سلطان یاقوت

گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس(راهنمای ترخیص کالا)

ترخیص کالا از منطقه ویژه اقتصادی پارس

گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس

از منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس می توان به عنوان بزرگترین منطقه ویژه اقتصادی صنایع نفت، گاز و پتروشیمی یاد کرد که این منطقه  در اراضی 46 هزار هکتاری استان بوشهر قرار گرفته است. منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس متشکل از 3 بخش پارس یک (پارس جنوبی) پارس دو (کنگان) و پارس سه (پارس شمالی) می باشد.

شایان ذکر است تاسیس این منطقه ویژه اقتصادی در سال 1377 به منظور برداشت صنایع نفت گاز پارس جنوبی بوده و به واسطه وجود حوزه مشترک پارس جنوبی با کشور های ساحلی قطر موجب انعقاد قرارداد صادارات LNG به کشورهای ژاپن، کره جنوبی و حتی آمریکا شد.

هدف از ایجاد منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس

مناطق اقتصادی ویژه معمولا در مرزها و برای اشتغال و درآمد زایی بیشتر ساکنین مرزی برپا می شوند که اینها یک هدف کلی برای برپایی این مناطق می باشد اما به طور محسوس می توان از اهداف ایجاد تاسیس منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس به موارد زیر اشاره کرد:

  • بهره گیری از مزیت های نسبی در محدوده صنعت نفت و گاز
  • ایجاد زیر ساخت برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی به منظور کسب ارزش افزوده
  • ارتقای سطح اشتغال و افزایش درآمد ملی
  • همچنین ورود دانش نوین مدیریت و تکنولوژِی خارجی
  • استفاده از ظریفت های ترانزیتی به منظور حمایت و پشتیبانی از بخش تولید
  • تشویق سرمایه گذاران داخلی و خارجی به منظور اجرای طرح های گوناگون اقتصادی
  • گسترش سطح خدمات فرهنگی، بهداشتی، فنی مهندسی، درمانی و توسعه پایدار منطقه ویژه با محوریت توسعه انسانی

مجتمع بندری منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس

شرکت ملی نفت ایران با بهره گیری از توانایی خود توانسته خدمات قابل توجهی به شناورهای ورودی و خروجی حامل کالاهای صنایع پالایشگاهی و پتروشمی بدهند و نسبت به طراحی ساخت مجتمع بندری پارس که شامل بندر خدماتی، بندر پتروشیمی و گوی شناور اقدامات مفید به فایده ای انجام دهند.لازم است بدانید که مجتمع بندری پارس به عنوان شاهرگ اصلی واردات و صادرات این منطقه اقتصادی صنایع وابسته نفت، گاز و پتروشیمی خود را تبدیل به یکی از تارگت سرمایه گذاری و همچنین سرمایه گذاران داخلی و خارجی کرده است.

فرودگاه بین المللی خلیج فارس و منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس

به منظور پاسخگویی به نیازمندی ها و تامین پیش نیاز های پروژه های متعدد و بزرگ تجاری صنایع نفت گاز سازمان منطقه ویژه اقتصادی پارس در سال 1381 نسبت به احداث فرودگاه بین المللی جدید در عسلویه که امری بسیار ضروری و حیاتی بود اقدام کرد که این فرودگاه در سال 1385 به بهره برداری رسید.

لازم به ذکر است این فرودگاه با در برگرفتن وسعت تقریبی 700 هکتار و با توان جا به جایی روزانه 750 مسافر مجهزترین فرودگاه ایران بعد از فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) از نظر استاندارد های روز دنیاست.

حمل و نقل  کالاهای تجاری در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس چگونه است؟

ایجاد یک شهرک حمل و نقل برای منطقه ویژه اقتصادی در سال 1382 با هدف گذاری بر روی کنترل عملیات حمل و نقل با ظریفت باربری حداقل 20 میلیون تن محصولات تولید شده و هچنین استقرار 21 شرکت حمل و نقل کالا برنامه ریزی و طراحی شد که در صورت لزوم اقدام برای توسعه در آن گنجاده شد.

این شهرک حمل و نقل مجموعه های اداری و مدیریت خدمات گمرکی، ساختمان های بهداری، آتش نشانی و مسجد، نمایندگی دفاتر گمرک، خوابگاه، رستوران، دفاتر پست بین الملل، نمایندگی بیمه، بانک پمپ بنزین، دفتر پلیس 10+، بارانداز، تاکسی سرویس نگهبانی و پارکینگ عمومی خودرو های سبک و سنگین را در خود دارد و تجارو بازرگانان در زمانی که در این منطقه مشغول انجام تشریفات گمرکی ترخیص کالای خود هستند به راحتی می توانند از این امکانات استفاده نمایند.

ویژگی های گمرک منطقه اقتصادی انرژی پارس

یکی از عمده ترین نیازهای صاحبان سرمایه در منطقه ویژه اقتصادی،  انبار مناسب برای نگهداری کالاهایشان می باشد که  با رعایت مواظین و ظوابط  انباری بزرگ و اساسی برای نگه داری مواد اولیه و محصولات  وارداتی در این منطقه ویژه اقتصادی موجود می باشد.

این منطقه اقتصادی با توجه به شرایط موقعیت مطلوب از نظر نزدیکی به بندر پارس و مجاورت با جاده مواصلاتی غرب به شرق منطقه شرایطی مطلوبی را فراهم می سازد.

از دیگر امکانات این منطقه ویژه اقتصادی می توان وجود تسهیلات بازرگانی و گمرکی منطقه را نام برد که شامل موارد ذیل خواهند بود.

وارد کنندگان کالا می توانند تمام یا قسمتی از کالای خود در مقابل قبض انبار تفکیکی که توسط مدیریت منطقه صادر می شود به دیگران واگذار کنند.

صاحبان کالا‌های وارد شده به منطقه ویژه اقتصادی می‌توانند تمام یا قسمتی از کالای خود را به منظور ورود موقت به داخل کشور به گمرک اظهار و با انجام مقررات مربوطه ترخیص کنند.

کالا‌های تولید شده در منطقه ویژه همچنین مواد اولیه و قطعات منفصله وارد شده از مناطق ویژه به داخل کشور، به دلیل عدم استفاده از منابع و سهمیه ارزی کشور مشمول ضوابط قیمت گذاری نیستند.

ورود کالا از منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جهت مصرفی داخلی تابع مقررات صادرات و واردات خواهد بود و صدور کالا از این منطقه بدون هر گونه تشریفاتی انجام خواهد شد.

و ….

شرکت سلطان یاقوت با داشتن تجربه درخشان در زمینه ترخیص کالا از کلیه گمرکات و همچنین بکار گیری مشاورینی زبده و کاردان در امور ترخیص کالا آماده خدمت رسانی در زمینه ترخیص کالا های مختلف برای شما عزیزان می باشد. این شرکت تمامی خدمات تجاری و بازرگانی شما را از اول ثبت سفارش و اخذ مجوزات و …. تا ترخیص و تحویل کالای مورد نظر را برعهده گرفته و در کمترین زمان و با کمترین هزینه به انجام می رساند. شما عزیزان می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه ترخیص کالا های مختلف با مشاوران این شرکت تجاری و بازرگانی تماس بگیرید و به صورت رایگان مشاوره بگیرید.

بیشتر بخوانید :

 

5/5 - (1 امتیاز)