سلطان یاقوت

ترخیص ماشین‌آلات شیردوشی و تهیه لبنیات از گمرک

ترخیص ماشین‌آلات شیردوشی و تهیه لبنیات از گمرک

یکی از خدمات شرکت سلطان یاقوت، ترخیص ماشین‌آلات شیردوشی و تهیه لبنیات از گمرک است. شیر حیوانات نظیر گاو و گوسفند و فرآورده‌های حاصل از آن‌ها از جمله کره، پنیر، خامه، ماست، دوغ، سرشیر، کشک، بستنی، شیرخشک و … بطورکلی فرآورده‌های لبنی نامیده می‌شوند و دارای مزایای زیادی برای رشد و سلامتی بدن انسان هستند. در گذشته شیر حیوانات را به روش سنتی و با به کارگیری نیروهای انسانی دوشیده و به بازار مصرفی عرضه می‌کردند. امروزه برای اهدافی همچون افزایش میزان فراورده‌های لبنی، بالا بردن بهداشت و استاندارد این محصولات و به حداقل رساندن نیروهای انسانی در کارخانجات تولیدی آن‌ها، از دستگاه‌ها و ماشین آلات مدرن بهره می‌بردند. استفاده از دستگاه شیردوشی و ماشین‌آلات در خط تولید محصولات لبنی، در حال حاضر در دام‌پروری صنعتی و مدرن بسیار گسترش یافته و جایگزین روش‌های سنتی شده است. در ادامه مقاله به توضیح اطلاعات بیشتر در خصوص دستگاه شیردوشی و تجهیزات خط تولید محصولات لبنی و نحوه تجارت و ترخیص ماشین‌آلات شیردوشی و تهیه لبنیات از گمرک خواهیم پرداخت.

دستگاه شیردوشی چیست؟

دوشیدن شیر حیوانات به روش سنتی، فرآیندی بسیار سخت است که زحمت بسیاری بر دوش کارگران مجتمع‌های دامپروری می‌گذارد. با روی کار آمدن دستگاه‌های شیردوشی و گسترش استفاده از آن‌ها میان دامپروران، کیفیت شیر به دلیل مکانیزه بودن این فرآیند بالا رفته و سبب صرفه‌جویی در انرژی انسانی شده است. دستگاه‌های شیردوشی بطورکلی به دو دسته‌ی سیار (متحرک) و ثابت تقسیم می‌شوند. از دستگاه‌های شیردوشی متحرک بیشتر در دامداری‌های کوچک و یا در زایشگاه و بیمارستان‌ها استفاده می شوند. حتی سالن‌های خاصی نیز برای سهولت کنترل فرایند شیردوشی با کمک دستگاه، طراحی شده‌ و براساس نحوه قرار گرفتن گاوها نسبت به چاله شیردوشی و یا در کنار یکدیگر نامگذاری می‌شود. هرینگ بن (استخوان ماهی)، پارالل (موازی) و روتاری (چرخشی) از معروف ترین سالن‌های شیردوشی هستند. هر کدام از دستگاه‌های شیردوشی متحرک و ثابت، از قطعات و اجزاء زیادی تشکیل شده‌اند که به صورت جداگانه قابل تعمیر و یا تعویض هستند. برای انجام فرآیند شیردوشی، باید ابتدا نوک پستان گاو و دستگاه شیردوشی، شست‌وشو داده شده و ضدعفونی شوند تا از ورود میکروب و آلودگی به درون شیر جلوگیری شود.

ماشین‌آلات و دستگاه‌های خط تولید لبنیات کدامند؟

در خط تولید کارخانجات تولید محصولات لبنی، به جهت اهمیت سلامت محصولات تولیدی برای مصارف انسانی، از دستگاه‌ها و تجهیزات مختلفی به جای نیروی انسانی استفاده شده که سبب تسریع فرآیند تولید نیز می‌شوند.

تجهیزات مورد استفاده در خط تولید محصولات لبنی عبارتند از:

 • پر کن اتوماتیک
 • پمپ سانتریفیوژ
 • خامه‌گیر یا سپراتور
 • دستگاه استریلیزاسیون
 • یونیت‌های کامل جهت دریافت نمودن شیر
 • پاستوریزاتور و بخش‌های تصفیه
 • دستگاه‌های فرآوری و به عمل آوردن
 • ماشین‌الات مربوط به بسته‌بندی
 • مخزن پروسس
 • بالانس تانک
 • مبدل حرارتی
 • دیگ آبجوش و دیگ بخار
 • دستگاه هموژنایزر
 • سیستم گرم خانه و سردخانه
 • تجهیزات لوله‌کشی
 • هواگیر یا بوگیر
 • و … .

