سلطان یاقوت

اینکوترمز چیست؟ برای چه مواردی تعریف شده است؟

اینکوترمز

اینکوترمز چیست؟

اینکوترمز یکی از اصطلاحات تجاری بین المللی می باشد که با (International Commercial Terms) این نام نیز شناخته می شود. اینکوترمز شامل اصطلاحات تجاری کلی است که توسط اتاق های بازرگانی بین المللی با توجه به قوانین کشور ها نوشته می شود. اصطلاحات اینکوترمز در معاملات تجارت بین المللی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد به همین دلیل بیشتر توسط وکلای تجاری در دادگاه های بین المللی از این واژه استفاده می کنند.

قوانین اینکوترمز برای چه مواردی تعریف شده است؟

همانطور که در پاراگراف قبلی به آن اشاره کردیم ایکوترمز یک اصطلاح 3 کلمه ای انگلیسی است که شامل قواعد و قوانین  برای انتقال ساده وظایف شرکت های حمل و نقل بین المللی و هزینه ها و ریسک های مرتبط با حمل و نقل ها و تحویل کالاها می باشد. قوانین اینکوترمز برای استفاده دولت ها، مقام های تجاری و همچنین فعالان اقتصادی و تجاری  برای تفسیر کردن اصطلاحات پرکاربرد و تجارت بین المللی به کار برده می شود. این اصلاحات برای حذف ابهامات که توسط استفاده زبان های مختلف ایجاد می شود به کار گرفته شده است. به همین دلایل استفاده از این اصطلاحات در اکثر قرارداد های بین المللی روال است. اولین سند های منتشر شده با اصطلاحات تجاری در سال 1923 بود و اولین سندی که به توجه به قواعد اینکوترمز منتشر شد در سال 1936 بوده است.

چه اصطلاحاتی در اینکوترمز تعریف شده است؟

اصطلاحات در اینکوترمز دارای تعاریف و معانی متفاوتی می باشد که به دودسته کلی تقسیم می شوند اعم از اصلاحات مناسب اینکوترمز برای انواع روش های حمل و اصطلاحات اینکوترمز برای باربری های دریایی و کشتیرانی، برخی اصطلاحات مهم در اینکوترمز به شرح زیر است:

 • Terminal  هر محل سرپوشیده یا غیر سرپوشیده مثل انبار، پارکینگ، گاراژ کانتینرها یا ترمینال بار جاده‌ای، ریلی، یا هوایی.
 • Arrival یا تحویل، نقطه‌ای که در آن هزینه حمل پرداخت می‌شود.
 • Free فروشنده متعهد می‌شود که کالاها را به نقطه‌ای برساند که از آنجا مورد حمل و نقل قرار گیرند.
 • Delivery ) ) یا تحویل، نقطه‌ای در معامله است که ریسک از بین رفتن یا آسیب کالاها از فروشنده به خریدار منتقل می‌شود.
 • Freight Forwarder شرکتی که قرارداد باربری بسته یا در آن مشارکت می‌کند.
 • To clear for export دریافت گواهی ترخیص صادراتی بار و گرفتن جواز صادرات.
 • Carrier هر فردی که در قرارداد حمل و نقل، وظیفه حمل و نقل با قطار، جاده، هوا، دریا، رودخانه یا ترکیبی از این روش‌ها را بر عهده می‌گیرد.

اصطلاحات مناسب انکوترمز در روش های حمل

لازم است که بدانید اصطلاحات اینکوترمز در تمام بخش های حمل و نقل کاربرد دارد. استفاده از این اصطلاحات برای تشخیص نوع قرارداد و شرح تعهدات و وظایفی است که طرفین (فروشنده و خریدار ) در فرآیند معاملات درگیر آن می شوند. بیشترین اصطلاحاتی که در روشهای حمل و نقل کاربرد دارد به شرح زیر است:

 • اصطلاح EXW – EX Works

در زمان استفاده از EXW بعد از این کلمه نام مقصد قرار می گیرد. با استفاده از این کلمه فروشنده بار را باید در مقصد تحویل دهد. استفاده از این اصطلاح در قراردادهای حمل و نقل بیشترین تعهد را بر روی دوش خریدار و کمترین تعهد را بر دوش فروشنده می گذارد. در بیشتر مواقع از این اصطلاح برای قیمت گرفتن اولیه و بدون محاسابات باقی هزینه ها استفاده می کنند. استفاده از این اصطلاح به این معناست که خریدار تمام ریسک های رسیدن کالا به مقصد را بر عهده خواهد گرفت. اگر فروشنده کالاها را بارگیری نکند ریسک بارگیری و هزینه آن بر عهده خریدار خواهد بود. اما اگر طرفین قرار دارد ( خریدار و فروشنده ) به تواقف برسند که فروشنده کالاها را بارگیری کرده و به مقصد مشخصی ارسال کند تا در ریسک سالم رسیدن کالا شریک شود باید به صورت دقیق و مشخص در قرار ذکر شود.

 • اصطلاح FCA – Free Carrier

وقتی این اصطلاح در قرارداد ذکر می شود فروشنده کالاها را در یک محل مشخص همراه با ترخیص صادارت کالای ارسالی به خریدار تحویل می دهد.

 • اصطلاح CPT – Carriage Paid To

زمانی که از این اصطلاح در قرار داد ها استفاده می شود فروشنده باید هزینه حمل و نقل بار را تا مقصد مشخص بر عهده بگیرد.

 • اصطلاح CIP – Carriage and Insurance Paid To

در این اصطلاح فروشنده علاوه برای هزینه حمل و نقل متعد به بیمه کردن کالا در حمل و نقل نیز می شود. در این اصطلاح فروشنده تا 110 درصد ارزش اظهاری آن کالا طبق قواعد بیمه های بین المللی بیمه کند.

 •    اصطلاح DPU – Delivered at Place unloaded

با ذکر این اصطلاح در قرارداد فروشنده باید کالاها را در مقصدی که خریدار می خواهد تخلیه و تحویل دهد و تمام هزینه های آن از جمله نرخ صادارت کالا، حمل و نقل، تخلیه بار از حمل  کننده ها در مقاصد و …. را پرداخت نماید و ریسک ها را بر عهده بگیرد.

شرکت سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت با داشتن تجربه درخشان در زمینه ترخیص کالا از کلیه گمرکات و همچنین بکار گیری مشاورینی زبده و کاردان در امور ترخیص کالا آماده خدمت رسانی در زمینه ترخیص کالا های مختلف برای شما عزیزان می باشد. این شرکت تمامی خدمات تجاری و بازرگانی شما را از اول ثبت سفارش و اخذ مجوزات و …. تا ترخیص و تحویل کالای مورد نظر را برعهده گرفته و در کمترین زمان و با کمترین هزینه به انجام می رساند. شما عزیزان می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه ترخیص کالا های مختلف با مشاوران این شرکت تجاری و بازرگانی تماس بگیرید و به صورت رایگان مشاوره بگیرید.

بیشتر بخوانید :