سلطان یاقوت

ترخیص سرب از گمرک

ترخیص سرب از گمرک

سالانه حجم زیادی از فلزات مورد استفاده صنایع در جهان مورد مبادلات تجاری قرار می‌گیرند. فلز سرب یکی از این فلزات است که از جهت اهمیت و کاربرد در صنایع مختلف، کشورهای زیادی به استخراج و تولید آن مشغولند. کشور ایران از نظر تولید سرب، در سطح مطلوبی قرار دارد و سالانه حجمی از این سرب تولیدشده را به کشورهای دیگر صادر می‌کند. ترخیص فلزات از جمله سرب از گمرک نیازمند اخذ مجوزهای لازم و دانستن کد تعرفه اداره گمرک و همچنین آگاهی و مهارت کافی جهت انجام مراحل ترخیص بدون ایجاد مشکلاتی از قبیل تاخیر و هزینه‌های مازاد است. در ادامه مقاله سعی داریم شما را با کاربردهای سرب در صنایع مختلف و همچنین اطلاعات مورد نیاز جهت ترخیص آن از گمرک آشنا کنیم.

فلز سرب چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

فلز سرب (pb) با عدد اتمی 82 سنگین‌ترین عنصر پایدار در جدول تناوبی است؛ همچنین جزو 6 فلزی است که از چند هزار سال قبل از میلاد مسیح کشف و مورد استفاده قرار گرفته است. مطابق تاریخ، اولین کشوری که سرب را شناخته و از آن جهت لعاب ظروف و استخراج نقره از کانی‌های نقره‌دار استفاده می‌کرد، مصر بوده است. این فلز به مقدار کم در پوسته زمین وجود دارد و روی زمین به طور معمول در معادن سنگ‌هایی نظیر گالن، آنگلزیت و سرویسیت کشف و استخراج می‌شود.

سرب فلز پرکاربرد در صنعت است اما به علت خاصیت سمی بودن، تمام مراحل استخراج و تولید و همچنین استفاده و دفع آن می تواند برای محیط زیست و انسان مضر باشد. برای مثال، آلودگی خاک و گیاهان منجر به آلودگی زنجیره غذایی حیوانات و آسیب به سیستم عصبی، کلیوی، قلب و عروق و فرآیند تولید مثل آن‌ها می‌شود. همچنین جذب این فلز از آب خطر بزرگی برای موجودات زنده ساکن در آب‌ها ایجاد می‌کند. همین دلایل سبب شده کاربرد فلز سرب با ویژگی‌های عالی در صنایع محدود شود؛ به‌طوری که اگر این نگرانی‌ها وجود نداشت مورد استفاده بیشتری قرار می‌گرفت.

در ادامه به برخی خواص و ویژگی‌های فلز سرب اشاره می‌کنیم:

 • فلزی مات با رنگ خاکستری یا نقره‌ای است؛
 • فلزی نرم و در عین حال بسیار سنگین است؛
 • خاصیت شکل‌پذیری و چکش‌خواری بالایی دارد؛
 • قابلیت رسانایی نسبتا ضعیف برای جریان الکتریسیته دارد؛
 • بادوام است و مقاومت بالا در برابر خوردگی از خود نشان می‌دهد؛
 • با تعداد زیادی از فلزات، آلیاژ می‌دهد که مهم‌ترین آن‌ها قلع، آنتیموان، مس، بیسموت، کادمیوم و آرسنیک می‌باشند.

کاربرد فلز سرب در صنایع مختلف

همانطورکه اشاره شد، فلز سرب علارغم سمی بودن، ویژگی‌های خاص و منحصر به‌ فردی دارد که سبب کاربرد آن در صنایع مختلف شده است که در زیر به برخی موارد استفاده مهم آن اشاره می‌کنیم:

 • صنایع الکترونیکی و ساخت تجهیزات مداری و لحیم؛
 • صنایع ساخت و تولید انواع باتری ازجمله باتری‌های ذخیره سرب اسید؛
 • صنایع کابلی برای تولید کابل‌های برق فشار قوی؛
 • صنایع رنگ‌سازی برای تولید رنگ‌ها (سرب سفید، پرمصرف‌ترین رنگدانه سرب است)؛
 • صنعت سرامیک برای بالا بردن استحکام و مقاومت در سرامیک پخته شده؛
 • صنعت شیشه سازی در مرحله لعاب کاری؛
 • ساخت گلوله‌های سربی و مهمات مورد استفاده در ورزش تیراندازی؛
 • صنعت چاپ و حروف‌چینی؛
 • ساخت محافظ برای راکتورهای هسته‌ای؛
 • تولید ظروف مناسب برای حمل و ذخیره مواد رادیواکتیو؛
 • در تولید قطعات ماشین آلات سنگین.

 

صادرات و واردات سرب در ایران

صنعت سرب در ایران بیش از هفت قرن قدمت دارد و امروزه براساس داده های غیر رسمی پس از چین، قزاقستان و هند چهارمین تولیدكننده جهانی به شمار می رود كه با وجود مشكل كمبود مواد اولیه، روند صادرات آن صعودی بوده است. کشور ایران علاوه بر تامین نیاز داخلی سالانه حجم زیادی از سرب تولیدی را به کشورهایی نظیر هند، کره جنوبی و امارات صادر کرده است. مشكل صنعت سرب درارتباط با فرآوری و تولید شمش است که همین امر سبب واردات آن از کشورهای خارجی شده است.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص سرب از گمرک

کد تعرفه گمرکی سرب و مصنوعات از سرب ذیل تعرفه ردیف 78 قرار می‌گیرند که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 23 می‌باشند و براساس واحد اندازه‌گیری  Kgمحاسبه می‌شوند.

کد تعرفه گمرکی سرب به صورت کار نشده ذیل تعرفه 7801 قرار دارد.

کد تعرفه سرب تصفیه شده 78011000 می‌باشد.

کد تعرفه آلیاژهای سرب 78019920 می‌باشد.

کد تعرفه قراضه و ضایعات سرب 78020000 می‌باشد.

کد تعرفه صفحه، ورق،‌نوار و ورقه‌های نازک (Foil) از سرب؛ پودر و فلس از سرب ذیل تعرفه 7804 قرار دارد.

کد تعرفه سایر مصنوعات از سرب 780600 می‌باشد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت درخصوص ترخیص سرب از گمرک

همانطورکه می‌دانید تمام کالاهای تبادل شده میان کشورها باید از مرحله ترخیص گمرکی بگذرند تا به دست مشتری یا تولیدکننده برسند. انجام صحیح مراحل ترخیص از اهمیت بالایی برخوردار بوده و باید مطابق قوانین و مقررات اداره گمرک آن کشور صورت بگیرد. شرکت سلطان یاقوت با سال‌ها سابقه در زمینه انجام امور تجاری، آماده خدمت‌رسانی به شما تاجران گرامی در زمینه ترخیص سرب از گمرک می‌باشد. برای بهره‌مندی از مشاوره رایگان با کارشناسان ترخیص کار ماهر و همچنین همکاری با شرکت سلطان یاقوت با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 –  02128111034

 

 

5/5 - (1 امتیاز)