واردات و صادرات ماشین‌آلات شیردوشی و تهیه لبنیات

در ایران، تولیدات ماشین‌آلات شیردوشی و تهیه لبنیات به دلایل شرایط کشور در سال‌های اخیر که تحریم‌های گسترده بر امور تجاری سایه انداخته‌اند از اوضاع خوبی برخوردار نیست. متاسفانه تحریم‌ها سبب شده‌اند که دانش و تجهیزات کافی برای راه انداختن خطوط تولیدی کارخانجات تولید این دستگاه‌ها وجود نداشته باشد و فعالان تجاری کشور ما به واردات این کالاها جهت تامین نیاز صنایع مصرفی کشور روی بیاورند. مهم‌ترین مبداءهایی که ورادات ماشین‌آلات شیردوشی و تهیه لبنیات از آن‌جا صورت می‌گیرد، شامل کشورهای امارات متحده عربی، چین، آلمان، ایتالیا، دانمارک، ترکیه و … می‌باشند.

ایران یک کشور قدرتمند در خاورمیانه محسوب می‌شود که نیاز برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس و همسایه را از طریق صادرات کالا به آن‌ها تامین می‌کند و از این طریق ارز مناسبی به کشور تزریق می‌شود. صادرات ماشین‌آلات شیردوشی و تهیه لبنیات از ایران با مقادیر کم به کشورهای عراق، افغانستان، آذربایجان، ترکمنستان و … صورت می‌گیرد.

مجوزهای لازم جهت ترخیص ماشین‌آلات شیردوشی و تهیه لبنیات از گمرک

ترخیص کاری که قصد ترخیص ماشین‌آلات شیردوشی و تهیه لبنیات از گمرک را دارد، موظف است ابتدا مجوزهای لازم را از سازمان مربوطه اخذ کرده و به اداره گمرک ارائه نماید؛ در غیر اینصورت، مجوز خروج کالا از گمرک صادر نخواهد شد.

لیست مجوزهای لازم برای ترخیص ماشین‌آلات شیردوشی و تهیه لبنیات از گمرک عبارتند از:

 • مجوز ارزی از وزارت کشاورزی جهت تخصیص ارز
 • مجوز ارزی از دفتر صنایع ماشین‌آلات و تجهیزات تولید جهت تخصیص ارز
 • مجوز فنی از کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت برای ترخیص کالاهای مستعمل و دسته دوم
 • مجوز فنی و ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی جهت ترخیص اجزاء و قطعات دستگاه‌های مذکور

تعرفه گمرکی جهت ترخیص ماشین‌آلات شیردوشی و تهیه لبنیات

بطورکلی شماره تعرفه گمرکی مخصوص ترخیص ماشین‌های شیردوش و ماشین‌آلات و دستگاه‌های تهیه لبنیات ذیل ردیف 8434 قرار گرفته است.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص ماشین‌های شیردوش برابر 84341000 است که دارای حقوق ورودی 2% و اولویت کالایی 23 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص ماشین‌آلات و دستگاه‌های تهیه لبنیات برابر 84342000 است که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 24 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص اجزاء و قطعات ماشین‌های شیردوش و ماشین‌آلات و دستگاه‌های تهیه لبنیات برابر 84349000 است که دارای حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 23 می‌باشد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص ماشین‌آلات شیردوشی و تهیه لبنیات از گمرک

ترخیص ماشین‌آلات شیردوشی و تهیه لبنیات از گمرک، فرایند تخصصی و پیچیده‌ای است که نیاز به دانش و مهارت بالای ترخیص کار معتبر و قابل اطمینان همچون ترخیص کاران شرکت سلطان یاقوت دارد. در صورتی که قصد ترخیص این تجهیزات از گمرک را دارید، با شماره‌گیری تلفن‌های زیر می‌توانید از مشاوره رایگان با متخصصان ما بهره‌مند شده و جهت همکاری درخواست نمایید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034