سلطان یاقوت

گروپاژ چیست و در چه مواردی از آن استفاده می‌شود؟

گروپاژچیست

شاید تا به حال اسم گروپاژ را زیاد شنیده اید اما به طور کامل از نوع کارکرد آن اطلاع نداشته باشید. گروپاژ واژه تجاری است و در بین تجار و بازرگانان بسیار مرسوم است. زمانی که بازرگانی کالایی به مقدار کم داشته باشد و بخواهد از کشور به کشور دیگر صادر و یا وارد کند از گزینه گروپاژ استفاده می‌کند. ما در این مقاله به شما توضیح خواهیم داد که گروپاژ چیست و در چه مواردی از آن استفاده می شود. زیرا قسمت حمل و نقل کالا یکی از مهم‌ترین قسمت ها در تجارت و بازرگانی به شمار می رود با ما همراه باشید.

گروپاژ چیست؟

گروپاژ در واقع نوعی از حمل و نقل کالاهای تجاری است و زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که مقدار کالای صادراتی و یا وارداتی بازرگانان کمتر از یک کامیون و کانتینر باشد. شرکت‌های مختلف حمل و نقل و فورواردی کالا با توجه به نوع کالا و حجم آن هزینه را اعلام کرده و دریافت می‌کنند ولی با این حال مشتریان بسیاری وجود دارند که کالاهای تجاری  آنها از یک کامیون کمتر است به همین دلیل شرکت های حمل و نقل از این موضوع استفاده کرده و چندیدن باری که حجم کمتر از یک کامیون دارند را جمع کرده و با هم ارسال می‌کنند.

همانطور که گفته شد گروپاژ یکی از عناوین مهم در بین بازرگانان کشورمان می‌باشد که به دلیل هزینه‌های کمتری که دارد از آن برا کاهش هزینه‌های تجاری استفاده می‌شود. البته که بسیاری از شرکت ها برای حمل و نقل خرده بارهای خود از گزینه گروپاژ استفاده می‌کنند. زیرا نمی خواهند هزینه های بیش‌تری را برای جا به جایی خورده بارها بپردازند.

بارگیری در روش حمل و نقل گروپاژی چگونه است؟

لازم است بدانید که در این روش موسسات حمل و نقل بار و شرکت های خدمات فورواردی کالا، کالاها را از شما دریافت کرده و هزینه های آن را با شما حساب می کنند. اما به دلیل اینکه کالاهای مختلفی به صورت خرده در کنار هم در یک کتمیون قرار می گیرند فقط یک رسید برای آنها صادر می شود و یک بارنامه هم دارند که به تمامی صاحبان کالا داده می شود. در این روش هزینه کمتری پرداخت می شود زیرا چندین بار بازرگانان مختلف هست که حمل می شود. و این کار بهترین روش برای بازرگانان تازه است.

بسته بندی کالاهای گروپاژی باید چگونه باشد؟

یکی از نکاتی که باید در مورد کالاهای گروپاژی به آن دقت کرد، بسته بندی آن است. زیرا در روش حمل و نقل گروپاژی اگر بسته بندی کالا درست و مناسب نباشد امکان دارد که کالا در طول مسیر دچار مشکل شود و آسیب ببیند. پس حتما قبل از سپردن کالا به شرکت‌های حمل و نقل از    مناسب بودن نحوه بسته بندی آن اطمینان حاصل کنند. علاوه بر اینکه صاحب کالا باید نسبت به بسته بندی کالاها حساس باشد شرکت‌های حمل و نقل شهری و غیر شهری هم باید تمامی اصول و استانداردها را رعایت کرده تا از آسیب‌های احتمالی جلوگیری شود.

چه نوع بارهایی با روش گروپاژ حمل می‌شوند؟

به طور معمول کالاهایی که از نظر تعداد کم باشند و به اندازه یک کامیون یا کامیونت نرسند به روش گروپاژ حمل می‌شوند. از جمله کالاهایی که می‌توان در این روش حمل کرد می‌توان به: کالاهای نمایشگاهی، کالاهایی که واردات موقت می‌شوند، خرید های کم و حجم و کم قیمت، نمونه های تجاری کالاها، دستگاه های حساس به حمل و نقل مثل ایکس ری، کالاهای مصرف شخصی که از سایت ها خریداری می‌شوند و غیره اشاره کرد. یکی از نکات مهمی که بازرگانان باید آن را رعایت نمایند زمان تحویل بار است این نکته را باید در نظر داشته باشید که کالاهایی که به روش گروپاژ حمل و نقل می‌شوند سرعت تحویل آنها کم‌تر است. در کنار تمامی مزایای که این روش دارد این مورد را می توان یک امتیاز منفی به حساب آورد.

یکی دیگر از نکات حائز اهمیت در روش گروپاژ این است که نمی‌توان کالاهایی که برای واردات آن باید مجوز استاندارد اجباری را تهیه شود را وارد کرد مانند کابل ها، باتری، ماشین آلات مستعمل و  غیره.

شرکت سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت با داشتن تجربه درخشان در زمینه ترخیص کالا از کلیه گمرکات و همچنین بکار گیری مشاورینی زبده و کاردان در امور ترخیص کالا آماده خدمت رسانی در زمینه ترخیص کالا های مختلف برای شما عزیزان می باشد. این شرکت تمامی خدمات تجاری و بازرگانی شما را از اول ثبت سفارش  و اخذ مجوزات و …. تا ترخیص و تحویل کالای مورد نظر را برعهده گرفته و در کمترین زمان و با کمترین هزینه به انجام می رساند. شما عزیزان می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه ترخیص کالا های مختلف با مشاوران این شرکت تجاری و بازرگانی تماس بگیرید و به صورت رایگان مشاوره بگیرید.

بیشتر بخوانید :