است که دارای حقوق ورودی 55% و اولویت کالایی 27 می‌باشد.
 • کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص زیره سیاه خرد نشده و سابیده نشده در سایر بسته‌بندی‌ها برابر 09096190 است که دارای حقوق ورودی 32% و اولویت کالایی 25 می‌باشد.
 • کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص زیره سیاه خرد شده و سابیده شده در بسته‌بندی آماده برای خرده‌فروشی به وزن پانصد گرم و کمتر برابر 09096210 است که دارای حقوق ورودی 55% و اولویت کالایی 27 می‌باشد.
 • کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص زیره سیاه خرد شده و ساییده شده در سایر بسته‌بندی‌ها برابر 09096290 است که دارای حقوق ورودی 32% و اولویت کالایی 27 می‌باشد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص زیره از گمرک

شرکت سلطان یاقوت از ابتدای آغاز فعالیت خود به عنوان شرکت بازرگانی تا به امروز، با ارائه خدمات خود به بهترین شکل ممکن توانسته است به عنوان یکی از معتمد ترین و کارآمد ترین شرکت‌ها در این زمینه بدرخشد. این شرکت خدمات متنوعی از جمله ثبت سفارشات، خرید کالا، اخذ مجوز های قانونی، حمل و نقل کالا، ترانزیت و ترانشیپ، حواله ارز، ترخیص کالا از کلیه گمرکات و غیره را در جهت بهبود روند تجارت شما وارد کنندگان و صادر کنندگان عزیز ارائه می‌دهد. در صورت تمایل به کسب مشاوره رایگان و یا همکاری با شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص زیره از گمرک با تلفن‌های زیر تماس حاصل نمایید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034